Site icon Sukces jest kobietą!

Przemoc w relacji, ta mniej widoczna

Nie musi wyglądać drastycznie, jak w kampaniach społecznych przeciwko przemocy w rodzinie. Agresywne zachowania mają wiele twarzy, o których pisze Marta Melka-Roszczyk

Przemoc w relacji

Zawsze, gdy myślimy czy słyszymy o przemocy w związku, pojawiają się przed naszymi oczami bardzo drastyczne sceny. Bohaterami naszych wyobrażeń przeważnie są alkoholowi konkubenci znęcający się nad swoimi konkubinami. Jednakże przemoc nie zawsze przedstawia się w tak oczywisty sposób. Często znęcanie się czy przemocowe zachowania nie mają charakteru jedynie fizycznego. Poniżej przedstawię kilka przykładów, które obrazują przemoc w związku ujawniającą się w bardzo zawoalowany sposób.

Przemoc ekonomiczna

W naszym kraju panuje przekonanie, że to mężczyzna jest głową rodziny i to on trzyma pieczę nad finansami. Nie tylko jest odpowiedzialny za ich zarabianie, ale również decyduje o rozplanowaniu domowego budżetu. Wszystko byłoby zupełnie jasne i klarowne, gdyby to oboje partnerzy mieli równe zdanie na temat finansów.

Jednakże sytuacja, w której tylko jeden partner decyduje o tym na co przeznaczyć środki, jest już niepokojąca. W założonej przeze mnie Fundacji PRELUDIUM spotkałam wiele kobiet, które były całkowicie uzależnione finansowo od swoich mężów lub partnerów. To właśnie mężczyzna wydzielał im środki i decydował co mogą sobie kupić. W ten sposób nakręcała się spirala przemocy, która coraz bardziej zniewalała małżonkę. W sytuacji, kiedy kobiety próbowały powiedzieć o swojej sytuacji członkom rodziny, zawsze spotykały się z niezrozumieniem i krytyką.

Należy bezwzględnie pamiętać, że sytuacja, w której tylko jedna osoba decyduje o finansach i pozbawia partnera decyzyjności w tym temacie, jest niewątpliwie sytuacją przemocową. Związek powinien opierać się na partnerstwie, wzajemnym szacunku i równych szansach do decydowania we wszystkich obszarach relacji.

Nadmierna kontrola

Brak zaufania ze strony partnera oraz nadmierna kontrola zachowania również jest sytuacją przemocy w związku. W momencie, kiedy to partner żąda dostępu do kodów dostępu do wszystkich naszych internetowych miejsc, sytuacja powinna już bardzo niepokoić. Zwykle zaczyna się od przejawów zazdrości, a kończy niemal na całkowitej kontroli i monitorowaniu zachowania drugiej osoby. Szczególnie kobiety, które doświadczyły tego rodzaju przemocy, doskonale wiedzą jak trudne jest życie w takiej atmosferze oraz jest trudno jest przerwać to patologiczne zjawisko.

Nieustanne obwinianie o zdrady czy flirt z innymi mężczyznami, niespodziewane wizyty w pracy czy włamywanie się do komputera czy telefonu, to tylko niektóre przekłady kontrolujących zachowań. Jednakże niezwykle ważny jest fakt, że przemoc tego rodzaju jest bardzo trudna do zauważenia i udowodnienia. Zazwyczaj sprawcy tłumaczą się troską o partnerkę oraz chęcią posiadania wiedzy o tym, co robi ich żona. Dlatego też warto wyrażać swój wyraźny sprzeciw i stanowczo reagować już przy pierwszych symptomach takich zachowań.

Przemoc psychiczna

Jak już wspomniałam, przemoc ma nie tylko charakter fizyczny, ale również psychiczny. W sytuacji, kiedy to partner szantażuje, obraża się i wyzywa, należy dokładnie przyjrzeć się sytuacji. Jest wiele par, w których dochodzi do przemocy psychicznej, jednak szczególnie kobiety nie zdają sobie z tego sprawy. Często również myślą, że to one właśnie są winne, prowokują partnera i zasługują na takie traktowanie.

Jednakże, jeśli jedna strona w związku cierpi lub jest gorzej traktowana, to taka sytuacja jest daleka od zdrowia i partnerstwa. W takim momencie należy zastanowić się podjęciem terapeutycznych działań lub przemyśleć sens trwania w przemocowym związku.

Marta Melka-Roszczyk

Exit mobile version