Site icon Sukces jest kobietą!

Patrycja G. Bartosz Burdiak: Wiedza rozwiewa wątpliwości

Patrycja G. Bartosz Burdiak to współtwórczyni pierwszego przedsiębiorstwa konsultingowego Orbis Cannabis sp. z o.o. wyspecjalizowanego w obsłudze inwestorów rynku konopnego. Jej życiową misją jest szerzenie wiedzy o korzyściach wynikających ze stosowania konopi medycznych, dla których znajduje coraz to nowe zastosowania. Dziś opowie naszym Czytelniczkom i Czytelnikom o tym, co uważa za swój sukces oraz jak pokonać wątpliwości w prowadzeniu własnego biznesu.

Jak uchronić się przed porażkami w biznesie? Czy jest w ogóle na to jakiś przepis?

Porażka w biznesie stanowi swoistą naukę, doświadczenie, które pozwalają dalej rozwijać się. Jeśli coś poszło nie tak, to musi być tego jakaś przyczyna. Nic nie dzieje się bez powodu. To zaś pozwala nam ocenić, gdzie powstał błąd, czy jest on wynikiem naszych działań, czy może doszło do istotnej zmiany na rynku, na którym działamy. Porażka to papierek lakmusowy, bo dzięki niemu uczymy się co robić, aby przy kolejnym działaniu odnieść sukces. Podobnie jest przecież wtedy, gdy uczymy się chodzić. Najpierw wiele razy upadamy, czasem nawet nabijamy sobie guza. Ale po kolejnej i kolejnej próbie wiemy, jak złapać równowagę. Wiemy, że początkiem jest zrobienie kroku naprzód jedną nogą, potem dopiero drugą. I zaczynamy chodzić. W biznesie jest podobnie. Nikt nie urodził się już z taką umiejętnością, aby odnosić same sukcesy. Oczywiście, jeśli nabywamy wiedzę ucząc się od osób doświadczonych, obserwujemy, czytamy, analizujemy czyjeś sukcesy i porażki, to jest nam łatwiej, omijamy rafy, które napotykamy na swojej drodze. Lecz to nadal nie jest recepta na uchronienie się od wszelkich porażek.

Myślę, że w świecie biznesu konieczna jest pewna upartość w dążeniu do celów, wytrwałość w tym co robimy. Nawet, jeśli czasami kierunek naszego działania nie pozwala nam dotrzeć tam, gdzie planowaliśmy, czasem stanowi to otwartą furtkę, by iść w lepszym kierunku, o którym nawet nie myśleliśmy.

Kto według Pani absolutnie nie powinien zabierać się za prowadzenie własnej firmy?

Uważam, że takimi osobami są ludzie, którzy nie mają w sobie zdecydowania w działaniu. Obecne czasy są inne niż dziesięć, dwadzieścia lat temu. Teraz na rynku wszystko dzieje się znacznie szybciej. Jeśli nie jesteśmy pewni, że chcemy działać, brak nam w tym odwagi i determinacji, możemy utknąć w martwym punkcie. A z racji tego, że konkurencja idzie zawsze do przodu, zatrzymanie się sprawi, że zostaniemy daleko w tyle. Brak umiejętności sprawnego podjęcia decyzji to brak umiejętności efektywnego prowadzenia biznesu.

Jak radzić sobie w najtrudniejszych zawodowych momentach, chwilach zwątpienia i kryzysu?

Myślę, że każdy ma na to swój właściwy sposób. Czasem pomaga złapanie oddechu od spraw zawodowych. Krótki wyjazd w ciszę, sport, spotkanie ze znajomymi na rozmowach o wszystkim innym aniżeli praca. Chodzi o to, aby złapać nieco dystansu do takich chwil, aby później na spokojnie przeanalizować, czemu wątpimy. Czy wynika to z jakiegoś lęku, a jeśli tak, to skąd on się bierze. Może zaczynamy wkraczać na teren, jakiego nie znamy i obawiamy się, czy sobie poradzimy. A jeśli mamy takie właśnie obawy, to może wynikają one z tego, że boimy się, że nie mamy wystarczającej wiedzy i doświadczenia w tym co robimy. Takie chwile zwątpienia to chwile, by przemyśleć, czy może właśnie potrzebuję podbudować swoją wiedzę, przeczytać specjalistyczną literaturę, wybrać się na szkolenie, zaczerpnąć wiedzę tam, gdzie ona działa i jest sprawdzona.

Bo jeśli jesteśmy dość uzbrojeni w wiedzę, to wiemy, gdzie iść, jak działać. Wówczas lęk, który nas tamował zanika i pojawia się pewność siebie. A pewność siebie rozwiewa kryzys, zwątpienie.

Gdyby miała Pani tę wiedzę, jaką ma Pani teraz, zaczynając przygodę z biznesem, co zrobiłaby Pani inaczej?

Uważam, że przy mojej obecnej wiedzy, zapewne wiele decyzji podjęłabym szybciej, wcześniej. Szybciej zbudowałabym odpowiedni zespół, z którym praca przebiegałaby sprawniej. Wówczas każdy nowy pomysł, rozwijałby się we właściwym tempie.

Jakiej rady udzieliłaby Pani sobie samej sprzed lat – tej na początku zawodowej drogi?

Moją radą byłoby to, aby pomimo ogromnej ilości pracy oraz dzielenia czasu na sprawy zawodowe i prywatne, wygospodarować nieco czasu na dodatkową edukację w tych kierunkach, które są moją pasją. Obecnie te kierunki chcę rozwijać zawodowo. Dlatego też powołałam do życia nową spółkę, której jednym z głównych celów jest produkcja i sprzedaż sprzętu i asortymentu dla jeździectwa opartych o nowatorskie rozwiązania. Na początku 2022 r. zaś odbędzie się premiera spółki oraz jej nowej kolekcji.

Po więcej informacji o działalności naszej Bohaterki zapraszamy tutaj:

https://orbiscannabis.pl/

Zdjęcia – backstage sesji zdjęciowej do kampanii społecznej „To tylko płeć”, realizowanej w ramach projektu „Sukces jest kobietą!” oraz materiały własne z upraw

Exit mobile version