W praktyce

Business Intelligence dla rozwoju firmy

Business Intelligence dla rozwoju firmy
Aneta Zadroga

Aplikacje Business Intelligence służą firmom na kilku płaszczyznach. Dziś analiza danych firmy w dowolnym momencie, szybkie i szczegółowe raportowanie i sporządzanie bilansów to klucz do sprawnego zarządzania i podejmowania korzystnych decyzji wpływających na rozwój.

Rozwiązania dla biznesu w tym zakresie oferuje KOTRAK S.A., od ponad ćwierćwiecza specjalizująca się w dostarczaniu systemów IT dla firm na całym świecie.

Wieloletnie doświadczenie firmy KOTRAK S.A. obejmuje także przeprowadzanie skutecznej integracji systemów informatycznych oraz tworzenie nowoczesnych, dedykowanych aplikacji biznesowych dla firm z Polski, jak i innych krajów. Niezaprzeczalnym atutem produktów, takich jak wspomniane systemy Business Intelligence, jest dostosowanie rozwiązań technologicznych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców.

Jak nie zginąć w gąszczu danych?
Programy do prowadzenia księgowości, systemy magazynowe oraz produkcyjne, systemy projektowe, CRM i wiele innych rozwiązań IT służy dziś firmom w sprawnym funkcjonowaniu. Każde z wymienionych rozwiązań gromadzi i przetwarza bardzo duże ilości danych, a te następnie służą jako przydatna w praktyce wiedza biznesowa. Jest jednak jeden podstawowy warunek skuteczności ich wykorzystania – muszą być umiejętnie zebrane, następnie przetworzone i finalnie zaprezentowane osobom decyzyjnym w poszczególnych sektorach. I tu właśnie z pomocą przychodzą systemy BI (Business Intelligence).
BI nie gromadzi samodzielnie dodatkowych danych i informacji o działalności danego przedsiębiorstwa. Korzysta z istniejących już zbiorów danych wygenerowanych przez pozostałe systemy. Najważniejszą funkcją i zadaniem BI jest zebranie, zestawienie, przetworzenie i zaprezentowanie istniejących już informacji w takiej formie, by łatwo można było przeprowadzić ich analizę i wyciągnąć wnioski. Może być to w postaci raportu, zestawienia, diagramu, wykresu, tabeli, grafiki, itp. Można zatem stwierdzić, że BI pełni niejako funkcję doradczą, sprzyja podejmowaniu skuteczniejszych decyzji biznesowych, a w efekcie rozwojowi danej firmy.
– Nasze systemy pozwalają nie tylko sprawnie zbierać często ogromne ilości danych, ale przede wszystkim je rozumieć i na ich podstawie wyciągać korzystne dla firmy wnioski – podkreśla Magdalena Urbanowicz, specjalista działu marketingu firmy KOTRAK S.A. – Dyrektorzy czy managerowie wyższego szczebla w dużych firmach często są zalewani masą danych. Aby podjąć istotne dla rozwoju jednostki decyzje, te dane należy przeanalizować, a na to często brakuje czasu. Dzięki Business Intelligence mamy dostęp do danych sprawnie i szybko. Weźmy na przykład prezesa firmy z kilkunastoma oddziałami w kilku krajach. Jeśli chce on na bieżąco śledzić postępy w każdym z oddziałów, musi w dowolnym momencie dnia mieć jasny i klarowny raport. Business Intelligence takie rozwiązania właśnie oferuje. Dzięki temu o wiele łatwiej podejmować decyzje, czy to odnośnie budżetu, produkcji czy innych istotnych zagadnień – tłumaczy.

