• Kobiety Biznesu
  • Kobiety Showbiznesu
  • Ikony
  • Warto odwiedzić
  • Warto mieć
  • Biznes
  • Newsy
  • Kontakt
  • Regulamin
Sukces jest kobietą!
  • Kobiety
    • B01A1455 poziom fotograf
      Agnieszka Owczarek-Cząstka: Wartości, wizja i wytrwałość
    • Lucyna Janik foto
      Lucyna Janik dołączyła do projektu #SukcesJestKobietą
    • Alina poziom
      Alina Szynaka: Motywuje mnie odpowiedzialność za rozwój firmy!
    • B01A9618 Joanna poziom1
      Pokora i respekt kreują własną markę!
    • BeataPotoczna poziom
      Beata Potoczna w projekcie #SukcesJestKobietą
    • Kobiety Showbiznesu
    • Kobiety Biznesu
    • Ikony
  • Biznes
    • ikona1234praca7
      Cyberbezpieczeństwo na rynku pracy
    • B01A9601 poziom
      Szczerość w komunikacji to klucz do sukcesu!
    • kobieta sukcesu w biznesie
      Spółka czy jednoosobowa działalność? Co wybrać?
    • ciaza
      Ciąża i macierzyństwo a działalność gospodarcza
    • Renata poziom 5
      Renata Zielezińska: Zalety wirtualnej asystentki
    • W teorii
    • W praktyce
  • Dla Ciebie
    • kleszcz 1 1
      Co musisz wiedzieć o kleszczach?
    • ikona1234zdrowie.leki3
      O interakcjach leków z żywnością
    • mezczyznaikonynowe123
      Przerzuty nowotworowe w kościach się leczy?
    • Fot.PAP
      Praca mózgu: dysortografia to nie lżejsza forma dysleksji
    • 3 DSC04560
      Gratka dla fanów fotografii na Fabrycznej 13 w Krakowie!
    • Moda
    • Design
    • Zdrowie
    • Uroda
  • Warto
    • naukowczyni
      Przestrzeń dla debaty nad etyką w technologii
    • wlosypolecie123
      Pijawki lekarskie – dawna metoda stosowana i dziś
    • HOTEL BIALOWIESKI4 poziom
      Boże Ciało w Królewskiej Białowieży!
    • Woda dla dzieci
      Jak zaradzić wypaleniu rodzicielskiemu
    • nauka
      Świńskie organy będą ratować ludzkie życie?
    • Warto mieć
    • Warto odwiedzić
    • Warto przeczytać
  • Newsy
    • wilno
      W Wilnie chłodnik doczekał się własnej parady
    • koloryowocow ikona
      Cytrusy i leki to złe połączenie
    • Hotel Bialowieza macnowphoto.pl 2
      Wykorzystaj bon turystyczny w Białowieży!
    • wlosypawie123
      Dietą powstrzymasz siwienie włosów?
    • ból głowy 1
      Można mieć zawał serca i o tym nie wiedzieć?
    • Wydarzenia
    • Ciekawostki
  • Więcej
    • Kontakt
    • Regulamin
  • Facebook

  • RSS

Kobiety Biznesu

Dr Izabela Zawisza: Od naukowca do przedsiębiorcy

Dr Izabela Zawisza: Od naukowca do przedsiębiorcy
Ela Prochowicz
29 listopada 2018

Dr Izabela Zawisza, prezes KF Niccolum przebyła długą drogę od rewolucyjnego odkrycia naukowego do założenia własnej firmy. Cel był jasny: wprowadzić na rynek produkty, które będą skutecznie chronić skórę przed metalami: nikiel, chrom, kobalt, pallad.

Jak to się wszystko zaczęło?
Dr Izabela Zawisza, prezes KF Niccolum: Gdy byłam jeszcze na pierwszym roku studiów doktoranckich w Polskiej Akademii Nauk w Instytucie Biochemii i Biofizyk, zgłosiła się do nas firma komercyjna, która szukała rozwiązania na oczyszczenie wody ze ścieków kopalnianych. Podjęłam się tego zadania
i opatentowałam metodę, która uzdatniła wodę na tyle, że nadawała się ona do picia. Po tym odkryciu zdałam sobie sprawę, że moje badania mogą mieć przełożenie na rzeczywistość.

Później, gdy pracowałam nad doktoratem w zespole prof. Wojciecha Bala, który zajmował się alergia niklową, zainteresował mnie fakt, że nikt nie rozwiązał problemu samej alergii. Sięgnęłam więc po literaturę fachową i przejrzałam kilkaset zgłoszeń patentowych, które jasno mówiły o potrzebie stworzenia kremu barierowego. Nikt jednak nie potrafił dokonać tego w prawidłowy sposób. Były co prawda próby zatrzymania jonów metali np. za pomocą używanej do dzisiaj cząsteczki EDTA – szybko się jednak się okazało, że jest ona zbyt mała
i wręcz ułatwia ich transport. W ten sposób rozpoczął się długi proces badań naukowych, aby opracować cząsteczkę, która będzie tworzyć barierę ochronną przed negatywnym wpływem metali.

