Site icon Sukces jest kobietą!

Pomoc humanitarna jest kobietą

W Polskiej Misji Medycznej, która od ponad 20 lat niesie pomoc najbardziej potrzebującym w różnych regionach świata, pracują przede wszystkim kobiety. Wychodzimy do Państwa z propozycją rozmowy z kobietami, które stoją u sterów jednej z najbardziej znanych organizacji pomocowej w Polsce. Ewa Piekarska-Dymus oraz Małgorzata Olasińska-Chart pełnią w Polskiej Misji Medycznej najważniejsze role merytoryczne i trzymają pieczę nad projektami humanitarnymi.

Dlaczego kobiety tak chętnie udzielają pomocy innym?

Liczby w naszej organizacji mówią same za siebie – ponad 80% osób pracujących w PMM to kobiety, w 2023 na wolontariaty medyczne z PMM wyjechało 9 osób, w tym aż 8 kobiet. Tak na miejscu, w Polsce, jak i w miejscach potrzebujących pomocy, większość pracowników i wolontariuszy stanowią właśnie kobiety. Dlaczego to one chętniej angażują się w pomoc humanitarną?

Być może ogromną rolę odgrywa tutaj empatia. Sytuacja innych przedstawicielek tej samej płci na drugim końcu świata jest diametralnie inna od tej, którą możemy obserwować np. w Polsce. Mimo to, pewne nierówności do złudzenia przypominają tło historyczne naszego regionu, co na pewno sprawia, że łatwiej między kobietami o poczucie wspólnoty, nawet jeśli ich życie wygląda zupełnie inaczej.

Kobiety są bardziej narażone na tragiczne skutki kryzysów

Według raportu ONZ w 2024 roku ponad 300 mln osób będzie potrzebować pomocy humanitarnej. Wśród nich znajdują się kobiety, dzieci, osoby starsze i chore. Globalny kryzys klimatyczny w wielu regionach jeszcze bardziej utrudni dostęp do czystej wody i żywności, co przyczyni się do powrotu takich problemów jak głód i niedożywienie. Realnym zagrożeniem mogą być także kolejne klęski klimatyczne. Katastrofy, takie jak susze, powodzie i burze, zabijają więcej kobiet niż mężczyzn. Często dzieje się tak z powodu strukturalnych nierówności płciowych.

Podczas suszy kobiety zmuszone do zbierania wody i opieki nad członkami rodziny, częściej opuszczają szkolne zajęcia. Przedłużające się okresy bezdeszczowe prowadzą też do wzrostu szkodliwych praktyk wobec kobiet, takich jak przemoc domowa, ataki seksualne, gwałty i okaleczanie narządów płciowych.

Polska Misja Medyczna pomaga kobietom

Polska Misja Medyczna skupia się na pomocy najsłabszym i najbardziej potrzebującym. W tym gronie znajdują się kobiety i dzieci, często noworodki, które bez specjalistycznej opieki neonatologicznej mogłyby nie przeżyć. Pracownicy PMM niosą tego typu pomoc m.in. w Ukrainie, Jordanii czy Wenezueli.  

 

Exit mobile version