Site icon Sukces jest kobietą!

Psychologia po porodzie

Narodziny dziecka nie muszą oznaczać najcudowniejszego okresu w życiu. Fizyczne i psychiczne problemy po porodzie nie są rzadkością, jednak kobiety boją się o nich mówić. A warto!

Psychologia po porodzie

Niemal wszyscy wokół twierdzą, że macierzyństwo jest najpiękniejszą rzeczą, jaka może spotkać kobietę. Sytuacja, w której rodzi się dziecko jest zdecydowanie najcudowniejszą w życiu. Ponadto opieka i wychowanie małego dziecka nie wiąże się z absolutnie żadnymi problemami. Tak wyidealizowany obraz obecny jest w mediach oraz przekazywany młodym mamom przez ich babcie, ciocie, matki i teściowe. Jednakże nie zawsze sytuacja wygląda tak cukierkowo. W wielu przypadkach kobiety doświadczają bardzo wielu trudności zarówno fizycznych jak i psychicznych. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Jednak lęk przed krytyką ze strony społeczeństwa jest tak ogromny, że kobiety boją się mówić o swoich emocjach.

Trudności emocjonalne w ciąży

W dzisiejszych czasach nie wszystkie kobiety mają taką samą łatwość w zachodzeniu w ciążę. Wiele Pań odkłada moment posiadania dziecka na późniejszy wiek, z czego później mogą wynikać różne komplikacje. Dlatego też dzisiejsze ciąże nie są w każdym przypadku efektem naturalnych działań partnerów. Czasem pary starają się o dziecko przez wiele lat sięgając po różne techniki i metody medyczne. Należy oczywiście zaznaczyć, że również coraz więcej mężczyzn ma trudności z naturalnym poczęciem dziecka. Dlatego też, te wszystkie czynniki powodują wiele dodatkowych konfliktów i napięć, z którymi związek musi się zmierzyć.

W momencie nadejścia upragnionej ciąży i pojawienia się trudnych i ambiwalentnych emocji, takich jak lęk czy obniżony nastrój, kobiecie jest bardzo trudno przyznać się do swoich uczuć. Często obciążenia spowodowane długą walką o poczęcie uniemożliwiają spontaniczną radość z ciąży. Starania, oczekiwania oraz nierzadko poniesione znaczne koszty finansowe, rodzą ogromne lęki i niepewność.

W swojej praktyce spotkałam bardzo wiele kobiet, które po wieloletnich staraniach o dziecko miały problemy emocjonalne w ciąży. Ujawniając swoje uczucia często spotykały się z krytyką i odrzuceniem. Niestety nie spotkały zrozumienia nawet w gronie najbliższych im osób. Pozostawione same sobie w tak trudnej sytuacji zetknęły się z problemem depresji poporodowej. Być może większe zrozumienie i wsparcie ze strony otoczenia, pozwoliłoby uporać się z problemem w znacznie wcześniejszym stadium.

Problemy psychologiczne po porodzie

Nie tylko ciąża jest niezwykle idealizowanym zjawiskiem. Do bardzo cukierkowo przedstawianych zjawisk należy również sam poród. Szczególnie media pokazują nie tylko jak łatwo jest dziecko urodzić, ale również już w kilka chwil po porodzie być niesamowicie atrakcyjną kobietą. Dlatego też młode mamy bardzo wstydzą się swoich problemów poporodowych, niezależnie od tego czy wynikają one ze sfery psychologicznej czy fizjologicznej. Emocje, z którymi konfrontują się rodzice małego dziecka są bardzo obciążające dla całej relacji. W momencie kiedy to kobieta styka się ze smutkiem poporodowym czy depresją, sytuacja staje się bardzo skomplikowana. Niezwykle ważne jest dostarczenie jej odpowiedniej pomocy i wsparcia. Niestety jeszcze niewystarczająco wiele osób rozumie, że problemy emocjonalne po porodzie są naturalną rzeczą i mogą spotkać każdą kobietę. Ciągle obecny jest społeczny ostracyzm, brak wsparcia, świadomości i zrozumienia.

Marta Melka-Roszczyk

Fundacja PRELUDIUM

Exit mobile version