Site icon Sukces jest kobietą!

W Idlib i Aleppo pomocy potrzebuje 89% mieszkańców

Tereny północno-zachodniej Syrii to miejsce schronienia dla 4 600 000 ludzi. Według danych ONZ, ponad 70% z nich to uchodźcy wewnętrzni, a pomocy humanitarnej potrzebuje 89% wszystkich mieszkańców. Polska Misja Medyczna rozpoczyna projekt, w którym wesprze działanie oddziału pediatrycznego oraz centrum dożywiania lokalnego szpitala Al-Rahma.

Idlib oraz część prowincji Aleppo to jedne z ostatnich miejsc w Syrii, które nie są kontrolowane przez rząd Baszira Al-Asada. To m. in. dlatego stały się one domem dla ponad 3 300 000 uchodźców wewnętrznych, którzy ściągnęli tutaj z innych regionów Syrii. Bardzo duża liczba mieszkańców w połączeniu z wciąż trwającym konfliktem daje efekt w postaci nieustającego kryzysu humanitarnego: znacząca część mieszkańców żyje dzięki zaangażowaniu pozarządowych organizacji, ich wsparcia potrzebuje aż 89% z nich.

– W tym roku będziemy obchodzić dwunastą rocznicę wybuchu wojny w Syrii, ale kryzys nią wywołany dotyka nadal miliony ludzi takich jak my. To urodzone już w realiach konfliktu bezbronne dzieci, ich matki oraz kobiety w ciąży potrzebują wciąż naszej pomocy – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

W ramach pomocy dla najbardziej wrażliwych na kryzys Syryjek i Syryjczyków, Polska Misja Medyczna dofinansuje działanie szpitala Al-Rahm w idlibskim dystrykcie Jisr-Ash-Shugur. W jego ramach planuje wesprzeć działanie oddziału pediatrycznego, przychodni oraz centrum stabilizacji żywieniowej szpitala, który obejmuje usługami medycznymi nawet do 300 000 osób zamieszkujących okoliczne tereny. Oddział pediatryczny w szpitalu Al-Rahma jest jedynym specjalistycznym szpitalem w całym dystrykcie. 

– W prowincji Idlib, w której w walkach wciąż giną cywile, nawet co trzecia osoba jest dzieckiem. Nie możemy o nich zapominać i musimy zrobić wszystko, by miały one jakiekolwiek nadzieje na lepszą przyszłość – dodaje Małgorzata Olasińska-Chart. Polska Misja Medyczna pomaga Syryjczykom również w innych krajach, gdzie znaleźli oni schronienie, takich jak Jordania czy Irak.

Według szacunków ONZ z ubiegłego roku, w ciągu pierwszych 10 lat syryjskiej wojny zginęło w niej ponad 300 000 cywilów. Pomimo tego, że w marcu obchodzić będziemy 12 rocznicę wybuchu wojny, konflikt nie ustaje. Raport Syrian Network for Human Rights pokazuje, że tylko w grudniu 2022 roku w atakach zginęła dziewiątka dzieci.

Wspieraj pomoc Polskiej Misji Medycznej:
· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444
· przekaż 1.5% wpisując KRS 0000162022

Exit mobile version