Site icon Sukces jest kobietą!

Biznes się nie poddaje: Małgorzata Krzyżowska: „Ius est ars boni et aequi” – „Prawo jest sztuką tego, co dobre i sprawiedliwe”

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Członek ORA w Poznaniu, Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej oraz Komisji Legislacyjnej przy NRA. Konsultantka KIG. Członek Rady Ekspertów organizacji Biznes Na Fali. Na zaproszenie KIG, wystąpiła na forum Parlamentu Europejskiego w Brukseli podczas wydarzenia EuropeanParliament of Entreprises.

Współzałożycielka Aliant® International Law Firm z siedzibą w Zurichu. Członek Union Internationale des Avocats oraz Konwentu Wyższej Szkoły Europejskiej im. J.Tischnera w Krakowie. W 2018 roku zorganizowała i wdrożyła autorski projekt „Przybliżamy prawo przedsiębiorcom” na kanale YouTube. Współtwórczyni pierwszego w Polsce programu mentoringowego, dedykowanego dla adwokatów i radców prawnych www.przedsiebiorczyprawnik.pl

Pani Mecenas, jakie były reakcje w Pani Kancelarii Prawnej ALIANTLAW KRZYŻOWSKA na ogłoszenie stanu epidemii w Polsce? Jak przyjął to zespół, a jak Państwa Klienci? Jak wygląda u Pani sytuacja w Kancelarii?

Mecenas Małgorzata Krzyżowska, ALIANTLAW KRZYŻOWSKA: Prawnicy przyjęli ten fakt ze stoickim spokojem, ale też wszyscy poważnie potraktowali wprowadzone ograniczenia prawne, mające na celu ochronę zdrowia. Cały zespół samodzielnie podejmuje działania sprzyjające pracy w odosobnieniu, a poszczególne osoby uzgadniają między sobą kto kolejnego dnia pracuje zdalnie, a kto przyjedzie do kancelarii. Mam zgrany, odpowiedzialny zespół, więc w tym zakresie polegam na ich propozycjach.

Jakie środki bezpieczeństwa na rzecz zespołu i Klientów Państwo podjęli?

Nie spotykamy się z klientami w siedzibie Kancelarii, natomiast oferujemy spotkania online, konsultacje telefoniczne oraz email, które mieliśmy zawsze w swej ofercie, natomiast obecnie nabrały one większego znaczenia. Wszelkie formy pomocy prawnej zdalnej są Klientom teraz szczególnie potrzebne. Kancelaria wyposażona jest w środki dezynfekujące, codziennie są dezynfekowane telefony, klamki, włączniki świateł, klawiatury komputerów itp.

Dla naszych stałych Klientów na bieżąco przygotowujemy aktualizacje zmian w prawie, wzory pism i zestawy odpowiedzi na podstawowe pytania np. w zakresie możliwości rozwiązywania umów, zagadnień dotyczących siły wyższej, umów pracowniczych, jesteśmy w zasadzie non-stop pod telefonem. W tym wyjątkowym czasie, odbieram od swoich Klientów telefon nawet o 23:00, bo wiem, że np. to jest jedyna pora, kiedy może on rozmawiać.

Mamy wielu Klientów ze strukturą zagraniczną i spółki-matki, które mają siedzibę np. w USA i muszą wiedzieć na bieżąco, że ich europejskie spółki korzystają ze wszelkich możliwości prawnych w tym okresie i że zapewniają maksymalną ochronę swoim pracownikom.

Jak z punktu widzenia prawa państwo może pomóc przedsiębiorcom?

Zdecydowanie postuluję za tym, aby zwolnić małych i mikro przedsiębiorców z płatności składek ZUS i zaliczek na podatek w tym okresie. To jest największe obciążenie dla pracodawców i tylko w ten sposób państwo może pomóc pracodawcom i uchronić pracowników przed zwolnieniami. Zwykle mówi się o ochronie pracowników z takiej pozycji, jakby pracodawca był po drugiej stronie barykady.

Państwo z kolei powinno moim zdaniem pokazywać, że pracownik i pracodawca grają do tej samej bramki. Jeśli w wyniku ograniczenia działalności gospodarczej państwo niezwłocznie nie wprowadziło ulg, zwolnień, czy świadczeń dla pracodawców, to nic dziwnego, że następują masowe zwolnienia.

Największym problemem pracodawców nie są wynagrodzenia, lecz gigantyczne koszty zatrudnienia, które nie są uświadomione pracownikom. W sytuacji braku pomocy finansowej ze strony państwa pracodawcy nie mają często innego wyjścia, aby nie popaść w zaległości w ZUS i US.

Jak wygląda Pani dzień pracy? Jakich spraw ma Pani obecnie najwięcej?

Obecnie większość spraw to wszelkie z zakresu prawa pracy, spółek, a także prawa cywilnego – umowy wszelkiego rodzaju. Szczęśliwie w tym akurat się specjalizujemy, więc cieszymy się, że w tym trudnym okresie możemy maksymalnie pomóc naszym klientom.

Bardzo często też otrzymujemy zapytania w związku z naszymi publikacjami w internecie i na kanwie moich wystąpień na kanale You Tube, gdzie odpowiadam na pytania z zakresu spółek. Ostatnio też otrzymałam zaproszenie od Andrzeja Burzyńskiego, z którym zorganizowaliśmy live’a w zakresie prawnych skutków dla przedsiębiorców, wynikających z nowych regulacji.

Mamy świetnie funkcjonujący fanpage Aliant Krzyżowska na Facebook’u, na którym także publikujemy mnóstwo pożytecznych informacji. Nasz dzień pracy jest mimo wszystko spokojniejszy, ponieważ nie ma aktualnie rozpraw sądowych i spotkań z klientami. W efekcie dużo więcej jesteśmy w stanie zrobić dla klientów, ponieważ nie tracimy czasu na dojazdy.

W jaki sposób dba Pani o zdrowie własne i rodziny w tym czasie? W jaki sposób dba Pani o równowagę i pogodę ducha?

Obecny czas jest dość dobry dla zachowania równowagi z uwagi na brak codziennej gonitwy, jaka jest związana z logistyką przedszkolno-szkolną, pracą i różnymi zobowiązaniami. Przed południem jak najwięcej czasu spędzam z 5-letnią córeczką, następnie po południu intensywnie pracuję, a wieczorem mam znów czas dla rodziny.

Oczywiście bardzo dbam o higieniczny tryb życia i co chwilę myję ręce, codziennie dezynfekuję też telefon komórkowy, po który tak często sięgamy. Jestem w codziennym kontakcie z najbliższymi, choć mam dość trudną sytuację, ponieważ moja mama na stałe mieszka w Bergamo, które jest centrum epidemii w Europie. Wiem, że ona bardzo potrzebuje mojego wsparcia, a na odległość nie jest to takie łatwe.

W weekendy uprawiam sport, jeżdżę na rowerze, nadrabiam zaległości filmowe, ale też czasem wymykam się w sobotę do kancelarii, żeby choć przez chwilę pobyć sama, zresetować się i zrobić coś pożytecznego dla innych.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową i Facebooka Bohaterki:

https://aliantlaw.pl/

https://www.facebook.com/kancelariamkrzyzowska

Foto – MILKART Joanna Jaśkiewicz

Exit mobile version