Do niedawna posadzki z żywicy wykorzystywano w obiektach przemysłowych, pomieszczeniach fabrycznych, magazynach i halach. Obecnie, wytrzymałe i dekoracyjne podłogi żywiczne stosuje się we wnętrzach mieszkalnych, zwłaszcza tych urządzonych nowocześnie i industrialnie
Posadzki tego typu mają dużo zalet. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, smary i detergenty, a także łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ nie posiadają fug co zapobiega gromadzeniu się bakterii. Dobrze znoszą wodę i wilgoć. Ponadto są trwałe i mają wysoką wytrzymałość. Wykorzystując takie posadzki w budownictwie mieszkaniowym, używa się technologii zbliżonej do tej o zastosowaniu przemysłowym, która charakteryzuje się dużą odpornością na nacisk i uszkodzenia mechaniczne. Dużą zaletą jest również to, że możemy je łączyć z innymi rodzajami podłóg a gdy się znudzi, nie musimy jej usuwać, tylko ułożyć na niej inną posadzkę, np. z płytek. Daje ona również możliwość stworzenia w pomieszczeniu niemal każdej aranżacji. Może być przezroczysta lub jednobarwna (w dowolnym kolorze). Możemy pod nią umieszczać grafiki, jak i z zatapiać różne elementy (muszelki, kamienie, brokat, itp.). Istnieje możliwość wykonania na niej każdego wzoru. Dzięki temu można nadać pomieszczeniu niepowtarzalnego stylu. Posadzka z żywicy doskonale też wygląda jako zupełnie gładka tafla o matowej, błyszczącej lub półmatowej powierzchni. Możliwość lakierowania żywicy wpływa na to, w jakim stopniu będzie taka podłoga połyskiwać. Efekt jej wykonania jest zachwycający. Idealnie wygląda w miejscu, gdzie chcemy wyeksponować indywidualny charakter wnętrza.
W obiektach mieszkalnych wykonuje się posadzki żywiczne epoksydowe, które można stosować razem z instalacją ogrzewania podłogowego. Decydując się na taką podłogę musimy wiedzieć, że jej wykonanie jest zadaniem dla wykwalifikowanej ekipy. Cena takiej posadzki zależy od wybranej kompozycji oraz od wielkości inwestycji i waha się od 100 do nawet 500 zł za 1 m2.
Autorką tekstu jest Maria Magierska, projektantka wnętrz.
Facebook
RSS