Site icon Sukces jest kobietą!

Tran dla wegan? Suplementacja zgodna z przekonaniami

ikona123lek.zdrowie

Herbal tablets

Olej z wątroby rekina lub dorsza, popularnie nazywany tranem, to wartościowy suplement diety zawierający wiele korzystnych dla zdrowia składników. Jest to jednak produkt pozyskiwany z ryb, dlatego nie każdy może i chce z niego skorzystać. Grupą takich osób są np. weganie. Sprawdzamy, czy istnieje więc produkt, który działa podobnie, a nie ma pochodzenia zwierzęcego. Jakie ma właściwości i skąd go wziąć?

Co wyjątkowego ma w sobie tran?

Tran dostępny w suplementach diety jest unikalnym i świetnie przyswajalnym połączeniem drogocennych kwasów tłuszczowych omega-3, w tym DHA i EPA oraz rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D oraz K. Olej z alg to źródło zarówno kwasów tłuszczowych DHA, jak i EPA. W niczym nie ustępują właściwościami tym, zawartym w tranie.

Kwasy Omega-3 korzystnie wpływają na pracę mózgu, serca i oczy. Dodatkowo DHA zmniejsza stężenie trójglicerydów we krwi, przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu i zawału serca. EPA natomiast ma działanie antyoksydacyjne, antyalergiczne i korzystnie wpływa na skórę włosy i paznokcie. Bierze też udział w obniżaniu poziomu złego cholesterolu, ochronie przed cukrzycą typu II i regulacji gospodarki hormonalnej.

Czym zastąpić tran?

Oleje z wątroby dorsza i rekina w postaci kapsułek z tranem są produktami odzwierzęcymi. Z kolei bogate źródło niezbędnych dla organizmu kwasów tłuszczowych znajduje się co prawda w wielu produktach spożywczych, takich jak: orzechy, tofu, siemię lniane, olej rzepakowy, czy bardzo popularny olej lniany.

Pomimo zalecanego spożywania jednej łyżki oleju lnianego dziennie i innych wymienionych produktów, poziom dostarczanych kwasów omega-3 niestety nie jest w pełni wystarczający. Ma wpływ na to zarówno niedostateczne stężenie w danym produkcie, jak i występowanie w takiej formie, która słabiej przyswaja się dla organizmu. Olej lniany nie zawiera też najważniejszych z kwasów – DHA i EPA. Z pomocą jednak przychodzą algi i pozyskiwany z nich olej, będący niemal idealną alternatywą dla tranu z wątroby rekina lub dorsza.

Olej z alg – kwasy omega-3 dla wegan i wegetarian

Olej z alg to idealna propozycja zarówno dla wegan, jak i wegetarian. Olej z alg to w 100% produkt pochodzenia roślinnego. Dodatkowo drogocenne kwasy omega-3 wraz z witaminą D3 zamknięte są w wegańskiej wersji kapsułek, które pozbawione są żelatyny.

PAP Zdrowie

Exit mobile version