Site icon Sukces jest kobietą!

Pewność siebie – czym jest i jak ją zbudować?

Pewni siebie wygrywają – czy też zgadzasz się z tym zdaniem? Czy znasz osoby, które dzięki tej cesze wiele osiągnęły? Zapewne odpowiedzi na pytania będą twierdzące. Osoba pewna siebie chętnie sięga po więcej, rozwija się i korzysta z szans, jakie daje jej życie. Nie daje się pokonać słynnemu syndromowi oszusta, nie pozwala także, aby jakaś porażka czy pomyłka rzutowała na jej postawę. O tym, jak budować pewność siebie i jak radzić sobie, gdy ta jest potrzebna niemal od zaraz, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Po pierwsze – skończ ze szkodliwymi przekonaniami

Jeśli pewność siebie to cecha, którą „położyłaś na półeczce”, koło samozachwytu i niechęci do rozwoju, to czas pozbyć się tego szkodliwego stereotypu. Pewność siebie powinna wynikać z jasnej oceny własnej osoby. U jej podstawy leży przekonanie o swoich mocnych stronach i wartości jako człowieka, ale nie ma tam nic z pyszałkowatości czy niechęci do pracy nad sobą. O tym, jaka jest definicja tego zjawiska, możesz przeczytać między innymi w artykule Marty Bartosik.

Wiedząc już, że bycie pewnym siebie to nic złego, możesz rozpocząć pracę nad budową tej kompetencji. Ten pierwszy krok może oczywiście być niełatwy, szczególnie dla nas – kobiet, które często wychowywane były na „grzeczne dziewczynki”, unikające stanowczych komunikatów i bycia na świeczniku.

Czy znasz swoje mocne strony?

Pracę nad pewnością siebie powinnaś prowadzić każdego dnia. Od czego możesz zacząć? Poszukaj dobrych cech i umiejętności, które są w Tobie wartościowe. Jeśli nie umiesz ich znaleźć i wstydzisz się zapytać bliskich, zastanów się nad sytuacjami w swoim życiu, kiedy ktoś Cię za coś pochwalił.

Mogą to być zarówno momenty zawodowe, jak i te zupełnie prywatne. Na polu kariery, jeśli brakuje Ci pewności siebie i borykasz się z syndromem oszusta, możesz poszukać takich argumentów jak wyniki, zrealizowane cele, czy wreszcie – zdobyte certyfikaty i potwierdzona wiedza.

Jak poradzić sobie, gdy pewność siebie jest potrzebna od zaraz?

Przytoczona powyżej metoda, to dopiero pierwszy krok do budowania prawdziwej pewności siebie i mocnych podwalin dobrego samopoczucia. A co jeśli ta widoczna na pierwszy rzut oka pewność siebie jest Ci potrzebna na już? Choć zachęcam Cię do głębszej pracy nad sobą, czasem są sytuacje, w których warto… udawać pewną siebie.

Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zastanów się, co tak podziwiasz w innych osobach? Co Twoim zdaniem wskazuje na to, że są pewni siebie? Postawa, sposób mówienia, zachowanie – to elementy, na które masz wpływ niezależnie od wewnętrznych przekonań. Jeśli przed Tobą wystąpienie publiczne, sprawdź tutoriale, jak się do niego przygotować. Trenuj przed lustrem, afirmuj pozytywne aspekty życia i bądź wdzięczna za posiadane talenty. Z pewnością masz ich wiele! Jeśli to niespodziewana sytuacja w pracy czy w relacjach z innymi wymaga nagłego przypływu pewności siebie, pomyśl, jak w podobnych sytuacjach zachowali się inni, których doceniasz właśnie za tę cechę charakteru.

Co zrobić, aby poczuć pewność siebie?

1. Zadbaj o swój wygląd – każda z nas ma określone ubrania, fryzurę czy makijaż, w których po prostu czuje się dobrze. Jeśli zatem przed Tobą ważne wystąpienie czy życiowe wydarzenie postaw na sprawdzone triki. Nie ryzykuj nowych kosmetyków, niesprawdzonej fryzury. Tego typu wpadki mogą odebrać Ci kilka punktów z dobrego samopoczucia i pewności siebie.

2. Dobrze się przygotuj – przede wszystkim merytorycznie. Niezależnie od sytuacji, miej przy sobie materiały, przećwicz wystąpienie czy prezentację. Przygotuj zapasowy dysk, ładowarki, wyjdź wcześniej z domu. Zabezpiecz się, jak tylko możesz, przed sytuacjami losowymi. Kwestie te dotyczą także trudnych rozmów z innymi. Przemyślane argumenty z pewnością ułatwią dyskusję i dodadzą pewności siebie.

