Site icon Sukces jest kobietą!

Monika Chajęcka: Najważniejsza jest komunikacja

Monika Chajęcka to Mentorka ósmej edycji książki „Sukces jest kobietą”, która właśnie ukazała się w sieci salonów Empik i Bonito oraz Mentorka kalendarza charytatywnego z nadchodzącej, dziewiątej już, edycji książki. Dziś podzieli się z naszymi Czytelniczkami i Czytelnikami swoimi spostrzeżeniami na temat ekologii i działań proekologicznych w życiu codziennym i w biznesie.

Proszę opowiedzieć nam, w jaki sposób znalazła się Pani w obecnym punkcie na drodze kariery zawodowej?

Monika Chajęcka, Mentorka ósmej edycji książki i właścicielka firm Welcomefinance i Welcomenieruchomości: W życiu nic nie dzieje się z przypadku. Moja kariera zawodowa to długa historia. Od najmłodszych lat zawsze marzyłam o tym, aby być przedsiębiorcą i aby prowadzić własną firmę.

Z działalnością gospodarczą zetknęłam się już w wieku 23 lat.

Na początku była to działalność jednoosobowa, później spółka, a obecnie prowadzę trzy podmioty, z czego dwie spółki i jednoosobową działalność. Myślę jeszcze o jednej firmie i fundacji. Kto wie, może jeszcze będzie to mi dane.

Nie wyobrażałam sobie życia na etacie. Zawsze starałam się sięgać w życiu wyżej, szukałam autorytetów i inspirowali mnie zawsze ludzie, którzy faktycznie i realnie prowadzili własne firmy i faktycznie działali na rynku.

Muszę przyznać, że jestem wdzięczna losowi za wszystkie sytuacje, które mnie w życiu spotkały.

Edukacja i pokora były zawsze moją mocną stroną i są bardzo ważne w życiu codziennym. Skończyłam kilka podyplomówek i nadal się kształcę (obecny kierunek: komunikacja wizerunkowa). Myślę, że w życiu bardzo pomogły mi podróże oraz taka zwykła naturalna ciekawość świata i chęć poznawania ludzi.

Prowadzenie własnej firmy, zwłaszcza w mojej branży: finanse i bankowość w połączeniu z nieruchomościami, to ciężka praca. Ciągły rozwój, szukanie nowych możliwości rozwoju, nowych trendów na rynku, nowych kontaktów to codzienność.

Ponadto szybkie dostosowywanie się do zmieniających się warunków gospodarczych oraz szybkie podejmowanie różnych decyzji biznesowych i życiowych, umocniły mnie, dzięki czemu nie boję się nowych wyzwań w życiu i chcę iść wyżej.

Jakie, według Pani, cechy i predyspozycje pomagają kobietom w drodze na kierownicze stanowiska? Pytamy o kobiety, gdyż statystyki są nieubłagane, kobiety, pomimo wielu zmian na plus, nadal stanowią mniejszość na szczycie zawodowej hierarchii.

Tak, zgadza się, zdecydowanie w wielu sferach życia, w firmach i w urzędach, kobiety mają zdecydowanie mniejszy udział w życiu gospodarczym. To jest kwestia priorytetów i dylematów życiowych. Są kobiety, które poświęcają się rodzinie i na pracę zawodową mają zdecydowanie mniej czasu lub po prostu nie są zainteresowane rozwojem osobistym i prowadzeniem własnej firmy. I to też jest OK. Firma i własna działalność to poważna sprawa i nie można tego wykonywać tak z doskoku lub od czasu do czasu. Albo jestem przedsiębiorcą i biorę za wszystko odpowiedzialność na 100% , podejmuję decyzję i rozwijam firmę i swoje marki albo nie prowadzę tej firmy. Przynajmniej ja sobie tak nie wyobrażam. Najważniejsza jest komunikacja w firmie, komunikacja z ludźmi. Jeśli nie ma dobrej komunikacji, to nie mamy jak się porozumiewać i dogadywać oraz ustalać naszych celów i planów.

Obecnie na rynku chyba w każdej branży jest konkurencja i trzeba się czymś wyróżnić.

Mnie zawsze interesowały poważne środowiska, czyli takie, w których liczą się: odpowiedzialność, punktualność, zaangażowanie, wiedza, kompetencje, kultura osobista i etyka. Są to wartości, które są dla mnie ważne i które mnie cechują i dobrze się czuję w inteligentnych środowiskach. Kobiety w biznesie powinny być bardzo dobrze zorganizowane, punktualne, wykonywać zadania na czas i zdobywać nowe kompetencje, których rynek od nas wymaga. Dla mnie ważny jest jeszcze wizerunek, osobowość, kultura osobista i taka wewnętrzna motywacja. Jeśli nie mamy motywacji, to ciężko będzie nam się przebić i awansować, nie tylko w firmie, ale i w społeczeństwie.

Taka wewnętrzna siła, że dam radę, że mi się uda, że osiągnę sporo, daje mi w życiu niesamowitą satysfakcję i moc do dalszego działania.

Jaki ma Pani swój osobisty przepis na utrzymanie balansu między życiem zawodowym, a prywatnym?

Dobre samopoczucie, dobra kondycja psychiczna i fizyczna jest dla nas niezmiernie ważna. Ja regularnie trenuję, korzystam z szerokiej oferty SPA: siłownia, basen, sauna, jacuzzi. Regularnie korzystam też z treningów pod opieką zawodowych trenerów.

