Site icon Sukces jest kobietą!

Senegal: Legendarny Dakar i dużo więcej

Afryka Zachodnia to niewyczerpane źródło podróżniczych inspiracji. Jej atmosfera przyciąga, inspiruje i zaskakuje różnorodnością kultur, krajobrazów i przyrody. Są w niej miejsca tajemnicze i odludne, ale też fascynujące miasta, o których słyszeli prawie wszyscy.

Dakar… Afrykańska metropolia, miasto-symbol nie tylko afrykańskiej przygody dla śmiałków, ale też burzliwej całkiem niedawnej historii. To właśnie od tętniącego życiem, barwnego Dakaru z jednym z najnowocześniejszych lotnisk Afryki, stolicy Senegalu rozpoczniemy podróż do tego ciekawego regionu. Jednym z przyciągających jak magnes miejsc w Dakarze jest Marche Kermel – kolorowy targ z lokalnymi owocami, warzywami, rybami i wszelkimi innymi lokalnymi specjałami, a ciekawostką Pomnik Odrodzenia Afryki, rozmiarami przewyższający nowojorską Statuę Wolności. Okolice Dakaru to najdalej wysunięty na Zachód punkt Afryki.

Z Dakaru można dotrzeć promem na wyspę Goree i wieczorem zanurzyć się tam w jej relaksującej atmosferze knajpek serwujących przepyszne potrawy kuchni afrykańskiej z mocno zaznaczonymi wpływami francuskimi. Dla miłośników owoców morza to prawdziwy raj.

Na wyspie Goree znajduje się Dom Niewolników ze słynnymi Drzwiami Bez Powrotu, mieszczące się w Fort d’Estrell muzeum historii Senegalu oraz twierdza Cumba Castel, z której rozpościerają się niesamowite widoki. Na wyspie warto też odwiedzić galerie sztuki, oferujące rękodzieło na najwyższym poziomie artystycznym.

Można więc powiedzieć, że pierwszy dzień w Senegalu to oddziałujący na wszystkie zmysły godny wstęp do tej fantastycznej podróży.

Kolejne dni to zmiana scenerii – wszak Afryka i Dakar kojarzą się z pustynią. Wczesne śniadanie z widokiem z wschód słońca nad wydmami będzie miłym początkiem dnia, który spędzimy w Parku Narodowym Djoudj, położonym w rozlewiskach rzeki Senegal będącymi pierwszym stałym, całorocznym rezerwuarem słodkiej wody na południe od Sahary. W porze suchej, przypadającej na miesiące jesienno-zimowe, do Djoudj ściągają najprzeróżniejsze gatunki ptaków, migrujących tam w poszukiwaniu pożywienia. W Djoudi znajduje się też jedna z największych na świecie kolonii lęgowych pelikanów. Podczas rejsu łodzią motorową po rozlewisku rzeki Senegal będziemy wypatrywać krokodyli nilowych, waranów, pytonów, guźców, szakali i innych gatunków ssaków, ptaków i gadów.

Po całym dniu obcowania z przyrodą powrócimy do miasta – do dawnej stolicy Francuskiej Afryki Zachodniej – St Louis. Miasto, którego zabytkowe centrum zostało wpisane na listę UNESCO, zachowało kolonialną zabudowę i atmosferę. Obecnie jest stolicą senegalskiej muzyki i odbywa się w nim festiwal afrykańskiej muzyki jazzowej oraz liczne koncerty. Koncert to doskonały sposób na spędzenie wieczoru w tym urokliwym miejscu.

Kolejne dni to poznawanie kultury ludów zamieszkujących Senegal. Ten piętnastomilionowy kraj jest niezwykle zróżnicowany pod względem demograficznym, więc każde kolejne „odwiedziny lokalnej społeczności” będą okazją do poznania czegoś nowego.

Jadąc przez półpustynne tereny środkowego Senegalu i mijając ogromne baobaby oraz wsie i miasteczka ludność Wolof – najliczniejszą grupę etniczną Senegalu, dotrzemy do Touba – półautonomicznego świętego miasta, będącego stolicą muzułmańskiego bractwa religijnego Murydów. Znajduje się w nim meczet, nie bez racji zwany wielkim, gdyż może pomieścić do 25000 wiernych, a jego minaret liczy 87 metrów wysokości. Wielki Meczet jest największą budowlą muzułmańską w Afryce Subsaharyjskiej.

Nasze spotkania z kulturą będą się przeplatały ze spotkaniami z przyrodą. Tego samego dnia wieczorem wypłyniemy na wyprawę po Parku Narodowym Rzeki Sine-Saloum – najbogatszym ekosystemie lasów namorzynowych w tej części świata. Dotrzemy na bezludną wyspę baobabów i muszelek, a o zachodzie słońca będziemy świadkami niesamowitego spektaklu przyrody.

