Zdrowie

Wpatrywanie się w ekran sprzyja depresji

Wpatrywanie się w ekran sprzyja depresji
Michal Karas

Spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed monitorem komputera czy wyświetlaczem smartfona lub tabletu może przyczyniać się do zaostrzenia objawów depresji oraz nasilenia myśli samobójczych u nastolatków, zwłaszcza dziewczynek – informuje pismo „Clinical Psychological Science”

Wnioski pochodzą z analizy anonimowych kwestionariuszy wypełnionych przez ponad 500 tys. amerykańskich nastolatków, a także analizy danych dotyczących samobójstw. Informacje gromadzone były od 1991 roku.

Autorzy, naukowcy z San Diego State University, ustalili, że w latach 2010-2015 odsetek samobójstw wśród dziewczynek w wieku 13-18 lat zwiększył się o 65 proc., a odsetek dziewcząt myślących o samobójstwie lub podejmujących próby samobójcze – o 12 proc. Odsetek nastolatek, u których występowały silne objawy depresji zwiększył się o 58 proc.

Jak zauważa autorka analizy dr Jean Twenge, ma to związek z wydłużeniem czasu spędzanego przez dzieci przed komputerem, smartfonem lub tabletem. 48 proc. nastolatków korzystających z urządzeń elektronicznych przez ponad pięć godzin dziennie miało myśli lub próby samobójcze w porównaniu z 28 proc. nastolatków, którzy korzystali z tych urządzeń przez mniej niż godzinę dziennie. Spędzanie nadmiernej ilości czasu przed monitorem było także związane z występowaniem objawów depresji.

– To nasilenie problemów zdrowia psychicznego wśród nastolatków jest bardzo alarmujące. Choć nie możemy mieć pewności, że to właśnie powszechne korzystanie ze smartfonów jest przyczyną tych problemów, była to jednak największa zmiana, która dokonała się w życiach nastolatków w latach 2010-2015 – mówi dr Twenge, dodając, że wcześniejsze analizy wskazywały na zależność pomiędzy poświęcaniem dużej ilości czasu na media społecznościowe a zwiększeniem poczucia bycia nieszczęśliwym.

Ograniczenie czasu spędzanego z urządzeniami elektronicznymi do 1-2 godzin dziennie może pomóc zapobiec nasilaniu się objawów depresji. Rodzice powinni zwrócić uwagę na częstszy bezpośredni kontakt dziecka z innymi ludźmi, uprawianie sportu czy angażowanie się w prace domowe – podkreślają autorzy.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Więcej w Zdrowie

kobieta z nadwagą

Trauma odbija się na wadze?

Michal Karas4 grudnia 2017
psinka

Pies w domu poprawia zdrowie?

Julia Nieznalska23 listopada 2017
ikona1234jedzenie4

TIP Akademia Smaku: Węglowodany na śniadanie

Aneta Zadroga13 listopada 2017
waga

Niedowaga a kwestia wcześniejszej menopauzy

Michal Karas8 listopada 2017
cyklistka

Rower świetny w walce z nadwagą

Michal Karas7 listopada 2017
serce-w-dekolcie

Kobiety szczególnie zagrożone po zawale

Michal Karas26 października 2017
kobieta15_ikona123_2014

Skóra w starciu z czynnikami zewnętrznymi

Ela Makos21 października 2017
Dieting concept. Young Woman choosing between Fruits and Sweets

Tip: Domowy ocet jabłkowy

Aneta Zadroga14 października 2017
zdrowie_warzywa1_ikona_123nowe

Obiad w pracy – zdrowy jest możliwy!

Aneta Zadroga30 września 2017