Site icon Sukces jest kobietą!

Zdrowe i budzące zachwyt

Woman lying in bed with hot water bag and holding it on her belly.

Jestem kobietą, chcę czuć się piękna, chcę być zdrowa, chcę być sobą, chcę żyć pełnią życia. Marzeń wypowiadanych przez panie może być wiele, gdyż każda z nich jest inna. To, co je łączy to na pewno problematyka kobiecych chorób

Statystyki pokazują, że wiele kobiet łączą podobne problemy. Jak choćby ten związany z mięśniakami macicy. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 5 milionów kobiet powyżej 20. roku życia, które cierpią z powodu tej dolegliwości. Okazuje się, że te problemy biorą się nie tylko z kwestii medycznych, ale także psychologicznych. Ta i podobne dolegliwości zaburzają spojrzenie kobiety na samą siebie.

Każda kobieta chce być i czuć się piękna. Kiedy jednak doskwierają jej kłopoty zdrowotne, a zwłaszcza te intymne, jej poczucie bezpieczeństwa dramatycznie spada. Jeżeli źle się czuje z własnym ciałem, to jej poczucie własnej wartości może się obniżyć. W rezultacie może zostać naruszona także jej tożsamość. Gdy sytuacja zaczyna być zbyt trudna i przytłaczająca, wtedy łatwo zgubić się i coraz trudniej myśleć racjonalnie. Jednakże to właśnie wtedy pacjentka musi podjąć konkretne decyzje w kwestiach medycznych, np. o wyborze najlepszej dla siebie metody leczenia. Dlatego tak ważne jest, by lekarze uwzględniali także stan psychiczny pacjentek i wspólnie wybierali najwłaściwszy dla niej sposób leczenia.

Gdy kobieta dowiaduje się o swojej chorobie nie zawsze myśli racjonalnie. Wszystko za sprawą ogarniającego ją stresu. Nie pomaga także to, że problem dotyczy kwestii intymnych. Co więcej, przytrafia się ona nie tylko starszym kobietom, ale także tym bardzo młodym. Wieść o chorobie dla osoby mającej niewiele ponad dwadzieścia lat jest tym bardziej trudna. Wszystko to potęguje zdenerwowanie, a jest to czas kiedy liczą się jak najbardziej racjonalne decyzje.

Podejście psychologiczne jest bardzo istotne w przypadku wyboru metody leczenia mięśniaków macicy w Polsce, zwłaszcza że nadal jedną z najpopularniejszych metod jest histerektomia. Wśród pacjentek, którym proponuje się tę metodę, są także kobiety w bardzo młodym wieku, które dopiero planują swoje życie i zaczynają myśleć o założeniu rodziny (20-29 lat – ok. 17%, 30-39 lat – ok. 15%). Tym samym odbierana jest im możliwość spełnienia się w przypisanej im podstawowej roli społecznej. Macica jest atrybutem kobiety nie tylko pod względem medycznym, ale także psychologicznym. Ankietowane Polki, u których przeprowadzono histerektomię, przyznały, że czują się niedowartościowane, mniej kobiece i mają niższą samoocenę.

Alternatywą dla tej metody jest na przykład nowoczesna terapia farmakologiczna octanem uliprystalu. Pod jej wpływem mięśniaki zmniejszają się, a czasami nawet zupełnie się wchłaniają.

Mięśniaki są jednym z najczęściej występujących rozrostów nowotworowych. Choć są dość łagodną odmianą to dotyczą około 20% kobiet po 35. roku życia i połowy pań po 50., które nie przeszły jeszcze menopauzy. Warto zatem na wstępie zastanowić jaką metodę wybrać. W tym celu dobrze jest się z skontaktować nawet z kilkoma lekarzami i przeanalizować inne podobne przypadki, by nie żałować później podjętych decyzji i wybranej formy leczenia.

Źródło: On Board Public Realtions
fot. materiały prasowe

Exit mobile version