Site icon Sukces jest kobietą!

Twoje dziecko moczy się w nocy z powodu przeżywania stresu?

To MIT! Z reguły jest dokładnie na odwrót, czyli to moczenie nocne jest dla dzieci źródłem silnego stresu i jeśli nie jest leczone może mieć dalekosiężne, negatywne efekty. Fakty są takie, że moczenie nocne u dzieci najczęściej ma podłoże organiczne.

Moczenie nocne, zwane fachowo enurezą, to niekontrolowane opróżnianie pęcherza moczowego podczas snu u dzieci powyżej 5. roku życia. Zdarza się ono nieco częściej u chłopców niż u dziewczynek.

Na jego temat narosło wiele szkodliwych mitów, np. o tym, że występuje najczęściej w rodzinach wielodzietnych o niskim statusie materialnym albo, że jest skutkiem problemów emocjonalnych dziecka lub też skutkiem błędów wychowawczych, popełnianych przez rodziców/opiekunów…

Jak jest naprawdę? Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty:

  • zaburzenie to obserwuje się w równym stopniu we wszystkich grupach kulturowych i społecznych (w Polsce problem ten dotyczy aż 300 000 dzieci w wieku 5-14 lat);
  • nocne moczenie to choroba, która – nieleczona – może powodować poważne problemy psychologiczne u dziecka, a zwłaszcza wpływać negatywnie na poczucie własnej wartości, co w praktyce przekłada się m.in. na ograniczanie kontaktów z rówieśnikami i niższą jakość życia;
  • w większości przypadków przyczyny nocnego nietrzymania moczu u dzieci mają charakter medyczny, a więc są to np. nadmierna produkcja moczu w nocy, zmniejszona pojemność pęcherza moczowego lub niemożność obudzenia się;
  • w moczeniu nocnym istotną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne: w około 70 proc. przypadków co najmniej jeden z rodziców miał ten sam problem w dzieciństwie.

Specjaliści podkreślają, że tego problemu nie można bagatelizować, licząc na to, że „samo przejdzie”, oraz, że nie wystarczy do jego pokonania wybudzanie dziecka w nocy, aby skorzystało z toalety.

Dobra wiadomość jest taka, że moczenie nocne jest schorzeniem uleczalnym!

„Każde dziecko, dzięki odpowiedniej terapii, może cieszyć się suchym porankiem! O pomoc w rozwiązaniu problemu należy zwrócić się do lekarza rodzinnego lub pediatry. Lekarz pomoże ustalić zasadnicze przyczyny występowania moczenia nocnego i omówi najlepsze możliwości leczenia” – czytamy na specjalistycznej, edukacyjnej stronie internetowej poświęconej problemowi moczenia nocnego u dzieci (suchyporanek.pl).

Tak więc proces leczenia w przypadku moczenia nocnego zależy od jego przyczyn. Terapia może obejmować tzw. trening pęcherza, zastosowanie alarmu wybudzeniowego, a także przyjmowanie leków. Trzeba też wdrożyć specjalne zasady co do picia, takie jak: nie pij na noc, pij właściwe ilości płynów w ciągu dnia, regularnie oddawaj mocz, wysikaj się przed snem. W tym kontekście należy jeszcze dodać, że co do zasady, nie wolno ograniczać ilości spożywanych płynów – wprost przeciwnie, trzeba tylko pilnować pór, kiedy dziecko pije.

Uwaga! Moczenie nocne może też być objawem innych, dużo poważniejszych chorób.

Dlatego lekarz na początku procesu diagnostycznego stara się wykluczyć taki właśnie scenariusz, sprawdzając czy przyczyną moczenia nocnego u dziecka nie jest np. przewlekła choroba nerek czy cukrzyca typu 1. W takim wypadku obok podjęcia działań nakierowanych stricte na problem moczenia nocnego trzeba również jak najszybciej zacząć leczyć chorobę podstawową.

Specjaliści podkreślają, że dziecko moczące się w nocy potrzebuje zrozumienia i wsparcia ze strony najbliższych, gdyż problem ten wywołuje u dziecka silny stres. Zawstydzanie i obwinianie są więc nie na miejscu – mogą one tylko pogłębić problemy dziecka. Specjaliści podpowiadają, że pomóc może w tej kłopotliwej dla całej rodziny sytuacji np. czytanie bajek terapeutycznych, które budują poczucie bezpieczeństwa i niwelują stres.

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Edukacyjno-poradnicza strona internetowa dla rodziców, poświęcona w całości problemowi moczenia nocnego, działająca pod patronatem polskich i międzynarodowych medycznych towarzystw naukowych (suchyporanek.pl).

Exit mobile version