Jak dokonała Pani odkrycia?
To była bardzo intensywny czas, skoncentrowany przede wszystkim na pracy badawczej. Po dwóch latach badań wspólnie z promotorem opracowałam koncept molekuły, którą cechuje wysoka siła wiązania jonów niklu, chromu, kobaltu i palladu. Jest ona przy tym biozgodna i na tyle duża, że nie pozwala uczulaczom przedostać się do wnętrza skóry. Cząsteczka Chitathione – bo tak została nazwana, jest objęta zgłoszeniem patentowym w Polsce, Europie i na świecie.

Jak wyglądała droga młodej naukowiec, która chciała przekazać swoją technologię światu?
To była trudna i kręta droga. Stworzenie kremu barierowego na bazie mojej cząsteczki wiązało się z ogromnymi kosztami. Zwróciłam się o pomoc do swojej uczelni i złożyłam wniosek o grant dla młodych naukowców na powołanie grupy badawczej. Niestety nie udało się.

Postanowiłam więc udać się z technologią do kilku firm kosmetycznych, które same mogłyby opracować produkt na bazie mojego odkrycia. Usłyszałam, że gdyby to było takie przełomowe, dawno zostałoby odkryte w Dolinie Krzemowej.

To wtedy postanowiła założyć Pani własną firmę?
Nie miałam wyjścia. Nie chciałam, aby moje badania zostały schowane do szuflady, tym bardziej, że wiele osób cierpi na alergie kontaktowe. Zwróciłam się o finansowanie do prywatnych inwestorów. Po drugim podejściu znalazłam odpowiedniego anioła biznesu. I tak w 2015 powołałam spółkę badawczo-rozwojową KF Niccolum i zbudowałam laboratorium. Byłam w niej udziałowcem, członkiem zarządu i dyrektorem laboratorium badawczo-wdrożeniowego. Po półtora roku pracy, powstał w nim mój pierwszy produkt przeciw alergii kontaktowej na metale – kosmeceutyk NidiesqueTM.

Wspomniała Pani, że wiele osób cierpi na alergię na metale. Jak wyglądają statystyki?
Alergia kontaktowa dotyka prawie 40 procent społeczeństwa. Najbardziej rozpowszechniona jest alergia na nikiel. Uczulonych jest 17% kobiet i 3% populacji mężczyzn. Odsetek uczulonych cały czas wzrasta, szczególnie wśród dzieci i nastolatków. Alergia na metale nierzadko jest trudna do zdiagnozowania. Często mylona z innymi schorzeniami, współistniejąca z atopowym zapaleniem skóry. Poza tym, możemy nabyć jej w każdym momencie życia. Przyczyna? Duża ekspozycja na metale, bo tak naprawdę są one wszędzie. Obecne w przedmiotach codziennego użytku, jak zegarki, telefony i kosmetyki. Również zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy w miastach zawiera metale ciężkie. To wszystko może sprawić, że nawet jeżeli teraz nie mamy objawów alergii, możemy ją nabyć. Nie jesteśmy w stanie unikać kontaktu z alergenami, ale możemy zadbać o swoją ochronę przed nimi.

Niedawno wprowadziła Pani na rynek nową markę kosmetyczną nuev – czy po to, by zapobiegać alergii?
Projektując nuev® chciałam stworzyć kosmetyki, które będą stosowane nie tylko przez osoby uczulone na metale, ale również te, które dbają o swoje zdrowie i wygląd, chcą prostej, skutecznej pielęgnacji i ochrony przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi – metalami. Uważam, że tak jak zabezpieczamy się przed słońcem, tak powinniśmy chronić swoją skórę przed niekorzystnym działaniem metali. Dlatego wszystkie moje kosmetyki zawierają metal screen w postaci chronionej zgłoszeniem patentowym cząsteczki Chitathione.

Pierwsza linia Nuev® nikiel chrom kobalt składa się z balsamu oraz trzech kremów do twarzy w trzech stopniach ochrony. Pierwszy stopień przeznaczony jest dla osób, które są świadome zagrożeń płynących z kontaktu z metalami, wolą zapobiegać, niż leczyć i cenią działania profilaktyczne. Drugi stopień ochrony sprawdzi się u osób ze skórą wrażliwą, skłonną do alergii lub mających dużą styczność z metalami. Natomiast trzeci stopień ochrony będzie działać barierowo dla osób ze zdiagnozowaną już alergią kontaktową.

W odpowiedzi na coraz gorszą jakość powietrza w miastach, powstała również linia dedykowana ochronie przed smogiem. Zanieczyszczone powietrze zawiera metale ciężkie, które w ciągu całego dnia gromadzą się w naszym organizmie nie tylko poprzez wdychane powietrze, ale również poprzez skórę. Może to powodować podrażnienia i szybsze starzenie się skóry, a nawet uczulenia.

