
Tabletka „dzień po” a okres to zagadnienie, które interesuje wiele kobiet chcących sięgnąć po antykoncepcję awaryjną. Nie bez powodu tego typu środki powinny być przyjmowane sporadycznie. Czy pigułki mogą wpłynąć na płodność? Jakie są inne możliwe działania niepożądane? Podpowiadamy.
Tabletka „dzień po” — jak to działa? Czy jest na receptę?
Zanim rozwiejemy wątpliwości związane z zagadnieniem, tabletka „dzień po” a płodność, warto przypomnieć, czym są pigułki „dzień po” oraz jak można uzyskać do nich dostęp w naszym kraju. Tzw. antykoncepcja awaryjna może być stosowana w wyjątkowych sytuacjach, takich jak np. niezabezpieczony stosunek płciowy (w tym również w wyniku gwałtu). Polega ona na jednorazowym przyjęciu tabletki z hormonami, które wpływają na kobiecy organizm, uniemożliwiając zapłodnienie. Tabletka „dzień po” nie jest tabletką wczesnoporonną, jej zadaniem jest zapobieżenie niechcianej ciąży, a nie usunięcie już istniejącej.
W Polsce antykoncepcja awaryjna jest dostępna za okazaniem recepty. Gdy pilnie potrzebna jest tabletka „dzień po”, nie trzeba jednak jechać do przychodni, można poprosić o otrzymanie recepty przez Internet. E-recepta może zostać wystawiona w ciągu kilku minut (pod warunkiem że pacjentka nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do zastosowania środków antykoncepcji awaryjnej). Następnie można ją wykupić w dowolnej aptece. Receptę na tabletkę „dzień po” można uzyskać tutaj: https://naszarecepta.pl/e-recepta/tabletka-po/.
Tabletka „dzień po” a test ciążowy — czy ta metoda jest skuteczna?
To, czy antykoncepcja awaryjna uchroni przed niechcianą ciążą, zależy od tego, ile czasu minęło od niezabezpieczonego stosunku oraz jaki rodzaj preparatu został przyjęty.
-
tabletka „dzień po” a test ciążowy — Escapelle: pigułka zawierająca lewonorgestrel może zostać przyjęta najpóźniej do 72 godzin, natomiast jej skuteczność jest szacowana na 84%,
-
tabletka „dzień po” a test ciążowy — EllaOne: pigułka zawierająca octan uliprystalu zadziała do 5 dni od współżycia, ale szanse na zapobieżenie niechcianej ciąży są największe w ciągu pierwszej doby od niezabezpieczonego stosunku. Wynoszą one aż 97,9%.
Z uwagi na wyższą skuteczność oraz dłuższy czas, jaki może upłynąć od momentu odbycia niezabezpieczonego stosunku do przyjęcia tabletki, pigułki zawierające octan uliprystalu są droższe w porównaniu z antykoncepcją awaryjną opartą na lewonorgestrelu. Za jedną sztukę zapłacimy nawet 100-120 złotych.
Tabletka „dzień po” a płodność — jakie są możliwe skutki uboczne?
Tabletki „dzień po”, jeśli są przyjmowane wielokrotnie lub w kilku następnych cyklach owulacyjnych, mogą zaburzyć gospodarkę hormonalną i co za tym idzie, także płodność. Rozregulowanie cyklu miesięcznego, krwawienia i plamienia między cyklami, opóźniony okres — tego typu działania niepożądane mogą wystąpić, gdy preparat jest stosowany niezgodnie z zaleceniami lekarza. Inne możliwe skutki uboczne to także:
-
ból głowy,
-
ból podbrzusza,
-
nudności i wymioty,
-
ogólne zmęczenie.
Przed przyjęciem tabletki „dzień po” warto skonsultować się z lekarzem, w tym również dopytać, co robić w sytuacji, gdy po przyjęciu pigułki dojdzie do wymiotów (takie sytuacje są możliwe).
Nie każda kobieta może stosować tabletki „dzień po”
Na koniec warto wspomnieć o przeciwwskazaniach do stosowania antykoncepcji awaryjnej. Z ich powodu lekarz może odmówić wypisania e-recepty na tabletki „dzień po”. Przeciwwskazania te obejmują nie tylko nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, ale także:
-
ciążę i karmienie piersią,
-
poważniejsze choroby, takie jak np. ciężka niewydolność wątroby, ciężka postać astmy, nowotwory hormonozależne czy też zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
-
stosowanie niektórych leków (np. karbamazepiny, ryfampicyny, cyklosporyny lub fenobarbitalu),
-
stosowanie niektórych preparatów ziołowych (np. ziela dziurawca).
źródło: Materiał zewnętrzny Partnera
Facebook
RSS