W praktyce

Jest lepiej, a jednak nie wrócą z emigracji?

Jest lepiej, a jednak nie wrócą z emigracji?
Ela Prochowicz

Sytuacja na rynku pracy poprawia się, a jednak większość z nas nie wierzy, że to skłoni rodaków do powrotu z emigracji zarobkowej – wynika z siódmej już edycji raportu Migracje Zarobkowych Polaków.

Z ostatnich szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku już ponad 2,5 miliona Polaków przebywało na emigracji. Najwięcej naszych rodaków można spotkać w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii, choć w proporcji do głównej populacji trzeba do listy dodać Norwegię czy Islandię.

Jak wynika z najnowszych danych Work Service już 80% Polaków doświadczyło emigracji osobiście lub za sprawą relacji znajomych i najbliższej rodziny. 43% badanych wskazywało, że ich przyjaciele wyjeżdżali i już wrócili do kraju. Z kolei 38% respondentów wskazuje, że ich znajomi nadal przebywają na emigracji.

Tylko 19% badanych nie ma swoim otoczeniu nikogo, kto wyjechał za granicę za pracą. A jeśli już wyjechał i nie wrócił do dziś, to najpewniej tam zostanie. Takie przekonanie wyraża większość, bo aż 56% pytanych. Tylko jedna trzecia (36%) uważa, że rodacy z pewnością wrócą dzięki poprawiającej się sytuacji w Polsce.

Zapuścili korzenie?

Wraz z rosnącą liczbą polskich emigrantów, na przestrzeni ostatnich lat notowane są spadki transferów finansowych do kraju. Jak pokazują dane Narodowego Banku Polskiego, w II kwartale 2017 roku, z tytułu pracy Polaków za granicą, trafiło do kraju 3,9 mld złotych. To wynik o 1,7% niższy niż przed rokiem i o 2,6% mniejszy niż dwa lata temu. Tendencja jest więc bardzo widoczna.

Co ciekawe, najbardziej pewni powrotów Polaków są ci, których członkowie najbliższej rodziny przebywali na emigracji i już wrócili. W tej grupie odsetek odpowiedzi „tak” wynosi aż 46%. Wynik na poziomie 44% występuje wśród Polaków, których bliscy wciąż są poza granicami kraju. 37% emigrantów, którzy już wrócili do kraju też jest zdania, że sytuacja na rynku pracy skłoni do powrotów.

Źródło: Work Service

W praktyce
Ela Prochowicz

Trzyma rękę na pulsie najciekawszych wydarzeń w Polsce i za granicą, śledzi ciekawostki ze świata nauki i przekłada je na język zrozumiały dla każdego z nas.

Więcej w W praktyce

przepracowana

Presja technologii sprzyja wypaleniu zawodowemu

Ela Prochowicz16 stycznia 2018
pani w aptece

Kto (nie) szuka pracownika ze znajomością języka?

Zofia Kicińska4 stycznia 2018
kobieta sukcesu w biznesie

A Ty – wiesz jak dostać premię?

Michal Karas18 grudnia 2017
elfica

Ostatnia chwila, by znaleźć pracę na Święta

Michal Karas14 grudnia 2017
biuro

Rachunkowość – zdaj się na innych

Ela Makos13 grudnia 2017
biuro 2

BOOLSKA.PL: Rachunkowość kobiecą ręką

Ela Makos12 grudnia 2017
eduvision-3

Akcja Nawigacja – jak odnaleźć się w biznesie

Ela Makos6 grudnia 2017
WKF_7812

Eduvision: Inwestycja w siebie i swoją firmę

Ela Makos6 grudnia 2017
fake news

„Fake news” w biznesie to broń obosieczna

Michal Karas5 grudnia 2017