Site icon Sukces jest kobietą!

Które szkoły najlepiej widać?

W rankingu najbardziej widocznych szkół w internecie nie zabrakło polskich uczelni. Które z nich są pod tym względem najlepsze?

Najwyższa Rada Badań Naukowych w Madrycie dwa razy w roku przygotowuje swój Ranking Web of Universities (Webometryczny Ranking Uniwersytetów Świata). Pierwszy ukazuje się w styczniu, drugi natomiast wychodzi na świat w lipcu. Są one tworzone na podstawie złożonego wskaźnika i pokazują, na ile instytucje akademickie są widoczne w sieci.

Ranking po raz pierwszy opublikowano w 2004 r. Wszystko po to, aby zwiększyć obecność instytucji akademickich w Internecie oraz promować otwarty dostęp do publikacji wyników naukowych. Co jest brane pod uwagę w ocenie poszczególnych uczelni? Jest to zarówno ilość treści internetowych (liczba stron internetowych oraz plików umieszczanych w sieci), jak i widoczność i wpływ tych publikacji mierzone liczbą linków zewnętrznych.

Wśród 500 najlepszych pod tym względem placówek pojawiły się również trzy polskie. Nie da się jednak pominąć tych, którzy w tym zestawieniu znajdują się w pierwszej setce. Te najwyższe pozycje zostały właściwie zdominowane przez uczelnie amerykańskie. Są one m.in. na dziewięciu pierwszych miejscach. Trzy najlepsze okazały się kolejno: Harvard University, Massachusetts Institute of Technology i Stanford University. Dopiero 10. i 14. miejsce zajęły brytyjskie: University of Oxford i University of Cambridge.

Wracając do uczelni krajowych trzeba zauważyć, że najwyższą, 337. pozycję zajął Uniwersytet Warszawski. Poza nim w rankingu znalazł się jeszcze Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza. Uczelnie te zajęły kolejno 397. i 473. miejsce.

W pierwszym tysiącu uczelni są poza tym następujące polskie uczelnie: Uniwersytet Wrocławski (522. miejsce), Politechnika Warszawska (529. miejsce), Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu (557. miejsce), Politechnika Wrocławska (694. miejsce); Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (705. miejsce), Uniwersytet Śląski w Katowicach (832. miejsce), Politechnika Śląska w Gliwicach (924. miejsce), Politechnika Poznańska (943. miejsce).

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Exit mobile version