3. Pamiętaj, że jesteś w tym miejscu nie bez powodu – i nie ważne, czy wspomnianym miejscem jest scena przed innymi ekspertami, czy rozmowa kwalifikacyjna w wymarzonej firmie. Ktoś dostrzegł Twój potencjał, nie zmarnuj tego i daj sobie szansę. Pewności siebie dodać może zwykłe kilkukrotnie powtórzone „dam radę”.

Buduj pewność siebie w zgodzie z samą sobą

U podstaw skutecznego budowania pewności siebie leży przede wszystkim samoświadomość oraz zrozumienie, że jest to proces. Pamiętasz wywiad, który przytoczyłam w pierwszej części artykułu? Wynika z niego, że w pracy nad pewnością siebie, bardzo ważna jest świadomość tego, kim się naprawdę jest. Zarówno jeśli chodzi o te dobre, jak i słabsze strony. Nikt z nas nie jest przecież idealny, grunt jednak, by wiedzieć jakie cechy są tymi, które wyróżniają nas z tłumu i pozwalają zajść naprawdę daleko.

Poszukując w sobie dobrych stron i umiejętności, pamiętaj o różnych aspektach. Jeśli przyczyną Twojego braku pewności siebie i dobrego samopoczucia są te związane z fizycznością, sprawdź, co mogłoby pozytywnie wpłynąć na tę część życia. Inspiruj się podobnymi kobietami, zobacz, w jaki sposób one uporały się z podobnymi problemami. Czasem odważniejszy make-up, czy inny strój już dodadzą Ci pewności siebie i być może staną się pierwszym, małym kroczkiem do polubienia i akceptacji swojego wyglądu. Możesz też skorzystać z dedykowanego kursy, na przykład na stronie silakobiet.pl

Stawiaj przed sobą wyzwania

Budowanie pewności siebie to często codzienne ćwiczenia. Jeśli chcesz się czuć dobrze, mówiąc w języku obcym – staraj się go używać jak najczęściej. Jeśli chcesz zyskać pozycję lidera w grupie współpracowników – szlifuj kompetencje. Jeśli problemem w podnoszeniu pewności siebie jest wygląd – umów się na spotkanie ze stylistką.

Pamiętaj, że nawet te malutkie sukcesy mają wpływ na budowanie Twojej pewności siebie. Dzięki nim poczujesz, że podołasz większym wyzwaniom, skoro dobrze poradziłaś sobie z poprzednimi. W tym wszystkim ważne jest jednak, aby mieć świadomość, że ważniejszy jest postęp niż perfekcja.

A co jeśli zawiedziesz siebie?

Każda z nas ma na swoim koncie mniejsze i większe porażki. Każda z nas może przywołać historię, która tylko z boku wydaje się humorystyczna, ale jej bohaterce jawiła się jako koniec świata. Czy to jednak oznacza, że nie jesteśmy wartościowe i pewne siebie?

Jeśli masz tendencję do zbytniego przeżywania swoich potknięć, zastanów się, czy ich kaliber rzeczywiście jest tak duży. Czy gdybyś popełniła błąd, mówiąc po angielsku, uznałabyś, że powinni Ci cofnąć certyfikat? Brzmi absurdalnie, prawda? Dlatego, zanim zaczniesz myśleć, że przez jedną pomyłkę jesteś złą mamą, pracownicą lub nie sprawdzasz się w innej roli – zastanów się, czy nie wyolbrzymiasz sprawy. Jednocześnie pamiętaj, że budowanie pewności siebie nie polega na bagatelizowaniu błędów, lecz na mądrym wyciąganiu z nich wniosków i wykorzystaniu ich w przyszłości.

Jeśli chcesz pracować nad pewnością siebie sięgnij po książkę autorstwa Mary Welford „Budowanie pewności siebie. Podejście skoncentrowane na współczuciu”. Przeprowadzi Cię ona krok po kroku przez proces budowania pewności siebie mimo doświadczanych trudności, czy braków.

A gdy czujesz, że potrzebujesz inspiracji, odwagi do działania – podsłuchaj słynnego wystąpienia Jacka Walkiewicza „Pełna moc możliwości”. Jeśli boisz się porażki i to wpływa na Twoją pewność siebie, ze szczególną uwagą wysłuchaj fragmentu odnoszącego się do upadków.

Exit mobile version