W praktyce

Jest lepiej, a jednak nie wrócą z emigracji?

Jest lepiej, a jednak nie wrócą z emigracji?
Ela Prochowicz

Sytuacja na rynku pracy poprawia się, a jednak większość z nas nie wierzy, że to skłoni rodaków do powrotu z emigracji zarobkowej – wynika z siódmej już edycji raportu Migracje Zarobkowych Polaków.

Z ostatnich szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku już ponad 2,5 miliona Polaków przebywało na emigracji. Najwięcej naszych rodaków można spotkać w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii, choć w proporcji do głównej populacji trzeba do listy dodać Norwegię czy Islandię.

Jak wynika z najnowszych danych Work Service już 80% Polaków doświadczyło emigracji osobiście lub za sprawą relacji znajomych i najbliższej rodziny. 43% badanych wskazywało, że ich przyjaciele wyjeżdżali i już wrócili do kraju. Z kolei 38% respondentów wskazuje, że ich znajomi nadal przebywają na emigracji.

Tylko 19% badanych nie ma swoim otoczeniu nikogo, kto wyjechał za granicę za pracą. A jeśli już wyjechał i nie wrócił do dziś, to najpewniej tam zostanie. Takie przekonanie wyraża większość, bo aż 56% pytanych. Tylko jedna trzecia (36%) uważa, że rodacy z pewnością wrócą dzięki poprawiającej się sytuacji w Polsce.

Zapuścili korzenie?

Wraz z rosnącą liczbą polskich emigrantów, na przestrzeni ostatnich lat notowane są spadki transferów finansowych do kraju. Jak pokazują dane Narodowego Banku Polskiego, w II kwartale 2017 roku, z tytułu pracy Polaków za granicą, trafiło do kraju 3,9 mld złotych. To wynik o 1,7% niższy niż przed rokiem i o 2,6% mniejszy niż dwa lata temu. Tendencja jest więc bardzo widoczna.

Co ciekawe, najbardziej pewni powrotów Polaków są ci, których członkowie najbliższej rodziny przebywali na emigracji i już wrócili. W tej grupie odsetek odpowiedzi „tak” wynosi aż 46%. Wynik na poziomie 44% występuje wśród Polaków, których bliscy wciąż są poza granicami kraju. 37% emigrantów, którzy już wrócili do kraju też jest zdania, że sytuacja na rynku pracy skłoni do powrotów.

Źródło: Work Service

W praktyce
Ela Prochowicz

Trzyma rękę na pulsie najciekawszych wydarzeń w Polsce i za granicą, śledzi ciekawostki ze świata nauki i przekłada je na język zrozumiały dla każdego z nas.

Więcej w W praktyce

13863_Dzien_Kobiet_Biznesu_2018_2_960x678

Kobieta w biznesie już po raz czwarty! Ruszyły zapisy na Dzień Kobiet Biznesu

Anna Chodacka14 marca 2018
coworking

Coworking jest dobry dla zdrowia i kariery

Kalina Samek13 marca 2018
getting-to-equal

Dochodzenie do równości – raport

Michal Karas9 marca 2018
magdalena-rozwadowska-ikona

Magdalena Rozwadowska: Żeglując przez życie

Anna Chodacka8 marca 2018
praca1ikonanowe123

Narzędzia wspomagające zarządzanie firmą budowlaną

Aneta Zadroga5 marca 2018
praca3ikonanowe123

Czy integracja wielu różnych rozwiązań w firmie ma sens?

Aneta Zadroga4 marca 2018
ikona1234praca_komputer

Business Intelligence dla rozwoju firmy

Aneta Zadroga3 marca 2018
biznes_123ikonanowe_2015_05

Praca na odległość a efektywność

Aneta Zadroga2 marca 2018
kobiety biznesu

Jak radzą sobie kobiety w branży IT w Polsce?

Aneta Zadroga1 marca 2018