W kolejnych dniach odwiedzimy osady zamieszkałe przez ludność Mandinka i Sererów, zajrzymy do lokalnych sklepików, gdzie miejscowe kobiety oferują przybyszom pyszne konfitury i przetwory z baobabu, hibiskusa, moringi, orzeszków shea.

Z Senegalu udamy się też na krótko do sąsiedniej Gambii. W miasteczku Barra odwiedzimy wpisany na listę UNESCO Fort Bullen – pamiątkę z czasów walk francusko-angielskich oraz symbol końca wywozu niewolników z Afryki Zachodniej. W Parku Narodowym Kiang West popłyniemy drewnianą pirogą w górę odnóg rzeki – bolongów, gdzie znajdują się siedliska ptactwa wodnego, między innymi wężówek – endemicznego gatunku występującego tylko w Senegalu i Gambii. Wieczorem w dawnej rządowej rezydencji obalonego dyktatora Gambii obejrzymy występ folklorystyczny lokalnego ludu Diola.

Poruszając się w górę rzeki Gambia dotrzemy do miejscowości Wassau, gdzie zobaczymy jedną z najbardziej tajemniczych atrakcji tego regionu, wpisane na listę UNESCO Kamienne Kręgi Senegambii, niewiele mniejsze od brytyjskich Stonehenge.

Zanim powrócimy do Senegalu, popłyniemy jeszcze łodzią po rzece Gambia w poszukiwaniu hipopotamów. Z powrotem w Senegalu, przemierzając poprzez tereny zamieszkałe przez lud Fula oraz wywodzący się z Mali lub Bambara, dotrzemy do największego parku narodowego w Senegalu – Niokolokoba, zamieszkały przez wiele gatunków gatunków antylop, guźców i małp. Być może dopisze nam szczęście i zobaczymy również wylegujące się leniwie lwy, a jeśli warunki pozwolą, przesiądziemy się też do łodzi, by znów wypatrywać senegalskich hipopotamów. A aby nie było zbyt leniwie, poczujemy adrenalinę podczas spaceru przez wiszący most.

Minąwszy jedyne w Senegalu góry Futa Jalon, gdzie być może uda nam się spotkać fascynujące szympansy, dotrzemy do największego miasto regionu – Kedougou, a następnie udamy się do wioski Dindefelo. Po drodze będziemy podziwiać wpisane na listę UNESCO obiekty kultury ludów Fula, Bedik i Bassari, a także charakterystyczne termitiery o niesamowitej, niespotykanej nigdzie indziej w Afryce formie. Po wizycie w muzeum przyrodniczym i krótkim trekkingu czeka nas relaks u stóp najwyższego, mierzącego ponad 100 m wysokości wodospadu Senegalu Dindefelo.

W kolejnym dniu czeka nas nieco dłuższy trekking z Ibel do Iwol – małej wioski zamieszkałej przez najbardziej izolowane plemię Senegalu – Bedik. Spotkamy się tam z wodzem, poznamy historię i codzienne życie Bedików, odwiedzimy również święty baobab, gdzie Bedikowie oddają cześć swoim animistycznym bóstwom. W kolejnej wiosce, Etiolo, odwiedzimy lud Bassari, w której zobaczymy, jak wygląda rytualny taniec Bassari, a także poznamy tradycje związane z podziałem na tabu męskie oraz tabu damskie.

W zachodniej części Senegalu czekają nas spotkania z ludem Diola. W Mlomp zobaczymy nigdzie indziej niespotykane piętrowe domy należące do dwóch rodzin Diolów, znane jako „domy wieżowe Mlomp”, a także lokalne muzeum pokazujące dorobek ludu Diola. Być może będziemy mieli okazję uczestniczyć w audiencji u króla Diolów podczas odwiedzin w Oussouye, mieście, będącym jego siedzibą. Wieczorem dotrzemy do Cap Skirring – atrakcyjnego kurortu wypoczynkowego położnego nad najpiękniejszą w regionie plażą nad Atlantykiem. Wieczorem będziemy mieli możliwość uczestnictwa w koncercie muzyki lokalnej.

Na zakończenie naszej fascynującej podróży, spędzimy dzień odpoczywając na najpiękniejszej atlantyckiej plaży w tym regionie, położonej w uroczym kurorcie Cap Skirring. A jeśli wciąż jeszcze będziemy spragnieni wrażeń, będziemy mogli wybrać się na wycieczkę rowerową lub przejażdżkę quadami.

Adventure Club zaprasza na tę wspaniałą afrykańską przygodę w lutym 2021.

Szczegółowy program, daty, cena i zakres świadczeń można znaleźć na stronie internetowej Adventure Club: https://adventure-club.eu/wyprawa/senegal-i-gambia/

Tekst: Anita Doroba

Foto: archiwum Adventure Club

Exit mobile version