Site icon Sukces jest kobietą!

Nowy zasiłek dla mam

Nowy rok przynosi nie tylko ciekawe postanowienia i perspektywy, ale także nowe ustalenia prawne. Kobiety, które dotychczas pobierały wysoki zasiłek macierzyński powinny się z nimi zapoznać

Wygląda na to, że w tej kwestii nie ma już luki prawnej. Dotychczas wiele kobiet przed samym porodem zakładało działalność gospodarczą, wpłacało najwyższą składkę chorobową w wysokości 3.666,34 zł, a potem odbierało przez kolejny rok zasiłek w wysokości 6 tysięcy złotych miesięcznie. Do momentu wejścia w życie zmian, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla kobiet-przedsiębiorców stanowiła zadeklarowana miesięcznie kwota składki. Teraz jednak w wielu przypadkach wyglądać to będzie inaczej. Zmiany nie będą dotyczyć kobiet, które pracują na etacie i w tym samym czasie prowadzą działalność gospodarczą. W tym wypadku zasiłek wypłacany jest wyłącznie z tytułu umowy o pracę.

Teraz podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy, który podlegał ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy kalendarzowych, stanowi suma przeciętnej miesięcznej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe (nie wlicza się w to podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku) lub kwoty stanowiącej iloczyn 1/12 przeciętnej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. Tutaj również nie bierze się pod uwagę 13,71% wspomnianej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

W opinii wielu osób do tej pory dochodziło do wyłudzeń albo sporych nadużyć. Tak samo stwierdził także Sąd Najwyższy, który orzekł, że ZUS nie może ingerować w wysokość deklarowanej przez ubezpieczonego podstawy wymiaru składek, jeżeli mieści się ona w granicach ustawowych.

Źródło: More&More Marketing
Fot. Materiały prasowe

Exit mobile version