Site icon Sukces jest kobietą!

Siedząca praca = problemy ze zdrowiem

Siedzący tryb życia to główny sprawca wielu nieprzyjemności, jakie nas spotykają. Stoi m.in. za dotkliwym bólem pleców czy garbieniem się. Z czym wiąże się taki tryb życia i w jaki sposób można się przeciwstawiać wielu niechcianym konsekwencjom, które są z nim związane?

Przeciętny pracownik biurowy spędza aż osiem godzin dziennie w pozycji siedzącej – i to tylko w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Poza nimi również spędza sporo czasu siedząc. Choć takie stanowisko nie jest utożsamiane z niebezpieczeństwem, to może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. W takiej pozycji nasz kręgosłup jest bowiem nawet o 90% bardziej obciążony niż wtedy, gdy stoimy. Najbardziej narażony na niedogodności jest odcinek szyjny, a także lędźwiowy.

W tej kwestii z pewnością nie pomaga nam zła wysokość fotela, nieodpowiednie biurko, a także brak ruchu. Długotrwała pozycja siedząca przyczynia się do wielu schorzeń kręgosłupa. Większość z nich powstaje wskutek wieloletnich i niewłaściwych zachowań, podczas gdy wprowadzenie już niewielkich zmian, może pomóc uniknąć nieprzyjemnych schorzeń. Eksperci twierdzą, że wynikają one z braku odpowiedniej wiedzy. Nic zatem dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się szkoły zdrowego kręgosłupa, które pokazują, jak w praktyce należy dbać o prawidłową postawę w czasie pracy. Tego typu zajęcia oferuje coraz więcej ośrodków.

Znacznie częściej biura są również aranżowane przez profesjonalnych multidyscyplinarnych projektantów. Według Jima Tayloura z Uniwersytetu w San Francisco,  to silna tendencja, która będzie się rozwijać w ciągu najbliższych 20 lat. Polska znajduje się na właściwym etapie. Nasz kraj nie zdążył nabyć złych nawyków w projektowaniu, które występują na zachodzie. Obecnie nauka zdrowego kręgosłupa idzie o krok dalej.

Nie da się ukryć, że według najnowszych trendów odchodzi się również od tworzenia uniwersalnych przestrzeni biurowych. Wybiera się natomiast indywidualne preferencje i potrzeby pracowników i to do nich dostosowuje się wygląd oraz funkcjonalność poszczególnych elementów biura.

Hitem są w ostatnim czasie również tzw. business corners, a więc komfortowe, ergonomiczne miejsca, które znajdują się we wspólnej przestrzeni hotelowej. Zyskały one przede wszystkim dzięki popularności pracy zdalnej oraz turystyki biznesowej.

Źródło: Lightscape

Exit mobile version