Zdrowie

Wpatrywanie się w ekran sprzyja depresji

Wpatrywanie się w ekran sprzyja depresji
Michal Karas

Spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed monitorem komputera czy wyświetlaczem smartfona lub tabletu może przyczyniać się do zaostrzenia objawów depresji oraz nasilenia myśli samobójczych u nastolatków, zwłaszcza dziewczynek – informuje pismo „Clinical Psychological Science”

Wnioski pochodzą z analizy anonimowych kwestionariuszy wypełnionych przez ponad 500 tys. amerykańskich nastolatków, a także analizy danych dotyczących samobójstw. Informacje gromadzone były od 1991 roku.

Autorzy, naukowcy z San Diego State University, ustalili, że w latach 2010-2015 odsetek samobójstw wśród dziewczynek w wieku 13-18 lat zwiększył się o 65 proc., a odsetek dziewcząt myślących o samobójstwie lub podejmujących próby samobójcze – o 12 proc. Odsetek nastolatek, u których występowały silne objawy depresji zwiększył się o 58 proc.

Jak zauważa autorka analizy dr Jean Twenge, ma to związek z wydłużeniem czasu spędzanego przez dzieci przed komputerem, smartfonem lub tabletem. 48 proc. nastolatków korzystających z urządzeń elektronicznych przez ponad pięć godzin dziennie miało myśli lub próby samobójcze w porównaniu z 28 proc. nastolatków, którzy korzystali z tych urządzeń przez mniej niż godzinę dziennie. Spędzanie nadmiernej ilości czasu przed monitorem było także związane z występowaniem objawów depresji.

– To nasilenie problemów zdrowia psychicznego wśród nastolatków jest bardzo alarmujące. Choć nie możemy mieć pewności, że to właśnie powszechne korzystanie ze smartfonów jest przyczyną tych problemów, była to jednak największa zmiana, która dokonała się w życiach nastolatków w latach 2010-2015 – mówi dr Twenge, dodając, że wcześniejsze analizy wskazywały na zależność pomiędzy poświęcaniem dużej ilości czasu na media społecznościowe a zwiększeniem poczucia bycia nieszczęśliwym.

Ograniczenie czasu spędzanego z urządzeniami elektronicznymi do 1-2 godzin dziennie może pomóc zapobiec nasilaniu się objawów depresji. Rodzice powinni zwrócić uwagę na częstszy bezpośredni kontakt dziecka z innymi ludźmi, uprawianie sportu czy angażowanie się w prace domowe – podkreślają autorzy.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Więcej w Zdrowie

psiak 2

Pies i kot pomogą ze zdrowiem psychicznym

Michal Karas19 lutego 2018
dłuższy sen

Więcej snu to mniej spożytego cukru

Kalina Samek14 lutego 2018
influenserka

Influenserzy w służbie zdrowia? Pomysł bardzo ciekawy!

Sylwia Cukierska9 lutego 2018
śpiewacy

Warsztaty ze śpiewu lekiem na depresję?

Redakcja Sukces6 lutego 2018
m_FM_portret015

Aneta Strelau: zdrowa dieta to szczęśliwe życie

Anna Chodacka30 stycznia 2018
praca nocą

Nocna praca może iść „w boczki”

Julia Nieznalska29 stycznia 2018
wizyta lekarska

Cytologia bardzo krępująca dla młodych?

Michal Karas26 stycznia 2018
spotkanie biznesowe 1

Wyjazdy służbowe mogą szkodzić zdrowiu psychicznemu?

Michal Karas18 stycznia 2018
starsza pani 1

Wysiłek szczególnie istotny dla umysłu seniorów

Redakcja Sukces8 stycznia 2018