Zdrowie

Wyjazdy służbowe mogą szkodzić zdrowiu psychicznemu?

Wyjazdy służbowe mogą szkodzić zdrowiu psychicznemu?
Michal Karas

Ludzie, którzy dużo podróżują w interesach, częściej zgłaszają stany lękowe i depresyjne, częściej palą papierosy, zbyt mało się ruszają i mają problemy z zasypianiem – wynika z badania przeprowadzonego na Columbia University i City University of New York.

Osoby takie częściej wpadają także w uzależnienie od alkoholu. Artykuł na ten temat ukazał się na łamach „Journal of Occupational and Environmental Medicine”.

Według szacunków Fundacji Global Business Travel Association, w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych odbyto blisko 503 mln podróży służbowych, rok wcześniej było ich 488 mln.

– Chociaż podróże służbowe mogą być postrzegane jako atrakcyjna forma pracy, umożliwiająca rozwój zawodowy, to jednak z roku na rok rośnie liczba publikacji wskazujących, że częste podróżowanie w interesach wiąże się z podwyższonym ryzykiem chorób przewlekłych związanych ze stylem życia – mówi prof. Andrew Rundle, główny autor badania. – Warto wziąć to pod uwagę definiując pojęcie „medycyny pracy”. Obecnie ta gałąź medycyny zajmuje się przede wszystkim chorobami zakaźnymi, bada ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, bierze pod uwagę urazy i kontuzje, ale o wpływie stylu pracy na zdrowie psychiczne mówi bardzo niewiele.

Badanie zaprojektowane przez zespół dr. Rundle’a opierało się na danych medycznych przeszło 18 tys. pracowników, którzy zostali poddani kompleksowej ocenie zdrowotnej w 2015 roku. Poza aspektami czysto fizycznymi sprawdzano wówczas także objawy depresyjne uczestników, objawy lękowe i uzależnienie od alkoholu.

Okazało się, że 24 proc. pracowników uzyskało wyniki wskazujące na łagodny lub poważny stan lękowy, a 15 proc. – łagodny lub poważny stan depresyjny. U 6 proc. badanych stwierdzono także uzależnienie od alkoholu.

– Wyniki wszystkich trzech testów (lęki, depresja, uzależnienie od alkoholu) rosły wraz ze wzrostem liczby nocy spędzanych poza domem w podróży służbowej. Dane te są zgodne z wcześniejszymi doniesieniami, mówiącymi, że tym, na co skarży się przeważająca liczba osób często podróżujących służbowo, są zaburzenia psychiczne związane ze stresem – mówi autor pracy.

Jak dodaje, poprzednie badania jego zespołu wykazały również, że intensywne podróże służbowe wiążą się z wyższym wskaźnikiem masy ciała, otyłością i wyższym ciśnieniem krwi.

– Naszym zdaniem potrzebne jest nowe podejście do kwestii zapewnienia zdrowia pracownikom podczas wyjazdów służbowych. Powinno ono wykraczać poza typowe praktyki podróżne, polegające na dostępie do szczepień i pomocy doraźnej, i skupić się także na aspektach psychologicznych – mówi prof. Rundle.

– Pracownicy, którzy dużo podróżują, muszą świadomie podejmować decyzje związane z dietą, ćwiczeniami, piciem alkoholu i snem na wyjeździe. Jednak, aby mieć taką możliwość, potrzebne jest im wsparcie w postaci szkoleń i innych form edukacji, a także wprowadzenie do firm tzw. kultury korporacyjnej oraz zapewnienia zakwaterowania, w którym podczas podróży będą mieć dostęp do sprzętów sportowych i zdrowej żywności – podsumowuje Rundle.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Więcej w Zdrowie

dłuższy sen

Więcej snu to mniej spożytego cukru

Kalina Samek14 lutego 2018
influenserka

Influenserzy w służbie zdrowia? Pomysł bardzo ciekawy!

Sylwia Cukierska9 lutego 2018
śpiewacy

Warsztaty ze śpiewu lekiem na depresję?

Redakcja Sukces6 lutego 2018
m_FM_portret015

Aneta Strelau: zdrowa dieta to szczęśliwe życie

Anna Chodacka30 stycznia 2018
praca nocą

Nocna praca może iść „w boczki”

Julia Nieznalska29 stycznia 2018
wizyta lekarska

Cytologia bardzo krępująca dla młodych?

Michal Karas26 stycznia 2018
starsza pani 1

Wysiłek szczególnie istotny dla umysłu seniorów

Redakcja Sukces8 stycznia 2018
strach

Trening wyleczy lęk społeczny?

Michal Karas5 stycznia 2018
kobieta z nadwagą

Trauma odbija się na wadze?

Michal Karas4 grudnia 2017