Site icon Sukces jest kobietą!

Startuje Miesiąc Dobrego Żywienia

Stowarzyszenie Poranek inicjuje kampanię „Miesiąc Dobrego Żywienia”

8 listopada obchodzony był Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W nawiązaniu do tego święta Stowarzyszenie Poranek zaplanowało publikację materiałów ściśle związanych ze zdrowym odżywianiem oraz zdrowym stylem życia.

Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, listopad znajduje się w samym środku okresu jesienno-zimowego. Chłodna i deszczowa pogoda nie sprzyja wzmacnianiu układu immunologicznego, dlatego warto wiedzieć, jak to robić. Po drugie, pandemia COVID-19 jeszcze się nie zakończyła, a z poprzedniego roku wiemy, że największa fala zachorowań i zgonów występuje właśnie w okresie jesienno-zimowym, a także na wiosnę.

Jak odżywiać się zdrowo? Czy warto zwrócić uwagę na sezonowość produktów, aby zaoszczędzić? Co jeść, aby mieć mocne kości? Jaki wpływ ma nasza dieta na zdrowie psychiczne? Powyższe tematy, jak i wiele innych zostaną poruszone przez Stowarzyszenie Poranek w ramach zainicjowanego Miesiąca Dobrego Żywienia.

Kim są locavore i co jedzą?

Wiemy na przykład, że wiele owoców i warzyw trafia do nas z Afryki lub Azji. Najczęściej jednak nie zwracamy uwagi na to, z jakimi konsekwencjami dla środowiska, dla naszego zdrowia i portfela jest to związane. Justyna Bylinowska, autorka serwisu dietetycy.org.pl jest zdania, że o wiele korzystniejsze jest dla nas spożywanie lokalnej żywności.

Tzw. locavore (w wolnym tłumaczeniu „lokalnożercy”) określa ludzi, którzy świadomie wybierają sezonowe produkty lokalne zamiast ich odpowiedników z dalekich krajów. „Działanie to wspiera również drobnych przedsiębiorców z lokalnych społeczności. […] Sam trend ma zachęcać także do niemarnowania żywności oraz konsumenckiego patriotyzmu.” – dodaje nasza ekspertka. Więcej o locavore znajdziecie w artykule i video Justyny Bylinowskiej na stronie poranek.pl.

Marnotrawstwo żywności to wciąż gorący temat

Stowarzyszenie Poranek także zajmuje się problematyką marnowania żywności na świecie. Co robić, aby unikać wyrzucania jedzenia? – tego również dowiecie dzięki naszym publikacjom. Pamiętajmy, że co roku każdy z nas marnuje średnio około 105 kg jedzenia! Według danych Banków Żywności 56% zmarnowanego jedzenia pochodzi z naszych domów. Są to ogromne liczby.

Wskazówkami o tym, jak temu zapobiegać, dzieli się Agnieszka Gotówka, redaktor czasopisma Biokurier. Jak przekonuje nasza ekspertka: „Warto zacząć od małych kroków, by nie zniechęcić się rewolucyjnym podejściem do zmian. Na początku dobrze jest planować posiłki na kolejne dni i dopiero mając gotowy jadłospis, robić listę zakupów”. Więcej o zapobieganiu marnotrawienia żywności można znaleźć w artykule „Nie marnuj żywności” autorstwa Agnieszki Gotówki.

Pozostałe tematy

Oprócz tego w ramach akcji Miesiąc Dobrego Żywienia będzie można się dowiedzieć, jaka siła drzemie w olejach roślinnych, jakie właściwości ma syrop z szyszek sosnowych, jak dieta wpływa na nasze ogólne samopoczucie psychiczne. Poruszane są także tematy dotyczące oszczędzania, kondycji naszych kości, przypraw w okresie jesienno-zimowych, a nawet pracy w ogrodzie. Dla każdego coś miłego!

Organizator „Miesiąca dobrego odżywiania”

Stowarzyszenie Poranek – powstało w styczniu 2013 roku z inicjatywy kilkunastu osób zaangażowanych od lat w pomoc osobom najuboższym. Zajmuje się dystrybucją żywności wśród osób ubogich. Organizacja prowadzi punkt przekazywania żywności ubogim we Wrocławiu, a oprócz tego inauguruje również kampanię edukacyjną na temat zdrowego stylu życia, właściwego żywienia oraz prezentuje największe grzechy systemów żywieniowych.

Exit mobile version