Site icon Sukces jest kobietą!

Modne arystokratki

Nie szata zdobi człowieka, ale może nam dużo o wspomnianym człowieku powiedzieć. Nie zmienia się to już od wielu lat. Potwierdzeniem tej tezy może być na przykład ubiór przedhiszpańskich elegantek

Ponad tysiąc lat temu atrybutami rzeczonych arystokratek były tuniki sięgające do łydki i szale spinane szpilami. Skąd te informacje? Z badań archeologów, którym udało się sprawdzić, co skrywa jeden z grobowców przedhiszpańskiego imperium Wari. Imperium to rozwinęło się na obszarze Andów Środkowych kilka wieków przed powstaniem imperium Inków. W tym pochodzącym z VIII-X w. mauzoleum znajdowały się szkielety ponad 60 kobiet i ponad 1300 cennych przedmiotów, m.in. ze srebra, złota, brązu, kamieni półszlachetnych i alabastru. Grobowiec znaleziony został na stanowisku Castillo de Huarmey, na północno-centralnym wybrzeżu Peru.

Dr Miłosz Giersz wraz z całą ekipą badawczą stwierdził, że pustynne warunki świetnie konserwują, dzięki temu nawet znalezione tkaniny są w dobrym stanie. Archeolodzy zauważyli, że ubrania i inne przedmioty musiały należeć do kobiet pochodzących z wyższych sfer, z najwyższej arystokracji. Choć trudno precyzyjnie stwierdzić, co nosiły tamtejsze kobiety to można podać kilka informacji pozwalających na ich ogólną charakterystykę.

Można jednak powiedzieć, że podstawą ubioru arystokratek Wari były jednobarwne tuniki do łydki wykonywane z bawełny i wełny andyjskich wielbłądowatych. Często przy rękawach i w talii stroje wykańczane były szerokimi, ozdobnymi tapiseriami. Na nie zarzucane były szale, które spinane były na piersi srebrnymi lub miedzianymi szpilami – opisała biorąca udział w badaniach dr Patrycja Prządka-Giersz.

Warto jednak zauważyć, że obiekty znalezione w grobowcach, jak i te opisane w znalezionych testamentach pokazują, co miało w danej kulturze wartość i jaki zbiór dóbr był przekazywany najbliższym. Znamienny jest fakt, że przedmioty, które miały wartość symboliczną w kulturach Wari i Inków, były różne od tych dóbr (jak złoto czy srebro), o które zabiegali Hiszpanie.

Chociaż moda sprzed tysiąca lat jest już sama w sobie ciekawym tematem badawczym, to poznanie strojów imperium Wari może pomóc naukowcom w wyjaśnieniu innego ważnego zagadnienia. Chodzi o poszukiwania śladów ciągłości między cywilizacjami Wari i Inków.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Exit mobile version