Site icon Sukces jest kobietą!

Monika Chajęcka: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Monika Chajęcka to Prezeska i Twórczyni firm www.welcomefinance.pl oraz www.welcomenieruchomosci.pl, jak również nasza wieloletnia już Bohaterka a zarazem Mentorka ósmej edycji książki Sukces jest kobietą (i dziewiątej nadchodzącej jako Mentorka Kalendarza charytatywnego na 2023 rok!). Dziś jako Ekspertka podzieli się z naszymi Czytelniczkami i Czytelnikami kilkoma poradami na temat bezpiecznego wynajmu mieszkania. Zapraszamy do skorzystania z tych cennych wskazówek oraz do kontaktu z naszą Bohaterką w tym zakresie.

Szanowni Państwo,

Rynek najmu mieszkań przeżywa obecnie prawdziwy wzrost popytu.

Inwestowanie w nieruchomości w tej chwili jest bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które posiadają wolne lokum oraz myślą o zakupie własnego mieszkania pod wynajem. Kredyty hipoteczne nadal są bardzo dobrą firmą inwestycji, jednak trzeba każdą decyzję podjąć z należytą rozwagą i zastanowić się, czy będzie nas stać na obsługę raty, w momencie kiedy hipotetycznie lokal nie byłby wynajmowany.

Na rynku mamy sytuację taką, że stopy procentowe są na najwyższym poziomie od kilku lat, wibor 3 miesięcznie w perspektywie roku wzrósł znacznie, od 0,22% do 4,18%. Wiąże się to z wyższymi ratami dla klientów, którzy posiadają kredyt hipoteczny oraz szalejącą inflacją w skali roku 10%.

Obecna sytuacja wojenna napędziła rynek najmu mieszkań. Z jednej strony obserwujemy wzrost stóp procentowych, a z drugiej strony jest to znaczna ilość napływających obywateli z Ukrainy.

Mieszkanie można wynająć samemu lub zlecić firmie z branży nieruchomości. Biuro nieruchomości (welcomenieruchomosci.pl) profesjonalnie zajmie się wynajmem mieszkania, co też zapewni komfort i czas właścicielowi.

Jeśli zamierzamy wynająć mieszkanie, to najlepiej jest podpisać umowę najmu na czas określony. Chociaż na rynku funkcjonują również umowy najmu okazjonalnego, które co do zasady są bezpieczne dla właściciela, ale nie do końca popularne na rynku.

Najem okazjonalny ułatwia Wynajmującemu pozbycie się niechcianego Najemcy z lokalu. Instytucja najmu okazjonalnego określona została w nowelizacji ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

W umowie cywilno-prawnej między Właścicielem a Najemcą, powinny być wypisane prawa i obowiązki każdej ze stron. Podstawowe kwestie to: wysokość czynszu, opłaty, kaucja, terminy. W umowach powinny być zapisane prawa najemcy, prawa wynajmującego oraz zdefiniowane ewentualne wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu.

Przykładowe prawa najemcy, które możemy sobie zastrzec w umowie najmu to przykładowo takie jak: najemca zobowiązuje się do wykorzystywania lokalu wyłącznie w celach mieszkalnych, dbania o lokal zgodnie z należytą starannością, dokonywania drobnych prac remontowych związanych z eksploatacją mieszkania. Najemca nie powinien dokonywać żadnych przeróbek w lokalu, zwłaszcza prac budowlanych, zwłaszcza bez zgody wynajmujące. W umowie najmu powinniśmy zdefiniować jasno, kto powinien zamieszkiwać lokal i ile osób.

Obowiązki wynajmującego definiuje art. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów.

W umowie między stronami warto zdefiniować takie parametry jak: zapewnienie czynnych instalacji i urządzeń znajdujących się w wynajmowanym lokalu. W życiu codziennym zdarzają się takie sytuacje jak np. pęknięta rura w ścianie ze względu na zużytą instalację oraz stare budownictwo. Wynajmujący w takim przypadku powinien zgodnie z umową zobowiązać się do niezwłocznego usunięcia na własny koszt wad, które uniemożliwiają korzystanie z lokalu Najemcy. W umowie powinien być zapis, że Właściciel ma prawo wstępu do lokalu po uprzednim uprzedzeniu Najemcy.

Wszelkie szkody w umowach najmu powinna zabezpieczyć kaucja, a jej wysokość nie może przekroczyć dwunastokrotności miesięcznego czynszu.

Niezależnie od wyboru umowy: umowy najmu okazjonalnego czy umowy zwykłej w formie cywilno-prawnej, strony powinny spisać wyposażenie znajdujące się w lokalu oraz zrobić zdjęcia lokalu i obie strony powinny to dostać na e-maila. Nadmienię tylko, iż umowa najmu okazjonalnego wiąże się z podpisem dokumentów w obecności notariusza, m. in.: oświadczenia Najemcy w formie aktu notarialnego, wskazanie przez Najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkiwać w przypadku wykonania egzekucji, oświadczenie Właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu. Mimo, że w tym drugim przypadku jest więcej dokumentów, procedura nie jest aż tak skomplikowana, jak nam się by mogło wydawać.

Warto również skontaktować się z doświadczonym biurem nieruchomości w celu wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości.

Monika Chajęcka, Mentorka 8. edycji książki SUKCES JEST KOBIETĄ!

Po więcej informacji o działalności naszej Bohaterki zapraszamy tutaj:

www.welcomefinance.pl

www.welcomenieruchomosci.pl

Fot. Maciej Grochala do ósmej edycji książki „Sukces jest kobietą”.

Zdjęcie w białym żakiecie – Centrum Praskie Koneser https://koneser.eu/ , sierpień 2021.

Zdjęcie w granatowym kostiumie – Sycylia, październik 2021.

 

Exit mobile version