Site icon Sukces jest kobietą!

Założenie własnej szkoły języka angielskiego? To nie jest trudne

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Swój prywatny biznes to nie zawsze ciężki kawałek chleba. Jeśli masz dobry pomysł na założenie firmy i spory zakres motywacji, wszystko powinno pójść gładko. Jedną z ciekawszych opcji na rynku są szkoły językowe, które od dobrych kilku lat są mocno oblegane. Wystarczy, że znasz perfekcyjnie język obcy (a najlepiej dwa lub więcej) lub po prostu drzemią w Tobie umiejętności dobrego szefa firmy, aby taki biznes otworzyć. Oczywiście na początku zdobycie podstawowej wiedzy o prowadzeniu firmy i zarządzaniu nią to klucz do przyszłych sukcesów.

Dlaczego właśnie szkoła językowa?

Wielki boom na języki obce (także te egzotyczne) sprawia, że coraz więcej osób zapisuje się na zajęcia lingwistyczne. Jedną, bardzo dużą grupę stanowią dzieci w różnym wieku, które w swojej szkole nie mają szans na solidną naukę języka. W prywatnej placówce jest o wiele większa szansa na zdobycie solidnej porcji wiedzy i zajęcia praktyczne. Niewielkie grupy sprzyjają poświęceniu większej ilości czasu jednej osobie i śledzeniu jej postępów. Uczeń może zadawać więcej pytań i konfrontować swoją wiedzę z innymi uczestnikami kursu. Co najważniejsze, nauka jest dostosowana do konkretnej grupy wiekowej. Atrakcyjne ćwiczenia, ciekawy plan dydaktyczny i mnóstwo rozmów – to wszystko sprzyja szybszemu przyswajaniu wiedzy i przy okazji dobrej zabawie.

Drugą grupę osób stanowią ludzie dorośli w różnym wieku. Wśród nich znajdują się osoby, które wyruszają do pracy za granice i muszą nabyć stosowne umiejętności językowe. Często też na zajęcia zapisują się pracownicy firm, która decyduje się na nieodpłatne szkolenia językowe. Oprócz tego w takich szkołach prowadzone mogą być zajęcia dla określonych grup biznesowych. Wtedy na lekcjach porusza się kwestie związane z danym typem działalności i używa fachowego słownictwa.

Od czego zacząć?

Jak zwykle przy planach zakładania firmy zaczyna się od zrobienia dobrego biznesplanu. W Sieci znajdziesz mnóstwo przykładów, jak go stworzyć krok po kroku. Wśród wielu punktów, które znajdą się w tym dokumencie,Jak założyć własną szkołę językową?

Swój prywatny biznes to nie zawsze ciężki kawałek chleba. Jeśli masz dobry pomysł na założenie firmy i spory zakres motywacji, wszystko powinno pójść gładko. Jedną z ciekawszych opcji na rynku są szkoły językowe, które od dobrych kilku lat są mocno oblegane. Wystarczy, że znasz perfekcyjnie język obcy (a najlepiej dwa lub więcej) lub po prostu drzemią w Tobie umiejętności dobrego szefa firmy, aby taki biznes otworzyć. Oczywiście na początku zdobycie podstawowej wiedzy o prowadzeniu firmy i zarządzaniu nią to klucz do przyszłych sukcesów.

Reklama dźwignią handlu – zadbaj o dobry marketing

Jeżeli zależy Ci na rozwoju Twojej marki, zadbaj o świetną reklamę. Przede wszystkim postaw na dobrej jakości stronę internetową, dzięki której zyskasz nowych potencjalnych uczniów. Zobacz, jak funkcjonują ciekawie zaprojektowane strony: https://universe.earlystage.pl/ wiodących szkół językowych. Witryna musi być przejrzysta, zawierać podstawowe informacje i pozytywnie oddziaływać na czytającego. Nie może zabraknąć na niej treści na temat działalności, form nauczania, lokalizacji i stopki kontaktowej. Im więcej rzetelnych informacji, tym większa szansa na zdobyciu zaufania i lepsze pozycjonowanie w Sieci.

Typ działalności i lokum – co wybrać?

Na początku najlepiej postawić na jednoosobową działalność gospodarczą. Uchronisz się przed zbędnymi formalnościami, ograniczając je do minimum. Koszty również nie będą duże. Z biegiem czasu możesz zdecydować się na zmianę rejestracji działalności, przekształcając ją np. na spółkę z o.o., co zabezpieczy Cię przed ewentualnym niepowodzeniem finansowym. Może zechcesz zaprosić do współpracy wspólnika lub wspólników, zakładając spółkę cywilną?Wtedy zobowiązania rozłożą się równomiernie na wszystkich członków firmy. Możliwości jest mnóstwo.

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, zastanów się, dla ilu osób chcesz prowadzić zajęcia w swojej szkole. Niektórzy decydują się na początek na bardzo małe lokum, czyli pomieszczenie we własnym domu. Wystarczy kilka foteli, stoliki i rzutnik plus laptop, aby można rozpocząć nauczanie. Jeżeli jednak myślisz o kilku grupach, musisz wynająć sale w szkole lub pomieszczenie w innej placówce. Zakup swojego lokum to też świetne rozwiązanie, ale niestety mocno uszczupli Twój portfel. Na starcie dla wielu przedsiębiorców stanie się to kwota horrendalna.

