Podczas recyklingu baterii powstają odpady w postaci wody zanieczyszczonej żelazem i innymi metalami ciężkimi. Naukowcy szukają sposobu, na skuteczne oczyszczenie zanieczyszczonej wody, jej odzyskanie, a potem ponownie wykorzystanie.
W wyniku unieszkodliwiania baterii stężonymi kwasami np. siarkowym, mieszaniną kwasu solnego i azotowego powstają odcieki, czyli woda zanieczyszczona znaczną ilością żelaza i innymi metalami ciężkimi np. cynkiem. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pracują jednak nad technologią, która pozwoli na takie oczyszczanie odcieków, aby odzyskać z nich wodę i metale. Później będzie można je wykorzystać ponownie w tym samym procesie unieszkodliwiania baterii.
„Obecnie odpady powstające w wyniku recyklingu baterii trafiają do oczyszczalni, więc koszt ich utylizacji jest bardzo wysoki. Nasza technologia ma zminimalizować te koszty. Dzięki niej odzyskaną i oczyszczoną wodę będzie można od razu zawrócić do ciągu technologicznego i nie będzie już ona przekazywana dalej do czyszczenia” – mówi PAP dr Łukasz Drewniak z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na przeprowadzenie swoich badań otrzymał on ponad 2,7 mln złotych w programie Team-Tech – Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Odcieki będą poddawane – w pierwszej kolejności – zabiegom sprzyjającym rozwojowi bakterii. Następnie w wyniku działalności tych mikroorganizmów metale „splotą” się z siarczkami, dzięki czemu będzie można je odzyskiwać właśnie w formie siarczków. Dodatkowym zyskiem będzie oczyszczenie i możliwość odzyskania wody.
„Wariant pesymistyczny zakłada, że będzie można odzyskać 60-70 proc. wody, a optymistyczny około 90. proc. Wszystko zależy od składu chemicznego odcieków i od tego, jakie zabiegi inżynieryjne będzie trzeba przeprowadzić. Oczyszczona woda ma być zawracana od razu do ciągu technologicznego. Aby nie zaburzać całego procesu, musi mieć jednak odpowiedni stopień czystości. To wszystko będzie jednak sprawdzane w badaniach” – mówi dr Drewniak.
Pierwszy etap prac to badania w skali laboratoryjnej. Głównym celem projektu jest jednak zbudowanie instalacji pilotażowej. „Mamy porozumienie z jedną z firm zajmujących się recyklingiem. Na jej terenie na Śląsku zostanie zbudowana taka instalacja. Tam będą testowane ostateczne rozwiązania” – zapowiada dr Drewniak.
Zainteresowanych wdrożeniem technologii jest już kilka firm, które zajmują się recyklingiem baterii. To jednak dopiero początek, bo można ją wykorzystać też do czyszczenia odcieków kopalnianych. „Jednym z naszych partnerów jest spółka z Czarnogóry, która chce wykorzystać ją do oczyszczania zanieczyszczonych wód kopalnianych” – mówi badacz.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Facebook
RSS