Bohater tej książki z pewnością bardzo się wyróżnia. Nie tylko pod względem fizycznym, ale i duchowym. Iwan Isajenko to narrator, który swoją inteligencją, poczuciem humoru oraz wrażliwością jest w stanie skruszyć wiele serc
Za napisaniem powieści „Niewidzialne życie Iwana Isajenki” stoi Scott Stambach – wykładowca fizyki i astronomii z San Diego. To jego pierwsza powieść, do tej pory miał on bowiem okazję publikować jedynie opowiadania w czasopismach literackich.
Kim jest Iwan Isajenko? To zdeformowany fizycznie siedemnastolatek o błyskotliwym umyśle i upodobaniu do wisielczego humoru, od urodzenia mieszkający w Szpitalu dla Ciężko Chorych Dzieci w Mazyrzu na Białorusi. Nie da się ukryć, że życie w takim miejscu nie należy do bardzo ciekawych. Dlatego też, aby uniknąć nudy czytuje on książki, a wszystko co dzieje się wokół niego zamienia w grę. Manipuluje poprzez to nie tylko zdarzeniami, ale i ludźmi.
Jego poukładany i stabilny dotąd świat przewraca do góry nogami dopiero przybycie nowej pacjentki. Początkowo Iwan nie darzy Poliny sympatią. Dziewczyna podkrada mu książki. Niszczy ustalony od dawna porządek dnia. I na dodatek jest piękna. Niechęć szybko ustępuje jednak miejsca ciekawości, aż wreszcie między dwojgiem młodych ludzi rodzi się uczucie, o którym żadne z nich nie śmiało nawet marzyć. Teraz Iwan, który dotąd starał się tylko jakoś przetrwać, odgrodzony od świata murem obojętności, zaczyna pragnąć od życia czegoś więcej. Pragnie, by Polina żyła. Poza tym nie chce niczego więcej.
„Niewidzialne życie Iwana Isajenki” to opowieść, która może wzruszyć do łez i sprawić, że znany nam dotychczas bohater pokaże zupełnie nowe emocje – pokaże swoją wrażliwość, a także to, w jaki sposób można odnaleźć nadzieję nawet w naprawdę niesprzyjających okolicznościach.
Źródło: Prószyński Media
Facebook
RSS