Site icon Sukces jest kobietą!

W poszukiwaniu idealnego pracownika

Znalezienie idealnego pracownika nie jest proste. Jeśli dobierzemy do swojego teamu kogoś nieodpowiedniego to cały proces rekrutacyjny będzie trzeba powtarzać, a to wymaga sporej ilości czasu i pieniędzy. Są jednak sposoby na to, aby zwiększyć szansę na wybranie tego, który będzie idealnie pasował na naszej organizacji

Cały proces rekrutacji najlepiej jest zaplanować. W sytuacji, gdy nowy pracownik nie sprosta stawianym przed nim wymaganiom bądź okaże się niedopasowany do kultury organizacyjnej, proces rekrutacyjny trzeba będzie przeprowadzić ponownie. Jest to nie tylko czasochłonne, ale również kosztowne, dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób można zwiększyć szansę na zatrudnienie odpowiedniego kandydata.

Na początku warto przeanalizować oczekiwania wobec kandydata. Zacznijmy więc od stworzenia opisu stanowiska, a także określenia wymaganych umiejętności, wiedzy i cech interpersonalnych, które powinien posiadać kandydat. Może to zwiększyć szansę na powodzenie całego procesu. Należy pamiętać, że im wyższe stanowisko, tym ten opis powinien być bardziej doprecyzowany. Chodzi przede wszystkim o to, aby pracodawca jasno określił, kogo szuka i które z kompetencji są dla niego najważniejsze.

Proces rekrutacyjny nie opiera się na jednej rozmowie, jest wieloetapowy i zazwyczaj również czasochłonny. Nie każda z firm ma wystarczającą liczbę pracowników, którzy mogliby się tym zająć. Jest tak szczególnie w mniejszych firmach, gdzie takie osoby muszą się również zajmować wieloma innymi rzeczami. W efekcie, niektóre organizacje mają zdecydowanie mniejsze szanse na pozyskanie najlepiej dopasowanego kandydata, gdyż z powodu nieodpowiednich zasobów nie mogą pozwolić sobie na jednoczesne prowadzenie kilku rekrutacji. Te firmy mogą jednak podzielić się zadaniami z firmą zewnętrzną pomagającą w procesach rekrutacyjnych.

Przygotowanie ogólnie obowiązującego planu działania może pozytywnie wpłynąć na przebieg procesów rekrutacyjnych w firmie, a nawet je przyspieszyć. Dotyczy to zwłaszcza organizacji, które prowadzą wiele procesów rekrutacyjnych jednocześnie. Konieczne jest dokładne ustalenie harmonogramu podejmowanych działań i wyodrębnienie czasu na poszczególne zadania takie jak m.in. redagowanie ogłoszeń, zamieszczenie ich na portalach z ofertami pracy, przeprowadzenie wywiadów telefonicznych, spotkania z kandydatami oraz wybór najlepszego kandydata. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że proces może zakończyć się niepowodzeniem i uwzględnić w harmonogramie czas na jego ponowne przeprowadzenie.

Nie można zapominać, że proces rekrutacyjny wiąże się również z narzędziami i metodami, które wykorzystane w odpowiedni sposób mogą się okazać niezwykle pomocne. Można do nich zaliczyć zarówno tradycyjne ogłoszenia na portalach z ofertami pracy jak i bezpośrednie spotkania.  Do najpopularniejszych narzędzi należą wspomniane już portale i zamieszczane na nich ogłoszenia. Na przykład jeśli firma poszukuje pracowników na stanowiska średniego i wyższego szczebla, warto, aby skorzystała z najpopularniejszych z portali takich jak pracuj.pl czy infopraca.pl. Natomiast, w przypadku rekrutacji lingwisty ogłoszenie można zamieścić na jednym z portali specjalistycznych np. LinguaJob, na który zaglądają tylko osoby wyrażające chęć wykorzystania swojej znajomości języka obcego w przyszłym miejscu zatrudnienia.

Jeśli jednak musimy przeprowadzić bardziej wymagający proces rekrutacyjny to warto pomyśleć o bezpośrednich spotkaniach z kandydatami. W tym celu, niezbędne jest skorzystanie z profesjonalnych wyszukiwarek dostępnych na zawodowo-biznesowych portalach takich jak LinkedIn, czy Goldenline. Dostęp do rozszerzonych profili jest jednak płatny, dlatego takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty, na które nie wszystkie organizacje mogą sobie pozwolić. Wtedy przydatne okazują się być również specjalne systemy IT, które pozwalają nieco uporządkować bazę kontaktów i są przeznaczone do zarządzania takimi procesami. Jedną z metod jest również tzw. headhunt, który polega na identyfikacji managerów lub innych specjalistów i przekonaniu ich do zmiany pracodawcy.

Istotnym etapem każdej rekrutacji jest sprawdzenie posiadanych przez kandydata umiejętności i kompetencji wymaganych na danym stanowisku. Niestety, część z nich trudno zweryfikować. Doświadczeni rekruterzy, którzy od lat przeprowadzają wywiad kompetencyjny, wiedzą jakie pytania zadawać, aby sprawdzić motywację kandydata do zmiany pracy czy dowiedzieć się, w jaki sposób radzi sobie w sytuacjach stresujących. W tym przypadku pomocne mogą się okazać np. testy kompetencyjne lub specjalne programy pozwalające podnieść trafność procesu i pomóc w dokonaniu najlepszego wyboru. Istnieją również kompetencje, które można o wiele łatwiej zweryfikować. Problemu nie stanowi sprawdzenie umiejętności językowych danego kandydata ze względu na dostęp do testów lingwistycznych, dzięki którym można zweryfikować znajomość praktycznie wszystkich języków, na każdym poziomie.

Warto również działać szybko. Chcąc znaleźć specjalistę czy innego dobrze wykwalifikowanego pracownika musimy mieć świadomość, że ofert dla nich nie brakuje i wciąż pojawiają się nowe. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że niektórzy kandydaci np. informatycy z kilkuletnim stażem, mogą wybierać pomiędzy różnymi ofertami pracy i to do nich należy decyzja o przyjęciu oferty, często od firmy konkurencyjnej. Warto także pamiętać o tym, że kandydaci mogą brać udział w kilku procesach rekrutacyjnych równocześnie. Nie można zatem zbyt długo zwlekać z kolejnymi etapami procesu rekrutacyjnego.

Źródło: LeasingTeam

Exit mobile version