Site icon Sukces jest kobietą!

Wirtualne obcowanie ze sztuką poprawia jakość życia

ikona123kobieta.uroda4

Woman in luxury club interior

Dzięki wirtualnym interaktywnym wizytom w muzeach seniorzy mogą cieszyć się lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym – przekonują naukowcy z Kanady, których wnioski ukazały się w piśmie „Frontiers in Medicine”.

Seniorzy są grupą społeczną w większym stopniu narażoną na izolację społeczną i samotność, a jak wynika z dotychczasowych badań, są to czynniki zwiększające m.in. ryzyko udaru, chorób układu sercowo-naczyniowego, pogorszenia sprawności umysłowej czy przedwczesnej śmierci.

Naukowcy z Uniwersytetu Montrealskiego we współpracy z Montreal Museum of Fine Arts (MMFA) postanowili sprawdzić, czy zaangażowanie w wirtualne interaktywne wycieczki po muzeum może pomóc zmniejszyć poczucie izolacji i poprawić samopoczucie seniorów.

W badaniach (DOI: 10.3389/fmed.2022.969122) wzięło udział 106 osób po 65. roku życia. Połowa z nich przez trzy miesiące raz w tygodniu uczestniczyła w 45-minutowych wycieczkach po muzeum online, podczas gdy druga połowa nie brała udziału z żadnych aktywnościach kulturalnych.

W pierwszej grupie zaobserwowano poprawę wielu parametrów związanych z ogólnym dobrostanem, jakością życia oraz wzmocnieniem organizmu.

Co ciekawe, wirtualne zwiedzanie w dużym stopniu zmniejszyło objawy zespół słabości u seniorów. Syndrom ten charakteryzuje się postępującym z wiekiem zmniejszeniem rezerw i odporności, a także większym ryzykiem hospitalizacji.

„Te badania pokazują, że obcowanie ze sztuką może promować aktywne i zdrowe starzenie się” – mówi dr Olivier Beauchet, autor analizy.(PAP)

koc/ agt/

PAP Nauka w Polsce

Exit mobile version