Site icon Sukces jest kobietą!

Raport specjalny: Branża beauty w trudnej sytuacji przez koronawirusa

concept skincare. Skin of beauty young woman before and after the procedure

Niemal każda branża biznesu odczuwa już skutki epidemii koronawirusa, która opanowuje kolejne rejony świata. W Polsce przedsiębiorcy liczą straty, wielu z nich, zwłaszcza z sektora mikro- i małych firm nie kryje, że za kilka tygodni może stanąć na skraju bankructwa.

Jako medium, które wspiera biznes, nie tylko ten prowadzony przez Kobiety, publikujemy apel branży beauty, która w najbliższych tygodniach będzie walczyć o przetrwanie na rynku.

Oto treść apelu:

Z dniem 14 marca około 90 proc. punktów / zakładów / salonów / wykonujących usługi szeroko rozumianej branży beauty i fryzjerskiej, tj.:

– stylizacji paznokci
– kosmetyki
– kosmetologii
– stylizacji rzęs
– makijażu permanentnego
– medycyny estetycznej
– fryzjerstwa
– barberingu
– szkoleń zawodowych z powyższego zakresu

zostało zamkniętych w akcie solidarności i odpowiedzialności, po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego przez Rząd Pana Premiera Mateusza Morawieckiego.

Zalecenia Sanepidu dotyczące zachowania minimalnej odległości 2 metrów od drugiego człowieka nie jest możliwe do spełnienia przy jakimkolwiek zabiegu w gabinecie zarówno stylizacji paznokci, kosmetycznym, kosmetologicznym jak i fryzjerskim.

Praca zdalna w przypadku szeroko rozumianej branży beauty i fryzjerskiej niestety nie jest możliwa. Odwołane zostały zabiegi i usługi, a usługodawcy jak i usługobiorcy przebywają w domach i ograniczają kontakty, aby wspólnym zaangażowaniem w akcję #zostańwdomu zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. W sposób oczywisty przekłada się to na brak przychodów przy nadal istniejących kosztach stałych przez trudny do przewidzenia okres. W konsekwencji, przewidujemy, że niestety osoby i podmioty prowadzące działalność gospodarczą, a także osoby zatrudnione na rynku usług beauty i fryzjerskim, będą potrzebowały systemowego wsparcia Państwa w celu utrzymania się na rynku oraz możliwości działania na nim w przyszłości.

Środowiska branżowe takie jak:

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Stylistów Paznokci Fantasmagorie;
Federacja Beauty Pro;
Izba Kosmetologów;
Ogólnopolska Komisja Egzaminacyjna Fryzjersko-Kosmetyczna Polskiego Związku Rzemiosła Polskiego,

i tysiące wykwalifikowanych pracowników: stylistek paznokci, fryzjerów, kosmetyczek, kosmetologów, linerystek, stylistek rzęs solidarnie, z ogromną odpowiedzialnością i wielką determinacją kierowani odruchem serca angażują się w pomoc oddolnymi i dobrowolnymi działaniami wpierającymi system ochrony zdrowia w Polsce, mającymi na celu wsparcie w zwalczaniu zagrożenia rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem.

Przekazujemy do szpitali maseczki, produkty do dezynfekcji oraz środki ochrony osobistej. Dzielimy się tym, co pozostało na wyposażeniu naszych gabinetów, pomimo, że produkty te są już w wielu miejscach niedostępne.

Przeprowadzona w dniu wczorajszym ankieta wśród stylistów paznokci wskazuje jednoznacznie, iż obawiają się oni sytuacji, gdy kwarantanna zostanie wydłużona w czasie, ponieważ już dzisiaj po tylko jednym dniu zamknięcia zakładów kosmetycznych i fryzjerskich odczuwają bardzo wysokie straty, które trudne będą do odrobienia bez natychmiastowej pomocy ze strony Państwa.

Badanie przeprowadzone wśród 2707 właścicieli w ciągu tylko 24h, w dniu 16 marca br. potwierdza, że wśród ankietowanych, aż:

– 93,81% boi się o swoje zatrudnienie
– 96,80% utrzymuje się tylko z wykonywania usług kosmetycznych / stylizacji paznokci
– 90,90% sama wykonuje usługi z czego aż 30,20% dodatkowo zatrudnia pracowników
– ponad połowa zatrudnionych pracowników jest na tzw. umowach śmieciowych
– 34,1% zatrudnionych jest w oparciu na umowie o pracę
– 95,9% uważa, że obecna sytuacja negatywnie wpływie na funkcjonowanie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej

Niniejsze badanie pokazuje jak wielka jest skala problemu. Tylko wczorajszy dzień potwierdza, że zagrożone miejsca pracy są dla blisko ponad 5 tys. kobiet, które w wielu przypadkach jako samotne matki utrzymują swoje rodziny i mówimy tutaj tylko o samych stylistkach paznokci, a wziąć pod uwagę trzeba jeszcze kosmetyczki, kosmetologów, fryzjerów, barberów. Ostateczna zatem liczba pracowników mierzona jest w kilkudziesięciu tysiącach.

Według najnowszych danych GUS, w lutym 2020 roku, funkcjonujących firm zgodnych PKD 96. było ponad 130tys. z czego prawie 70% to działalność fryzjerska i kosmetyczna w tym stylizacja paznokci, która wytwarza znaczną część PKB w Polsce, a współtworzy go konglomerat bardzo wielu podmiotów, począwszy od producentów różnych produktów, przez ich dostawców, sieci sklepów i punktów sprzedaży, po gabinety i firmy prowadzone właśnie przez stylistów paznokci, kosmetyczki, kosmetologów, fryzjerów. Ponadto, według naszej wiedzy, ponad 100 marek paznokciowych w Polsce kształci stylistów paznokci, co przekłada się na kilkanaście tysięcy absolwentów rocznie.

Tylko natychmiastowa i wielopoziomowa pomoc rządzących jest wstanie uratować nasz sektor.

W dniu wczorajszym wysłaliśmy przedmiotowe pisma do:

Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego;
Minister Przedsiębiorczości i Rozwoju Jadwigi Emilewicz;
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej – Jedynak ;
Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina;
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg;
Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego,

oczekując natychmiastowych rozwiązań obejmujących między innymi następujące propozycje działania:

Działaniami legislacyjnym ze strony właściwych organów mogłyby być np. nowelizacja uchwalonej ustawy z dnia 2 marca 2020r o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych poprzez wprowadzenie w niej możliwości umarzania z urzędu podatków i świadczeń tj. poprzez:

Ponadto właściwy Minister mógłby podjąć działania w celu zmiany Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (Dz.U.2003.141.1365 z dnia 2003.08.13)

Godnym rozwiązaniem ponadto w celu ochrony obywateli przed zwolnieniami mogłoby być czasowe wstrzymanie obowiązującej reguły split-payment dla Przedsiębiorców (tam gdzie dotyczy) w celu uwolnienia środków zgromadzonych na tych specjalnie wydzielonych rachunkach. Środki te z pewnością zostaną przeznaczone na ratowanie biznesu, który daje pracę tysiącom osób.
Determinacja naszych działań mających na celu ochronę miejsc pracy dla kilkudziesięciu tysięcy wyspecjalizowanych pracowników szeroko rozumianego sektora beauty zgodnego z PKD 96.02Z. Fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne.

Wierzymy, że nasz apel nie pozostanie bez echa i Rząd Pana Mateusza Morawieckiego z pełną determinacją podejmie niecierpiące zwłoki decyzje, które pozwolą nam zachować miejsca pracy. 

Ewa Żabińska – Lubowiecka

Exit mobile version