Inne kwestie prawne i formalne

Do Rejestracji działalności przypisanej do szkoły językowej wybiera się formularz CEDIG-1. Oczywiście musisz też odpowiednio sklasyfikować specyfikę działalności Twojego biznesu, przyznając mu odpowiednie kody PKN. Nie musi być to jeden kod, może być ich kilka.

Następna kwestia to opodatkowanie szkoły. Na pewno będą to składki uiszczane do ZUS (pierwsze dwa lata masz prawo do małego ZUS-u) oraz podatki. Wybór karty podatkowej jest chyba najprostszym z możliwych rozwiązań, ponieważ wysokość składki związana jest z ilością przeprowadzanych godzin lekcyjnych w miesiącu. Jeśli jednak zdecydujesz się płacić podatek według stawki ogólnej, wtedy wyniesie on 17% po odjęciu kwoty wolnej od podatku. Przy przekroczeniu kwoty progu podatkowego, który wynosi 85 528 zł, zapłacisz oprócz 17% podatku także 32% nadwyżki.

Franczyza – bardzo ciekawa alternatywa do samodzielnej działalności

Sporo osób wybiera zupełnie coś innego niż jednoosobową działalność gospodarczą, czyli franczyzę. Jak założyć szkołę opartą na takim modelu? Nie jest to proces skomplikowany i niesie ze sobą wiele ciekawych rozwiązań, dla obydwu stron. Skrótowo, w przysłowiowej pigułce znajdziesz garść cennej wiedzy zgromadzanej tutaj: https://universe.earlystage.pl/franczyza/franczyza-szkoly-jezykowej

Przede wszystkim nie musisz się martwić o wszystko, bo zawsze masz solidne wsparcie ze strony firmy, z którą wiąże Cię umowa. Oczywiście podstawą do jej rozpoczęcia jest comiesięczna opłata w wysokości ustalonej od wartości przychodu. Niektóre firmy nie pobierają w ogóle opłaty wstępnej, co jest bardzo opłacalne dla franczyzobiorcy.

Nie musisz też myśleć o programie dydaktycznym, bo dostajesz gotowe rozwiązania. Często są one oparte o autorskie metody uznanych autorytetów w dziedzinie nauki języka obcego konkretnych grup wiekowych. Musisz pamiętać o tym, że opieranie zajęć dydaktycznych językowych na konkretnych podręcznikach wymaga wcześniejszego wykupienia praw. W przeciwnym razie przyszłe problemy są bardzo realne.

Oprócz bogatego zestawu dydaktycznego dostajesz również całoroczne wsparcie metodyczne i bardzo często bezpłatne szkolenia. Nie zostaniesz również bez pomocy w kwestiach administracyjnych i marketingowych, co jak wiadomo jest niezwykle ważne przy prowadzeniu jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Know-how prowadzenia szkoły i doradztwo fachowe w wielu zakresach to bardzo ważny element pomocowy w prowadzeniu własnej firmy.

Wiele firm oferuje też swoim franczyzobiorcom udział w projektach międzynarodowych i wieloetapową ofertę edukacyjną.

Niezależnie od tego, jaki typ prowadzenia szkoły wybierzesz, zadbaj o wysoką jakość lekcji i ciepłą atmosferę na zajęciach. Mocne zaangażowanie w prowadzenie szkoły, szukanie wciąż nowych rozwiązań i zwracanie uwagi na każdy, najdrobniejszy szczegół, będzie przynosić bogate owoce. Nie tylko dydaktyczne, ale też finansowe. Wtedy nie może zabraknąć logicznego wstępu, w którym opiszesz w skrócie pomysł na własną działalność. Następne punkty biznesplanu powinny traktować o lokalizacji i warunkach lokalowych, kosztorys, wkład własny i doświadczenie. Na końcu nie może zabraknąć podsumowania dotyczącego szans na poprowadzenie takiego biznesu.

Zorientuj się, czy i gdzie w Twojej okolicy znajdują się szkoły, np. podstawowe i licealne. Oceń też konkurencję, czyli zbierz wiedzę na temat formy prowadzenia zajęć, cen i lokalizacji. Jeśli Ty zaproponujesz ciekawszy i tańszy plan dydaktyczny oraz znajdziesz dobre lokum w centrum miasta, masz na pewno duże szanse na powodzenie. Dobry research to podstawa do dalszych kroków, które będą już znacznie prostsze.

Niezależnie od tego, jaki typ prowadzenia szkoły wybierzesz, zadbaj o wysoką jakość lekcji i ciepłą atmosferę na zajęciach. Mocne zaangażowanie w prowadzenie szkoły, szukanie wciąż nowych rozwiązań i zwracanie uwagi na każdy, najdrobniejszy szczegół, będzie przynosić bogate owoce. Nie tylko dydaktyczne, ale też finansowe.

Exit mobile version