Site icon Sukces jest kobietą!

Na prowincji we Francji

Wrzesień we Franche-Comté: 25 stopni, opalające słońce, bryza od rzeki, rytmiczny stukot silnika barek, przyroda, stare katedry i cierpkie wino. Sukces Jest Kobietą zaprasza na ekskluzywny rejs barkami po południowo – wschodniej Francji

Franche-Comté to kraina historyczna we wschodniej Francji, przy granicy ze Szwajcarią. Graniczy także z Alzacją, Lotaryngia, Szampanią-Ardeny, Burgundią. Można tu zbliżyć się do chronionej natury, a także uprawiać rozmaite dziedziny aktywności na świeżym powietrzu, takie jak jazda terenowa na rowerze, sporty wodne, narty i rakiety śnieżne zimą. Dlatego też region ten słynie ze wszelkiego rodzaju wycieczek, zwiedzania regionu samochodem kempingowym, podziwiania go z perspektywy paralotni, rozkoszowania się wędkarstwem.

Region ten, zaliczający się do najpiękniejszych we Francji, jest szczególnie bogaty w rzeki; woda spada tu ze stromych stoków górskich – jeziora, potoki, wodospady, głębokie doliny stanowią widok wprost bezcenny w swej urodzie, zaś lasy są tu wszechobecne.

Mieszkańcy Franche-Comté sa gościnni, serdeczni i nadzwyczaj uprzejmi. Nawet jeśli nie mówią innym językiem niż francuski, nie przeszkadza im to w toczeniu uprzejmych konwersacji w turystami, zachwalających uroki regionu.

W tym regionie można natrafić też na ślady historii, ślady osób doskonale nam znanych, jak: Ludwika Pasteura, twórcy szczepionki przeciw wściekliźnie, od którego nazwiska pochodzi nazwa procesu pasteryzacji, lub rodziny Peugeot, pionierów przemysłu samochodowego. Ich kreatywność miała wpływ na gospodarkę regionu. Przemysł zabawkarski rozwinął się tu dzięki zręczności tutejszych tokarzy. Dzisiejsze przedsiębiorstwa działające w dziedzinie obróbki drewna to prawdziwi specjaliści, jak Vilac, Monneret, Smoby. Zegarmistrzostwo rozwijało się tutaj od XV wieku, i obecnie producenci zegarów i zegarków zajmują ważne miejsce w gospodarce regionu.

Pobyt w Franche-Comté to również, a może przede wszystkim, gastronomia. Okazja, aby zasmakować w tutejszej sztuce życia oraz wyśmienitych winach z winnic Arbois. To szansa na to, aby delektować się potrawami w tutejszych restauracjach, gdzie produkty regionalne zajmują w menu szczególne miejsce, i aby pokosztować sławnych serków „Krówka Śmieszka”. To także okazja, aby wypuścić się na zakupy w stolicy regionu Besançon.

 

Exit mobile version