Site icon Sukces jest kobietą!

Polscy inżynierowie godni podziwu

Cudze chwalicie, swego nie znacie – tak można powiedzieć słysząc, że polscy inżynierowie wypadają bardzo dobrze na tle osób z podobnym wykształceniem z innych krajów. Aby inżynier został doceniony musi jednak spełniać kilka ważnych cech

Celem uczelni powinno być takie przygotowanie ucznia, które pozwoli mu elastycznie myśleć. Inżynier ma posiadać umiejętności pozwalające na wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce.

 – W Stanach Zjednoczonych uczelnia daje przygotowanie swoim absolwentom, i oni przechodzą do przemysłu. Od kogoś, kto decyduje się na pracę naukową, w zasadzie nie oczekuje się praktyki zawodowej. Zdobywa się ją zwykle pracując nad samym doktoratem, którego temat nie jest przeznaczony na półkę, bo jego realizacja wynika z potrzeby gospodarczej – mówi prof. Andrzej S. Nowak, prezes Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej.

Uczelnie amerykańskie ułatwiają też start młodym naukowcom. W jaki sposób? Przede wszystkim zakładają parki technologiczne, w których absolwent z dobrymi pomysłami może się rozwijać i realizować swoje założenia pod czujnym okiem mentorów. Ma określony czas na inkubację pomysłu, a potem pracuje już sam.

Profesor w USA właściwie nie ma możliwości prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zajmuje się raczej konsultowaniem projektów, które są zlecane przez przemysł. Prof. Nowak przyznaje, że zarobki na polskich uczelniach skłaniają pracowników naukowych do podejmowania pracy nie dla celów naukowych, tylko dla uzyskania godziwej pensji – po to, żeby żyć na odpowiednim poziomie.

Dla młodych naukowców z Polski istotny jest rozwój, także na innych uczelniach. Udział w różnego rodzaju stażach naukowych dla doktorantów i postdoków w amerykańskich firmach lub uczelniach ma zostać ułatwiony dzięki kontaktom pomiędzy uczelniami technicznymi, które rodzą się np. podczas takich wydarzeń jak odbywający się ostatnio III Światowy Zjazd Inżynierów Polskich.

Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, która została wspomniana, nie ma członków indywidualnych. Należą do niej: Polonia Technica w Nowym Jorku, Stowarzyszenie Polsko-Amerykańskie Inżynierów w Chicago, Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Polish Engineers Club i US-Poland Trade Council w Kalifornii. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy i pomoc w kontaktach z krajowymi organizacjami, w tym niektórymi ministerstwami. Rada bierze udział np. w ustaleniu, do kogo się zwrócić, kiedy Ministerstwo Gospodarki wysyła delegację do USA. Organizacje członkowskie biorą dział w programie Top 500 Innovators – zapraszają młodych uczonych na staże i szkolenia.

Źrodło: www.naukawpolsce.pap.pl

Exit mobile version