Site icon Sukces jest kobietą!

Patrycja Klimas dołączyła do projektu #KobietyWGrze!

Niezwykle miło nam zawiadomić, że dr hab. Patrycja Klimas przyjęła zaproszenie do projektu #KobietyWGrze! W ramach dziewiątej już, zbliżającej się edycji książki „Sukces jest kobietą”. Z przyjemnością przedstawiamy poniżej sylwetkę zawodową naszej Bohaterki i zapraszamy do zapoznania się z Jej dokonaniami.

Dr hab. Patrycja Klimas jest profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu specjalizującym się w obszarze zarządzania strategicznego, w tym przede wszystkim strategiach koopetycji (czyli współpracy strategicznej konkurencji), strategiach relacyjnych oraz innowacyjności organizacyjnej. Realizowane przez Nią badania skupiają się głównie na efektywnej, długookresowej współpracy międzyorganizacyjnej w ekosystemach oraz sieciach innowacji w branżach kreatywnych (głównie branża gier komputerowych i wideo) oraz branżach high-tech (głównie branża lotnicza).

Jej projekty badawcze są finansowane głównie przez Narodowe Centrum Nauki i Komisję Europejską, a ich efekty prezentowane są najbardziej prestiżowych konferencjach międzynarodowych (np. World Open Innovation Concerence, European Academy of Management Conference, Academy of Innovation, Entrepreneurship, and Knowledge Conference) oraz publikowane na łamach kluczowych międzynarodowych czasopism naukowych skupiających się na zarządzaniu (w tym „Long Range Planning”, „Industrial Marketing Management”, „Journal of Business Reserach”, „European Management Review”, „European Management Journal”, „Review of Managerial Science”).

W swojej dotychczasowej pracy naukowej otrzymała wiele nagród w tym: stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia naukowe, Nagrodę Naukową POLITYKI, nagrody za najlepszą pracę doktorską w latach 2012-2013 oraz najlepszą monografię naukową w latach 2019-2020 Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk.

Jest członkinią European Academy of Management, Strategic Management Society, a końcem 2023 roku zdobyła mandat najmłodszej członkini Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN. Obecnie Jej praca naukowo-badawcza skupia się na badaniu cech koopetycji, ale także cech współpracujących konkurentów kluczowych dla efektywności współpracy w długim okresie oraz na badaniu procesów współtworzenia innowacji w ekosystemach integrujących podmioty różnych branż kreatywnych i kultury.

W odniesieniu do branży gier warto zwrócić uwagę, że była pierwszym naukowcem w Polsce reprezentującym nauki o zarządzaniu, który podjął badania nad zarządczymi mechanizmami funkcjonowania tejże branży zwracając przy tym uwagę na szczególne znaczenie utrzymywania heterogenicznych relacji współtworzenia innowacji dla budowy kreatywności oraz innowacyjności twórców gier.

Pokłosiem jej badań prowadzonych w rodzimej branży gier jest rozpoczynający się obecnie projekt GameHearts: Games, Heritage, Arts, & Sport: the economic, social, and cultural value of the European videogame ecosystem, który uzyskał rekordowo wysokie wsparcie finansowe Komisji Europejskiej na poziomie 3,9 mln €. W projekcie realizowanym wspólnie z partnerami z uczelni z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Belgii i Wiednia, a także przy zaangażowaniu Ubisoft, London Orchestra, Imperial War Museum,City Football Group i wsparciu European Games Developer Federation oraz Interactive Software Federation of Europe realizowane będą wielopoziomowe ogólnoeuropejskie badania mieszane mające na celu synergiczne połączenie potencjału branży gier z branżami sektora kultury, w tym zwłaszcza muzealnej, sportowej oraz muzyki klasycznej.

Dr hab. Patrycja Klimas, na zaproszenie Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy została także zaangażowana w roli zewnętrznego eksperta do prac przygotowawczych projektu Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny, w którego efekcie ma powstać największy w Europie ekosystem biznesu i innowacji integrujący gaming i e-sport.

Prywatnie uwielbia aquaerobik i ćwiczenia siłowe, spacery z rodziną, w tym dwoma ukochanymi Golden Retrieverami, stand-upy i muzykę rockową lat 80. i 90. Natomiast żałuje, że brakuje Jej czasu na lekturę ukochanych skandynawskich kryminałów.

Link – nagrody Polityki 2021

Fot. Tomasz Klimas

 

Exit mobile version