Zawsze uważałam, że od ludzi, którzy są zawodowcami i sportowcami, sporo można się dowiedzieć.

Sport i kultura fizyczna zawsze była bliska mojemu sercu, od najmłodszych lat. Zawsze lubiłam ćwiczyć, gdyż wracała mi pogoda ducha i tak ogólnie lepiej się czułam. W dobie, kiedy pracujemy zdalnie i wiele godzin spędzamy przy komputerze, ruch jest dla nas bardzo ważny. Nie zapominamy również o dobrych relacjach z ludźmi, ze znajomymi, rodziną, sąsiadami. Dobra atmosfera, dobre relacje, są również kluczem do balansu w życiu zawodowym i prywatnym. Nie zapominajmy również o zdrowym odżywianiu i odpoczynku, który jest bardzo ważny.

W ostatnim tygodniu marca 2022 r. odbyłam podróż do Dubaju, podczas której zwiedziłam EXPO 2020, a także miałam okazję uczestniczyć w wydarzeniu takim jak Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze, które było wydarzeniem biznesowym w ramach polskiego programu gospodarczego na Światowej Wystawie Expo 2020 w Dubaju.

Skoro już poruszyliśmy temat życia prywatnego, kiedy zaczęła Pani zwracać uwagę na ekologiczne aspekty swojej codzienności?

Ekologia w obecnym dzisiejszym świecie jest bardzo ważna dla mnie i nie można koło niej przejść obojętnie. Świat dzisiaj bardzo się zmienia i musimy pomyśleć o takich aspektach jak: klimat, woda, czyste powietrze, śmieci.

W ostatnich miesiącach zdałam sobie sprawę, że nie potrzebuję aż tak wielu rzeczy, jak wcześniej. Zaczęłam dzielić się z innymi tym, co do tej pory miałam: chociażby odzież oddać innym, bardziej potrzebującym. W życiu codziennym korzystam z ekologicznych aut, nie zawsze muszę jeździć luksusowym autem, tylko takim, które mniej energii zużywa i jest przyjazne środowisku.

Przy zakupach zwracam również uwagę na etykiety, na składy, na producentów. Nie wspieram krajów, które popierają chociażby wojnę w Ukrainie oraz ludzi, którzy stosują różne dziwne taktyki, odbiegające od standardów związanych z poszanowaniem drugiego człowieka.

Świat ma wiele problemów, chociażby takie jak: pandemia, wspomniana wojna w Ukrainie, problemy energetyczne a nawet mówi się o bezpieczeństwie żywnościowym.

Dlatego w życiu codziennym staram się wybierać takie rozwiązania, które są energooszczędne, przyjazne środowisku. Staram się również mniej konsumować dóbr konsumpcyjnych, gdyż jak by nie było, każdy zakup w jakiś sposób zanieczyszcza naszą planetę.

Świata nie naprawia się w pojedynkę, ale każdy proces globalny zaczyna się od małych kroków jednostek. Co Pani robi każdego dnia z myślą o naszym środowisku?

Samemu świata się nie zbawi, ale codzienne małe kroki przyczynią się do uratowania naszej planety. Starajmy się myśleć nie jednorazowo, ale tak, aby stosować zamienniki np. torba papierowa na zakupy, żarówki energooszczędne, ekologiczne jedzenie, ekologiczna odzież. Zmiany EKO zaczynają się tak naprawdę od nas samych, od prostych nawyków, które w domu stosujemy.

Jeśli przyzwyczaimy się do segregowania śmieci i wejdzie nam to w nawyk, to już jesteśmy do przodu z ekologią.

W kontekście mojej branży, bardzo modne są teraz domy energooszczędne, czyli takie, które zużywają mniej energii. Warto się tym tematem zainteresować. Teraz przy zakupie nowego mieszkania deweloperskiego, od kilku lat deweloperzy wydają świadectwo charakterystyki energetycznej. Warto przy zakupie mieszkania zwrócić na to uwagę, aby wybierać mieszkania takie, które będą zużywały mniej ciepła.

Jakie ma Pani „patenty” na to, by nasze codzienne życie było bardziej eko? Może się Pani nimi podzielić z naszymi Czytelniczkami i Czytelnikami?

Warto skorzystać z tych wskazówek, które wyżej opisałam. Ja osobiście zrobiłam sobie listę kilku punktów, których w życiu codziennym przestrzegam: kupuję mniej jedzenia, sprzątam lasy (jeśli widzę, że ktoś w lesie zrobił sobie wysypisko, to od razu zawiadamiam gminę), używam wielorazówek (zamiast w pojemnikach plastikowych przechowywać jedzenie to zamieniam na pojemniki szklane). Do listy codziennych eko zadań możne wiele rzeczy dopisać, ja pozwolę sobie wymienić te najważniejsze dla mnie osobiście:

Mówię o swoich nawykach wśród znajomych oraz ludzi, których znam. Cieszę się, że mogę się z kimś podzielić pozytywnymi zachowaniami, które w grupie korzystnie wpłyną na naszą planetę.

Po więcej informacji o działalności naszej Bohaterki zapraszamy tutaj:

https://www.welcomenieruchomosci.pl/

https://www.welcomefinance.pl/

Fot. Maciej Grochala dla projektu „Sukces jest kobietą”, Sycylia 2021 r. oraz archiwum prywatne Bohaterki z wyjazdów.

Exit mobile version