Site icon Sukces jest kobietą!

Ludzie mieszkający na pustyni

Choć w tym momencie na pustyni Gobi mieszka niewielu śmiałków to wcześniej była ona znacznie bardziej zaludniona. Życie tych ludzi skupiało się wokół jezior, po których w tym momencie nie ma nawet śladu 

Gobi to drugi co do wielkości obszar pustynny na świecie. Brak tam jakiejkolwiek infrastruktury drogowej. Co więcej, zamieszkują ją wyłącznie pojedyncze rodziny koczownicze. Dlatego też zaskakujące są badania prowadzone przez polskich archeologów. Znaleźli oni dowody na to, że wiele tysięcy lat temu panowały tam znacznie lepsze warunki do życia. Były one wystarczające do tego, aby można się tam natknąć na duże obozowiska.

Obozowiska znajdowały się nad brzegami jezior – obecnie wyschniętych. Na podstawie znalezisk naukowcy wnioskują, że tysiące lat temu w badanym miejscu żyło bogactwo gatunków zwierząt, z których korzystali pradziejowi mieszkańcy pustyni. Archeolodzy, na czele z prof. Józefem Szykulskim z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który prowadzi projekt wspólnie z prof. Mirosławem Masojciem, odkryli tam sporo narzędzi kamiennych, a także odpady świadczące o ich produkcji.

Poszczególne przedmioty znacznie się od siebie różnią, a to może świadczyć o wielu pokoleniach zamieszkujących te obszary. Techniki wytwarzania takich narzędzi zmieniały się bowiem z czasem.

Najstarsze znaleziska reprezentowane są przez masywne narzędzia kamienne będące dziełem społeczności paleolitu środkowego (200 tys. – 40 tys. lat temu). Archeolodzy odkryli też mniejsze wyroby kamienne z późniejszych okresów, a także żarna, rozcieracze kamienne oraz fragmenty naczyń ceramicznych z czasów neolitu. Jednym z ciekawszych odkryć jest z pewnością znalezisko w postaci zbioru jedenastu zabytków wykonanych z jaspisu. Przedmioty te znajdowały się na wąskiej półce skalnej, poniżej pewnego szczytu górskiego. Może to oznaczać, że z tego właśnie miejsca prowadzono obserwacje całej doliny oraz stepu, który leżał w oddali. Forma narzędzi oraz technologia obróbki wskazują, że znalezisko to pochodzi sprzed ok. 40 tys. lat.

Badacze dotarli też do trzech grobowców, które pokryte są brukiem kamiennym. Twierdzą oni, że prawdopodobnie pochodzą one z epoki żelaza.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Exit mobile version