Site icon Sukces jest kobietą!

Liczba dzieci zależy od sąsiadów

Liczba posiadanych przez nas dzieci nie może być dziełem przypadku. Tak twierdzi przynajmniej polsko-brytyjski zespół naukowców, który zebrał informacje od 2 tysięcy kobiet mieszkających w 22 miejscowościach w województwie małopolskim

Co może wpływać na faktyczną liczbę posiadanych przez nas dzieci? Badacze z Krakowa i Londynu wykazali, że decyzje o posiadaniu dzieci podejmowane są często pod wpływem lokalnej społeczności, a więc osób znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie. Idąc dalej, chodzi tutaj konkretnie o poziom wykształcenia rzeczonej społeczności.

– Od lat wiadomo, że wykształcenie kobiety jest kluczowym czynnikiem wpływającym na liczbę rodzonych przez nią dzieci. Nasze badania pokazały jednak, że ważniejszy od indywidualnego poziomu wykształcenia kobiety jest średni poziom wykształcenia w społeczności, w której kobieta żyje – wyjaśniła dr Heidi Colleran z Londynu, która brała czynny udział w badaniach.

Do tej pory potwierdzono jedynie to, że mniej wykształcone kobiety zazwyczaj miały znacznie więcej dzieci niż te lepiej wykształcone. Powiązane jest to jednak z trybem życia, które prowadzą obie te grupy. Lepiej wykształcone kobiety są bardziej aktywne zawodowo oraz stosunkowo później rodzą dzieci.

Co jeżeli w jednej małej społeczności żyją kobiety z obu tych grup? Badania sugerują, że lepiej wykształcone kobiety wpływają na te, które są mniej wykształcone, a one rodzą mniej dzieci. Okazuje się zatem, że wszystko zależne jest od środowiska w jakim przychodzi paniom żyć.

Co więcej, naukowcy pokusili się również o tezę, że to właśnie czynniki społeczne mogą wpływać na liczbę posiadanych dzieci. Czynniki ekonomiczne schodzą tu zatem na drugi plan.

W demografii od lat znane jest zjawisko zwane transformacją demograficzną. Polega ono m.in. na tym, że wraz z postępującym rozwojem gospodarczym kobiety rodzą coraz mniej dzieci. Nie do końca jest jednak jasne czy i w jakim stopniu zmiany te są spowodowane czynnikami ekonomicznymi lub społecznymi. Te badania wpływają jednak na dylemat, z którym borykamy się już od dłuższego czasu.

Badacze wskazują, że na spadek dzietności w danej populacji wpływa wiele czynników, w tym m.in. wzrost wykształcenia kobiet, coraz późniejsze zawieranie małżeństw oraz zmiana wzorów prokreacyjnych, na przykład podwyższenie wieku kobiety rodzącej pierwsze dziecko.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Exit mobile version