Site icon Sukces jest kobietą!

Zdrowe odżywianie receptą na efektywność

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, istnieje ścisła zależność między odżywianiem a produktywnością. Odpowiednio zbilansowana dieta gwarantuje zdrowie i wysoki poziom energii do działania

Na co należy zwrócić uwagę podczas przygotowywania posiłków, by czuć się lekko, energicznie i być efektywnym w pracy? Na to pytanie odpowiada dr Ewa Chojnowska, ekspert ds. odżywiania.

Choć fundamentem nowej piramidy żywienia są owoce, warzywa i woda, to u jej podstaw znalazła się również aktywność fizyczna jako niezbędny element utrzymania zdrowia i obniżania ryzyka chorób cywilizacyjnych. Na kolejnych miejscach znalazły się też produkty zbożowe, nabiał, produkty mięsne, ryby oraz jaja. Na jej szczycie umieszczono z kolei oleje roślinne i orzechy.

Postępując zgodnie z wytycznymi piramidy można mieć pewność, że organizm będzie pracował sprawniej, odczuwać będziemy też większą energię. Ważne jest jednak, aby spożywać posiłki nie tylko wedle jej założeń, ale pamiętać również o regularności. Jedzenie w regularnych odstępach podnosi naszą wydajność aż o 20%, a trzymanie się tych samych pór przyzwyczai organizm i wspomoże metabolizm.

– To, co jemy, bardzo wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i efektywność w pracy. Nie zawsze jednak świadomie podchodzimy do tematu i planujemy nasze posiłki właśnie pod tym kątem. Możemy brać przykład ze sportowców. To osoby bardzo świadome, które wiedzą, że odpowiednio zbilansowane składniki pokarmowe, podawane w określonych momentach, zapewniają im dobre wyniki sportowe oraz dają możliwość regeneracji – mówi dr Ewa Chojnowska, ekspert ds. odżywiania.

Bardzo ważnym elementem codziennej diety są śniadania, które wpływają na dobry nastrój, koncentrację, kreatywność czy pamięć. Innym kluczowym czynnikiem sprawnej pracy umysłowej jest właściwe nawodnienie organizmu. Utrata płynów na poziomie 5% masy ciała ogranicza skuteczność pracy aż o 30%.

– Aby mieć energię przez cały dzień, powinniśmy przestrzegać kilka prostych zasad. Przede wszystkim zaczynamy od zdrowego, zbilansowanego śniadania. Bardzo ważne jest to, żeby zjeść je jeszcze przed wyjściem do pracy. Kiedy rozpoczynamy pracę, już potrzebujemy energii ze składników pokarmowych. Ważne też, by główny posiłek zjeść w pracy, a nie dopiero w domu. To właśnie w pracy potrzebujemy energii – przekonuje dr Ewa Chojnowska.

Co każdy może robić, by poprawić swoją efektywność? Oto kilka propozycji:

Exit mobile version