Obie linie, nuev nie tylko chronią, ale również pielęgnują. Olejek Canola, masło shea czy naturalne emolienty to dobre składniki, które dbają o odpowiednie nawilżenie, odżywienie i ujędrnienie skóry. Przy produkcji linii, równie ważny był dla mnie design samych opakowań, który jest estetyczny i sprawia, że aplikacja jest wygodna w użyciu. Nie chciałam, by ochrona przed metalami kojarzyła się tylko z aptecznymi produktami, ponieważ narażeni jesteśmy wszyscy.

Jak radzi sobie Pani jako businesswoman – naukowiec?
Cały projekt trwa już 7 lat, a za sobą mam wiele wyzwań, tych mniejszych i większych. Największą motywacją była dla mnie konieczność sprawdzenia się w nowej roli, o której
na początku nie miałam pojęcia. Wszystkiego musiałam się uczyć się sama i było to zupełnie różne od pracy, jaką znałam z laboratorium. Myślałam, że gdy dokonałam już odkrycia, wprowadzenie produktu na rynek będzie tylko formalnością. Jednak komercjalizacja kosmetyku zajęła nam dwa lata. Aby to zrobić musieliśmy spełnić bardzo wysokie standardy produkcji wyrobu końcowego.

Co jest ważne na początku drogi przedsiębiorczej kobiety?
Przekonanie, że nasz pomysł na produkt czy działalność jest dobry i z uporem go bronić. Nie bać się też wyzwań, tego, że się czegoś nie umie. Na początku mojej drogi nie miałam pojęcia o biznesie, popełniłam kilka błędów – ale to naturalne. Konsekwentne działanie i nie oglądanie się na krytykę innych może dać nam niezwykłe efekty, choć czasem trzeba będzie na nie dłużej poczekać niż to na początku założyłyśmy. Ważne jest, by nie dać się pokonać lękom, które najczęściej mamy w sobie i nie mają one za wiele wspólnego z rzeczywistością.

dr Izabela Zawisza

Marka nuev® jest partnerem Gali Premierowej 5. edycji książki „SUKCES JEST KOBIETĄ.”

Po więcej informacji zapraszamy na strony:
www.nuev.pl
www.nidiesque.pl

Related ItemsIzabela Zawiszakosmetyki nuevMarka nuev®nowe kosmetykinuevPolecanesukces jest kobietą
Kobiety Biznesu
29 listopada 2018
Ela Prochowicz

Trzyma rękę na pulsie najciekawszych wydarzeń w Polsce i za granicą, śledzi ciekawostki ze świata nauki i przekłada je na język zrozumiały dla każdego z nas.

Related ItemsIzabela Zawiszakosmetyki nuevMarka nuev®nowe kosmetykinuevPolecanesukces jest kobietą

More in Kobiety Biznesu

B01A1455 poziom fotograf

Agnieszka Owczarek-Cząstka: Wartości, wizja i wytrwałość

Michal Karas29 maja 2025
Read More
Lucyna Janik foto

Lucyna Janik dołączyła do projektu #SukcesJestKobietą

Michal Karas26 maja 2025
Read More
Alina poziom

Alina Szynaka: Motywuje mnie odpowiedzialność za rozwój firmy!

Michal Karas21 maja 2025
Read More
B01A9618 Joanna poziom1

Pokora i respekt kreują własną markę!

Michal Karas29 kwietnia 2025
Read More
BeataPotoczna poziom

Beata Potoczna w projekcie #SukcesJestKobietą

Michal Karas27 marca 2025
Read More
kampania3

Sukces zaczyna się od zdrowej pewności siebie!

Michal Karas21 lutego 2025
Read More
AgnieszkaKrol poziom

Agnieszka Król w projekcie „Sukces jest kobietą”!

Magda Dzik-Kordas25 stycznia 2025
Read More
B01A7234 poziomAnita

Anita Petryszyn-Dopierała: Zmieniam życie kobiet na lepsze!

Michal Karas21 stycznia 2025
Read More
Magdalena tabaka poziom

Magdalena Wiśniewska-Baran dołącza w projekcie Sukces jest kobietą!

Michal Karas20 stycznia 2025
Read More
Scroll for more
Tap

Polecane

  • ikona1234praca7
    Cyberbezpieczeństwo na rynku pracy
    W praktyce17 maja 2025
  • B01A9601 poziom
    Szczerość w komunikacji to klucz do sukcesu!
    W praktyce8 maja 2025
  • kobieta sukcesu w biznesie
    Spółka czy jednoosobowa działalność? Co wybrać?
    W praktyce8 maja 2025

Facebook

Copyright © 2015 PressFactory Sp. z o.o., Stworzone przez G-marketing Regulamin

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem Dowiedz się więcej
Prywatność i polityka ciasteczek

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT
Go to mobile version