Site icon Sukces jest kobietą!

Jest lepiej, a jednak nie wrócą z emigracji?

Sytuacja na rynku pracy poprawia się, a jednak większość z nas nie wierzy, że to skłoni rodaków do powrotu z emigracji zarobkowej – wynika z siódmej już edycji raportu Migracje Zarobkowych Polaków.

Z ostatnich szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku już ponad 2,5 miliona Polaków przebywało na emigracji. Najwięcej naszych rodaków można spotkać w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii, choć w proporcji do głównej populacji trzeba do listy dodać Norwegię czy Islandię.

Jak wynika z najnowszych danych Work Service już 80% Polaków doświadczyło emigracji osobiście lub za sprawą relacji znajomych i najbliższej rodziny. 43% badanych wskazywało, że ich przyjaciele wyjeżdżali i już wrócili do kraju. Z kolei 38% respondentów wskazuje, że ich znajomi nadal przebywają na emigracji.

Tylko 19% badanych nie ma swoim otoczeniu nikogo, kto wyjechał za granicę za pracą. A jeśli już wyjechał i nie wrócił do dziś, to najpewniej tam zostanie. Takie przekonanie wyraża większość, bo aż 56% pytanych. Tylko jedna trzecia (36%) uważa, że rodacy z pewnością wrócą dzięki poprawiającej się sytuacji w Polsce.

Zapuścili korzenie?

Wraz z rosnącą liczbą polskich emigrantów, na przestrzeni ostatnich lat notowane są spadki transferów finansowych do kraju. Jak pokazują dane Narodowego Banku Polskiego, w II kwartale 2017 roku, z tytułu pracy Polaków za granicą, trafiło do kraju 3,9 mld złotych. To wynik o 1,7% niższy niż przed rokiem i o 2,6% mniejszy niż dwa lata temu. Tendencja jest więc bardzo widoczna.

Co ciekawe, najbardziej pewni powrotów Polaków są ci, których członkowie najbliższej rodziny przebywali na emigracji i już wrócili. W tej grupie odsetek odpowiedzi „tak” wynosi aż 46%. Wynik na poziomie 44% występuje wśród Polaków, których bliscy wciąż są poza granicami kraju. 37% emigrantów, którzy już wrócili do kraju też jest zdania, że sytuacja na rynku pracy skłoni do powrotów.

Źródło: Work Service

Exit mobile version