Site icon Sukces jest kobietą!

Na świecie żyje 110 milionów uchodźców

Jest ich trzykrotnie więcej niż mieszkańców Polski. Na świecie żyje 110 milionów uchodźców.

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy, którego hasłem jest w tym roku „Nadzieja z dala od domu”. Tę nadzieję na lepszą przyszłość musi żywić obecnie około 110 milionów osób – uchodźców na całym świecie jest niemal trzy razy więcej, niż mieszkańców Polski. Najwięcej z nich pochodzi z Ukrainy, Syrii oraz Afganistanu.

Gdyby uchodźcy stworzyli swój własny kraj, populacją byłby zbliżony do Egiptu i miałby trzy razy więcej mieszkańców, niż Polska. Liczba uchodźców w tym roku znowu się zwiększyła: ze 108 do 110 milionów osób. Głównymi przyczynami był kryzys w Sudanie oraz kolejne ucieczki w związku z wojną w Ukrainie.

– Za tymi liczbami stoją konkretni ludzie. Sofia z Ukrainy, która tęskni za swoim pokojem w Kijowie. Lusmar z Wenezueli, która uciekła do Kolumbii, by dać szansę na normalne życie 5-letniej Lulimer i jeszcze nienarodzonemu synowi. To Hebe z Syrii, która dzięki protezom mogła wrócić do szkoły. Żywe osoby, których imiona i historie często znamy – – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. Krakowska organizacja pomaga uchodźcom m. in. w Iraku, Jordanii, Kolumbii czy Polsce. Skupia się na pomocy medycznej dla grup szczególnie wrażliwych na kryzysy humanitarne, jak choćby osoby z niepełnosprawnościami oraz matki i dzieci.

Dzieci są w kontekście tragedii uchodźstwa szczególnie ważne. Według UNHCR stanowią one około 40% ze 110 milionów uchodźców na całym świecie. To również 40% z 8 milionów osób, które w ostatnim roku opuściły Ukrainę. To głównie dla rodzin z dziećmi Polska Misja Medyczna prowadziła przez ostatni rok Przestrzenie Przyjazne Dzieciom, które pomagały ukraińskim uchodźcom w integracji z polskim społeczeństwem.

– Nasz projekt obejmuje m. in. pomoc psychologiczną, zajęcia integracyjne i edukacyjne czy naukę języka polskiego. Szczególnie ważne wydaje się wsparcie psychologiczne dla osób, które musiały opuścić swój dom i kraj: w Przestrzeniach Przyjaznych Dzieciom korzystała z niego co piąta osoba – komentuje Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.

Według prognoz Banku Światowego do 2050 r. liczba uchodźców może wzrosnąć aż do 216 milionów. Jest to w dużej mierze wynik kryzysu klimatycznego – w ciągu ostatniej dekady uchodźstwo klimatyczne było dwukrotnie większe niż z powodu konfliktów. Katastrofy naturalne występują coraz częściej, a ich skala z każdym rokiem się zwiększa, obejmując kolejne terytoria, dotychczas uznawane za bezpieczne. W najtrudniejszej sytuacji są osoby pochodzące z regionów, gdzie kryzys spowodowany zmianami klimatycznymi łączy się z lokalnym konfliktem zbrojnym. Nawiązując do głównego hasła tegorocznego Światowego Dnia Uchodźcy: wszystko wskazuje na to, że ludzie pochodzący z krajów takich jak Syria czy Afganistan, coraz częściej będą szukać nadziei z dala od domu.

Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej:
· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444

Exit mobile version