Site icon Sukces jest kobietą!

SOS Wioski Dziecięce zachęcają do otworzenia się na różnorodność

Wystartowała nowa kampania Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce – Najpiękniejsze wnętrza 2022. Po ogłoszeniu w całej Polsce premiery katalogu wnętrzarskiego, nadchodzi moment ujawnienia jego prawdziwego znaczenia: najpiękniejsze wnętrza, to takie, które przyjęły osoby znajdujące się w potrzebie. Akcja jest ukłonem dla tych, którzy już pomogli, lecz także przypomina, że każde dziecko zasługuje na pomoc, niezależnie od tego kim jest i skąd pochodzi.

Przez ostatni tydzień znane polskie gwiazdy, dziennikarze i influencerzy, tacy jak Ania Dereszowska, Natalia Kukulska, Katarzyna Zielińska, Maria Dębska, Paulina Chylewska, Anna Kalczyńska, Ula Radwańska, Michał Piróg, Joanna Banaszewska, Justyna Suchecka, Karolina Sobańska i wiele innych, zapowiadali premierę nowego katalogu pięknych wnętrz. Jego wygląd zwiastował przegląd nowoczesnych przestrzeni, zaprojektowanych według aktualnych trendów. Dziś okazuje się jednak, że najpiękniejsze wnętrza to takie, w których młodzi ludzie i dzieci odnalazły bezpieczny dom. To wnętrza, w których możesz czuć się sobą, bez względu na to, gdzie mieszkasz, w co wierzysz lub kogo kochasz. Wnętrza te można zobaczyć na stronie www.najpiekniejszewnetrza2022.pl
Każdy pokój przedstawia historię innego dziecka lub młodej osoby, która znalazła się w trudnej sytuacji. To między innymi historie rodzin, które przymusowo musiały zostawić dotychczasowe życie w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszego jutra, ale nie tylko.
Rodzina z Afganistanu, wraz z niespełna 6-miesięczną Aleen, została zmuszona do ewakuacji ze swojego kraju po zajęciu go przez Talibów. Babcia: Mchaela, Justice, Godelive i Ivonny przez prawie 10 lat starała się o sprowadzenie córki i wnucząt do Polski. W ich ojczyźnie – Kongo, ucieczka przed przemocą seksualną, niewolnictwem, rekrutacją do grup zbrojnych jest codziennością blisko 3 milionów dzieci. Sasza i Masza to dwójka niespokrewnionego rodzeństwa z ukraińskiej rodziny zastępczej. Wojna zmusiła ich do ewakuacji. Dziś, choć tęsknią za domem, czują się bezpiecznie w mieszkaniu w Lublinie. Krzysztof w wieku czterech lat musiał opuścić rodzinę biologiczną i trafił do Mamy SOS i Wiosek Dziecięcych w Siedlcach. Ostatni z bohaterów, Kacper, jako osoba nieheteronormatywna z dumą opowiada o poczuciu bezpieczeństwa, jakie od zawsze zapewniała mu jego mama.
Osoby, których historie przedstawia kampania, choć przeszły w życiu naprawdę dużo, teraz są bezpieczne. Niestety, nie każda taka sytuacja kończy się szczęśliwie W Polsce są tysiące dzieci podobnych do Saszy, Maszy, Aleen czy Justice, które mogą takiego wsparcia nie uzyskać. Przez swoją narodowość, wygląd, sytuację rodzinną lub ekonomiczną ich bezpieczeństwo jest zagrożone. Należy pamiętać, że pomoc zaczyna się od zauważenia – ważne jest, żeby oprócz samej akceptacji widzieć tych, którzy mają trudniej i wyciągnąć do nich rękę – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.
Wielkie serce Polek i Polaków
Powyższe historie pokazują ogrom wsparcia udzielony osobom w potrzebie. W Polsce jest to szczególnie widoczne w kontekście pomocy Ukrainie. Koszmar wojny naszych sąsiadów otworzył nam serca, czego dowodem są tysiące historii indywidualnej pomocy. W kwietniu 2022 roku, aż 63% badanych Polek i Polaków zadeklarowało, że dobrowolnie i nieodpłatnie pomagają oni (bądź ktoś z ich gospodarstwa domowego) ofiarom wojny. Także Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce od początku wojny w Ukrainie doświadcza niespotykanego wsparcia, zarówno finansowego, jak i osobistego setek ludzi. To dzięki zbiorowej mobilizacji ponad podziałami, Stowarzyszenie zorganizowało relokację i wsparcie dla 250 osób z pieczy zastępczej. Dodatkowo prowadzi dystrybucję bonów zakupowych Sodexo wśród ukraińskich rodzin zastępczych, tymczasowych i rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami. Do tej pory program objął 1445 osób. Obecnie w SOS Wioskach Dziecięcych znajdują się pod stałą opieką 134 osoby z Ukrainy, w tym 101 dzieci z pieczy zastępczej. Dzięki pomocy wielu Polaków pod koniec roku organizacja otworzy Dom dla dzieci w Lublinie.
