Warto mieć

Wspomnienia, których majątek nie zastąpi

Wspomnienia, których majątek nie zastąpi
Redakcja Sukces

Wspomnienia mają dla nas ogromne znaczenie, ale nie każde w równym stopniu. Jak się okazuje, miejsca wywołują zdecydowanie silniejsze emocje niż fizyczne przedmioty z nimi związane

Po co kupujemy pamiątki? By pamiętać o wizycie w danym miejscu. A dlaczego chcemy o tym pamiętać? Bo to przyjemne, to część naszej tożsamości i być może wreszcie znaleźliśmy na to dowód w nauce. Samo zdjęcie istotnego dla naszego życia miejsca wywołuje w mózgu silniejszą reakcję niż przedmiot związany z naszym życiem, nawet przedmiot pożądania. To wniosek z obszernego naukowego badania prowadzonego przed brytyjski National Trust.

Okazuje się, że trzy obszary naszego mózgu szczególnie mocno ożywiają się na wspomnienie najważniejszych miejsc naszego życia. To ciało migdałowate, środkowa kora przedczołowa oraz zakręt hipokampa – odpowiedzialne odpowiednio za silne emocje, pozytywną lub negatywną ocenę oraz umiejscowienie siebie w przestrzeni.

Tak silnej aktywności wspomnianych części umysłu nie wywołują przedmioty istotne dla naszego życia (np. posiadany samochód), a samo miejsce – choćby tylko wspomniane w ankiecie – jak najbardziej.

Zdecydowanie najsilniej na uczestników badania działały miejsca związane z latami dorastania, z najbliższymi osobami oraz z aktualnym życiem osobistym. Mówimy więc z jednej strony o rodzinnej okolicy czy szkole, z drugiej o miejscach odwiedzanych z bliskimi, a z trzeciej o tych istotnych dla nas regularnie teraz – jak konkretny kościół, pub, park czy stadion.

Badanie National Trust było prowadzone w trzech formach: na grupie kontrolnej z udziałem rezonansu elektromagnetycznego, w postaci wywiadów pogłębionych z niewielką grupą uczestników oraz w postaci szerokiej ankiety internetowej skierowanej do ok. 2 tys. osób. W każdym przypadku wnioski są bardzo podobne i wskazują jasno, że nasz umysł uwielbia dobre wspomnienia.

Jeśli mamy z tego wyciągać jeden wniosek, to będzie on następujący: bardziej być niż mieć, żeby było do czego wracać i pobudzać umysł dobrymi wspomnieniami!

Źródło: National Trust

Więcej w Warto mieć

evolable 1

Miejsce pracy i relaksu w jednym

Michal Karas16 lutego 2018
przysiad

Sposób na przełamanie zimowej apatii

Redakcja Sukces24 stycznia 2018
biżuteria miko plus 1

Biżuteria i fizjoterapia w jednym

Redakcja Sukces19 stycznia 2018
WOŚP-sukces

Skarby kobiet sukcesu na WOŚP

Redakcja Sukces10 stycznia 2018
święta naturalnie

Przepis na własne ozdoby świąteczne

Michal Karas19 grudnia 2017
Mitsubishi Eclipse Cross 1

Mitsubishi Eclipse Cross – uszyty na miarę!

Redakcja Sukces14 grudnia 2017
fot: R. Szymczak, InVidere

Kalendarze – czy są już passé?

Ela Makos18 października 2017
rośliny w biurze

Rośliny w biurze – nie tylko świeże powietrze!

Redakcja Sukces3 października 2017
biurka z podnoszonym blatem 1

Nie siedź w pracy, podnieś blat

Michal Karas28 sierpnia 2017