W teorii

Well-being w firmie – gdy zaobserwujesz problemy pracowników

Well-being w firmie – gdy zaobserwujesz problemy pracowników
Redakcja Sukces

Przemęczony pracownik to mało wydajny pracownik, a z czasem nieobecny lub składający wypowiedzenie. Ale nie zawsze można go odciążyć, bo rąk do pracy brakuje. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Pomóc może edukacja na temat stresu i metod radzenia sobie z nim

Gdy pracownicy mierzą się z dużym wyzwaniem, mogą to później odchorować. Nieprzespane noce, nadgodziny i brak życia towarzyskiego prędzej czy później się odezwą. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, można się liczyć nie tylko z utratą motywacji do pracy, ale też z fizycznymi chorobami, przez które w firmie zostanie puste stanowisko.

Ideałem byłoby więc powiedzieć: nie pracuj tyle, szanuj swoje zdrowie. Niestety, nie każdy pracodawca ma taki komfort, bo terminy gonią, a tworzenie kolejnych etatów bywa w danym okresie niemożliwe. Tym bardziej więc warto zainteresować się sposobami na poprawę samopoczucia pracowników.

Na SukcesJestKobieta.pl nie raz już opisywaliśmy zagadnienie walki ze stresem czy symptomami wypalenia w firmie. Tematu jednak wyczerpać się nie da, ponieważ wraz z rozwojem miejsc pracy i nauki, rozwijają się metody okiełznania czynników źle wpływających na samopoczucie pracowników.

W podejściu do well-being w biznesie kluczowe jest zrozumienie, że pracodawca i pracownik odpowiadają w równym stopniu przede wszystkim za wzajemną relację. Pracodawca nie może wziąć odpowiedzialności za całość kondycji psychofizycznej pracownika, ale może dostarczyć mu narzędzia do tego, by brał odpowiedzialność za swój dobrostan.

Przykład? Pracowników można nauczyć mikro odpoczynku. Mikro odpoczynek to np. proste krótkie ćwiczenia oddechowe, które zajmują do trzech minut, a działają tak samo jak filiżanka kawy. A skoro już o kawie – stworzenie przestrzeni do komfortowego zrobienia sobie przerwy, umożliwienie pracownikom zmiany pozycji czy zapewnienie im możliwości korzystania z ciekawej aktywności fizycznej po pracy to tylko niektóre możliwości. Można również postawić na coaching czy szkolenia i warsztaty edukacyjne z zakresu walki ze stresem i organizacji pracy.

Więcej w W teorii

pasja-i-cel

Nastaw myślenie o pracy na pasję i cel

Michal Karas11 stycznia 2018
womens march

Nie trzeba korzyści finansowych, by działać etycznie

Michal Karas27 września 2017
tajemnica

Ukrywanie się w pracy blokuje rozwój kariery

Karol Pisarski30 sierpnia 2017
luksus

Z luksusowymi dodatkami łatwiej zdobyć pracę?

Redakcja Sukces8 sierpnia 2017
awans

Polki rzadko wierzą w możliwość awansu

Michal Karas27 lipca 2017
obowiązki

Odkładanie „nagród” na później może być błędem

Sylwia Cukierska12 lipca 2017
kótnia

Jak rozładować konflikt ze współpracownikiem?

Michal Karas30 czerwca 2017
Fot. Piotr Połoczanski 
www.photolife.pl 
www.facebook.com/poloczanski

Boisz się wystąpień publicznych? Można to zmienić

Michal Karas21 czerwca 2017
atmosfera w pracy

Jak dbać o samopoczucie i produktywność pracowników?

Redakcja Sukces19 czerwca 2017