Technologia w służbie managera

Ogromną zaletą systemów BI oferowanych przez KOTRAK S.A. jest to, iż działają na wielu urządzeniach (tablet, laptop, telefon). Dzięki czemu pozwalają na stały dostęp do danych, podgląd bieżącej sytuacji w firmie i reakcję tak szybką, jak wymagają tego okoliczności biznesowe. Jeśli dodamy do tego przyjazny interfejs, atrakcyjne rozwiązania graficzne i intuicyjną obsługę, otrzymujemy narzędzie łatwe w obsłudze i przyjazne użytkownikowi. – Ogromną zaletą jest fakt, iż systemy te potrafią bardzo szybko przetwarzać dane. Dla przykładu, kiedyś, aby raporty na bieżąco docierały do osób decyzyjnych, dane były zbierane pod koniec dnia, w nocy były przetwarzane i dopiero około południa dnia następnego trafiały na biurko szefa. Dziś ten proces zajmuje kilka, kilkanaście sekund – podkreśla Magdalena Urbanowicz.
Budżety, kadry, płace, fakturowanie, produkcja, logistyka, bieżący monitoring zespołu pracowników – nie ma sektora, do którego nie można by „zaprząc” systemu BI i usprawnić jego działania.
Ważne jest również to, że systemy te pozwalają na unifikację wszystkich danych, dzięki czemu ostateczne raporty są jednolite.Dyrektor czy prezes danej jednostki bądź działu nie dostaje pięciu różnych raportów, tylko jeden, spójny i konkretny, a to spore ułatwienie dla firm międzynarodowych czy wielooddziałowych.
Dzięki BI jesteśmy w stanie nie tylko analizować informacje odnośnie naszej działalności, ale i oceniać naszą konkurencję, porównywać wyniki, reagować na bieżąco na to, co dzieje się w naszej branży w danym czasie. Praca systemu BI polega więc niejako również na podpowiadaniu dobrych rozwiązań biznesowych, takich, które mają wzmacniać pozycję przedsiębiorstwa na rynku i zwiększać zyski.

Bezpieczeństwo to podstawa
Dobry system BI dba o to,  by dane w nim zebrane były udostępniane pracownikom w ściśle określonym zakresie, tak, by nie doszło do sytuacji, w której szeregowy pracownik ma na przykład wgląd w finanse całej firmy.
– Kolejna kwestia to sprawa bezpieczeństwa gromadzonych danych. Bardzo ważne jest, żeby były one zabezpieczone przed wypływaniem na zewnątrz firmy. No i oczywiście zabezpieczenie przed atakiem zewnętrznym – zaznacza Magdalena Urbanowicz i dodaje, że obecnie najpopularniejsze wśród klientów sięgających po BI są gotowe rozwiązania. Nie oznacza to jednak, że każdy otrzymuje identyczny produkt. Za każdym razem i w każdej sytuacji musi on być dostosowany do danej firmy, spełniać jej potrzeby i wymagania i przede wszystkim – sprawnie współpracować z istniejącymi już systemami.

Dagna Starowieyska

Materiał powstał we współpracy z firmą Kotrak S.A.
kotrak

W praktyce
Aneta Zadroga

Zafascynowana możliwościami, jakie stwarzają dziś media. Wieloletnia dziennikarka i publicystka Gazety Wyborczej, zawodowo zainteresowana tematami gospodarczymi, jak również społecznymi.

Więcej w W praktyce

13863_Dzien_Kobiet_Biznesu_2018_2_960x678

Kobieta w biznesie już po raz czwarty! Ruszyły zapisy na Dzień Kobiet Biznesu

Anna Chodacka14 marca 2018
coworking

Coworking jest dobry dla zdrowia i kariery

Kalina Samek13 marca 2018
getting-to-equal

Dochodzenie do równości – raport

Michal Karas9 marca 2018
magdalena-rozwadowska-ikona

Magdalena Rozwadowska: Żeglując przez życie

Anna Chodacka8 marca 2018
praca1ikonanowe123

Narzędzia wspomagające zarządzanie firmą budowlaną

Aneta Zadroga5 marca 2018
praca3ikonanowe123

Czy integracja wielu różnych rozwiązań w firmie ma sens?

Aneta Zadroga4 marca 2018
biznes_123ikonanowe_2015_05

Praca na odległość a efektywność

Aneta Zadroga2 marca 2018
kobiety biznesu

Jak radzą sobie kobiety w branży IT w Polsce?

Aneta Zadroga1 marca 2018
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Magdalena Piasecka-Ludwin: Inspiruje mnie wizja przyszłości

Anna Chodacka1 marca 2018