Site icon Sukces jest kobietą!

Zabytki w sieci

Zwiedzanie polskich zabytków nie musi się wiązać z długimi podróżami po kraju. Część naszego kraju można zwiedzić siedząc wygodnie w fotelu. Jest to możliwe dzięki nowemu serwisowi, w którym zaprezentowanych jest sporo ponad 24 tys. zabytków

Serwis internetowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa już zadebiutował w sieci. Można w nim znaleźć wiele obiektów które były wpisane do rejestru zabytków i posiadają dobrze opracowane noty na swój temat. Znajdziemy tam zarówno obiekty architektoniczne, czy stanowiska archeologiczne, jak i miejsca z Listy światowego dziedzictwa UNESCO. W sumie w serwisie zaprezentowano ponad 24 tys. zabytków – począwszy od najstarszych na ziemiach Polski stanowisk archeologicznych po XX-wieczne budowle.

Ta inicjatywa skierowana jest nie tylko do turystów czy pasjonatów, ale i do naukowców lub studentów. Jeżeli chodzi o tę pierwszą grupę to specjalnie dla nich została przygotowana część serwisu nazwana „kolekcje”. W zakładce zgrupowano zabytki o podobnej chronologii czy przeznaczeniu np. w postaci zamków obronnych Polski centralnej. Twórcy strony mają nadzieję, że po obejrzeniu wspomnianych kolekcji użytkownicy serwisu zdecydują się zobaczyć zabytki na żywo, np. podczas nadchodzących wakacji. Łącząc się ze stroną przy pomocy urządzenia mobilnego, można uzyskać też informację o najkrótszej trasie podróży do wybranego celu. Następne kolekcje będą dodawane w serwisie w najbliższych miesiącach.

Czego można się spodziewać wchodząc na stronę zabytek.pl? Wybrane obiekty prezentowane są w postaci wizualizacji i filmów trójwymiarowych. Co więcej, trójwymiarowe modele można odwracać, a także przesuwać w dowolny sposób. Umożliwiają nam to różne suwaki i uchwyty, z których możemy skorzystać. System umożliwia również analizowanie przekrojów konstrukcji oraz zapisywanie efektów swoich prac na własnym komputerze. Ważne jest to, że użytkownicy mogą się również zapoznać z opisem danego obiektu, który zawiera galerie współczesnych i archiwalnych fotografii.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Exit mobile version