Site icon Sukces jest kobietą!

Powiedz szefowi o ciąży

Jesteś w ciąży i nie za bardzo wiesz, jak powiadomić o tym swojego szefa? Tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Ważne, abyś wiedziała, jakie masz prawa i świadomie podejmowała decyzje

Dzielenie się z rodziną i bliskimi tego typu wiadomościami wydaje się być o wiele przyjemniejsze niż rozmowa twarzą w twarz z pracodawcą. Obawiać się można niemiłych konsekwencji czy ciążącej w pracy atmosfery. Tak naprawdę strach ma jednak wielkie oczy. Ważne tylko, by odpowiednio to rozegrać i mieć świadomość, że obecny stan jest pewnym przywilejem.

Kiedy to zrobić?

Poinformowanie przełożonego o ciąży nie następuje w żadnym konkretnym terminie. Jedne panie robią to zaraz na jej początku, inne natomiast, gdy nie mogą już dłużej urywać tego przed otoczeniem. Nie należy się jednak sugerować żadnymi konkretnymi datami. Przepisy nic nie mówią o tym, jakoby przyszła mama musiała od razu poinformować o wszystkim swojego szefa. Wszystko to należy uzależnić jednak od rodzaju pracy, jaką się wykonuje. Istnieje bowiem wykaz prac, których kobiety nie powinny wykonywać w ramach swoich obowiązków będąc w ciąży czy karmiąc piersią. Taki wykaz może być również rozszerzony przez regulamin danej jednostki.

W czasie ciąży nie tylko wypowiedzenie umowy o pracę jest zabronione. Zakazane jest również rozwiązanie umowy o pracę już wypowiedzianej, co oznacza, że wypowiedzenie staje się bezskuteczne, jeśli pracodawca złożył pracownicy oświadczenie w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę w okresie ciąży bądź jeszcze przed okresem ochronnym, a termin rozwiązania umowy nastąpiłby już w okresie ciąży.

W wyjątkowych sytuacjach, pracodawca jest władny rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Jeśli zatem pracownica, w okresie ochronnym, dopuściła się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych lub popełniła przestępstwo uniemożliwiające dalsze jej zatrudnienie na zajmowanym stanowisku, tudzież zawiniła utratę uprawnień koniecznych do wykonywania przez nią pracy na zajmowanym stanowisku, to ustawodawca zezwala na rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. Z kolei, w sytuacji ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy, pracodawca również jest uprawniony rozwiązać umowę o pracę z ciężarną pracownicą, przy czym może to nastąpić wyłącznie za wypowiedzeniem.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

Exit mobile version