Ta trudna sytuacja dowodzi, że jako społeczeństwo jesteśmy w stanie udzielić pomocy tym, którzy jej potrzebują. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy do polskich szkół uczęszcza około 160 tysięcy nowych uczniów z Ukrainy.
Jestem z SOS – komunikacja w różnorodności przeciwko dyskryminacji
Niestety, choć każde wnętrze jest piękne, wciąż nie każdy w Polsce może je otworzyć. Raporty ze szkół jeszcze sprzed wojny w Ukrainie donoszą, że mimo regularnego uświadamiania społeczeństwa na temat dyskryminacji, ta wciąż jest obecna. Badania przeprowadzone wśród młodzieży w wieku 11–17 lat pokazują, że prawie trzy na cztery osoby doświadczyły w swoim życiu przynajmniej jednej z siedmiu badanych kategorii krzywdzenia, zarówno ze strony rówieśnika (57%), jak i osoby dorosłej (41%).
Aby wpłynąć na te dane, potrzebna jest właściwa edukacja, zwłaszcza tych najmłodszych. Nikt się nie rodzi z uprzedzeniami. Dzieci od najwcześniejszego etapu życia są bardzo elastycznie emocjonalnie i podatne na wzorce dookoła. Odpowiednie przygotowanie ich z zakresu empatii, komunikacji oraz współistnienia z innymi kulturami powinno być obowiązkowym punktem podstawy programowej. – zauważa Zeinab Hashmat ze Stowarzyszenia SOS Wiski Dziecięce w Polsce.
SOS Wioski Dziecięce uzupełniają tę lukę, prowadząc działania uświadamiające i edukujące na temat zagrożeń wynikających z dyskryminacji. Projekt #JestemzSOS prowadzony jest przez edukatorów Stowarzyszenia w formie warsztatów dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych.
Komunikacja w różnorodności to warsztat, podczas którego pokazujemy dzieciom jak ciekawe i wartościowe może być to, co nas, jako ludzi, różnicuje, a także jak ważne jest, byśmy umieli z tej różnorodności czerpać. Gdy dzieci są szczęśliwe i otwarte na to, aby odkrywać świat, poznawać siebie i innych z akceptacją, właśnie wtedy powstają najpiękniejsze wnętrza – pomóżmy dzieciom je tworzyć! – opowiada Katarzyna Kopczyńska-Kwiatek, koordynatorka projektu #JestemzSOS.
Podczas zajęć wykwalifikowani edukatorzy Stowarzyszenia rozmawiają z uczniami o ich codziennych problemach. To tematy, które nie zawsze są łatwe, ale zawsze ważne i potrzebne. Z dziećmi poruszane są zagadnienia, takie jak przemoc rówieśnicza, samoakceptacja, tolerancja czy komunikacja w różnorodności.
Zajęcia są organizowane od 6 lat i przez ten czas dotarły do ponad 51 tysięcy polskich uczniów i uczennic w całej Polsce.
W warsztatach może wziąć udział każda klasa 4-8. Szkołę do projektu może zgłosić rodzic, opiekun, dyrektor szkoły bądź nauczyciel. Więcej informacji na temat kampanii oraz programu na stronie www.najpiekniejszewnetrza2022.pl.
Za koncepcję oraz realizację kampanii Najpiękniejsze Wnętrza 2022 odpowiada agencja reklamowa VMLY&R, która wspiera SOS Wioski Dziecięce od ponad 6 lat. Zdjęcia wykorzystane w komunikacji wykonał Karol Grygoruk – fotograf i antropolog wizualności skupiający się na tematyce fotografii zaangażowanej społecznie i od wielu lat współpracujący z organizacjami pozarządowymi. Sesję zdjęciową skoordynował dom produkcyjny Shootme Visual Artists. Kampania pojawi się w prasie, Internecie, a także na telebimach reklamowych w całej Polsce. Partner akcji – firma Screen Network – udostępniła swoje ekrany LED przy najczęściej uczęszczanych drogach, dworcach kolejowych i galeriach handlowych. Partnerem Edukacyjnym została Firma Librus – producent i dostawca najpopularniejszego dziennika elektronicznego LIBRUS Synergia i Wydawca Portali: Librus Szkoła oraz Librus Rodzina.
***

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od ponad 38 lat pomaga dzieciom pozbawionym opieki rodziców oraz tym z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. W 2021 roku Stowarzyszenie pomogło 1815 potrzebującym dzieciom. Jest częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata.

Stowarzyszenie prowadzi 4 SOS Wioski Dziecięce, gdzie opuszczone i osierocone dzieci znajdują troskliwy dom i opiekę. Równolegle do opieki zastępczej, rozwijane są również działania profilaktyczne, w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie rodzinom kompleksowego wsparcia, w tym pomocy psychologicznej i terapeutycznej. Stowarzyszenie pomaga również dzieciom w Zimbabwe i Kamerunie oraz dzieciom z ukraińskiej pieczy zastępczej.

Exit mobile version