Site icon Sukces jest kobietą!

Ząbkowanie czas zacząć

Ci, w życiu których pojawił się niemowlak wiedzą, czym są zarwane noce. Kolejna fala nieprzespanych nocy nadchodzi jednak wtedy, gdy ten młody człowiek zaczyna ząbkować. W tym trudnym czasie można mu jednak pomóc i złagodzić ból, który go męczy 

Pierwsze zęby pojawiają się u dzieci zazwyczaj w wieku 6 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że u każdego ten proces przebiega nieco inaczej. Średnio jest to czas od 3-12 miesięcy. Wszystko zazwyczaj zaczyna się od dwóch dolnych jedynek, w dalszej kolejności pojawiają się dwie górne jedynki.

Ten proces wiąże się z wieloma objawami, które mogą być nieprzyjemne dla dziecka. Do typowych symptomów można zaliczyć: ślinotok czy wkładanie do ust i żucie twardych przedmiotów. Uciążliwa bywa również opuchlizna oraz ból, który wiąże się z kolejno pojawiającymi się zębami. Dodatkowo może się pojawić zaczerwienienie dziąseł. Dziecko miewa w tym czasie także problemy ze snem i staje się wyjątkowo marudne.

Te nieprzyjemne objawy można złagodzić m.in. poprzez masaż czystym palcem lub palcem zawiniętym w gazę. Pocierając nim dziąsła dziecka można zmniejszyć jego dyskomfort i sprawić, aby przez moment zapomniało o bólu. Pomóc może także zimny kompres. Wystarczy lekko schłodzić w lodówce czy zamrażarce smoczek lub gryzaczek. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu znieczuli bolesne tkanki dziąseł.

Pomocne bywa także gryzienie twardych przedmiotów. Jeśli dziecko posiada już zęby stałe może podgryzać kawałek marchewki, ogórka lub twarde, niesłodzone krakersy. Warto jednak kontrolować, by nie zadławiło się jedzeniem.

Co z innymi objawami? Istotne będzie w tym przypadku osuszanie z nadmiaru śliny. Utrzymująca się na brodzie dziecka ślina może bowiem podrażniać jego delikatny naskórek, a co za tym idzie, wywoływać np. wysypkę. W takiej sytuacji warto nawilżyć brodę tłustym kremem lub wazeliną.

Nie zapominajmy, że ząbkowanie to mimo wszystko naturalny proces, który nie wymaga hospitalizacji. Warto wtedy natomiast zostać z dzieckiem w domu. Jeśli natomiast u dziecka rozwija się gorączka lub inne objawy nietypowe dla ząbkowania to należy zabrać je do lekarza. Mogą to być bowiem symptomy zupełnie innych przypadłości.

Źródło: Guarana PR

Exit mobile version