Site icon Sukces jest kobietą!

Królowe rywalki

Gdy pewna siebie kobieta zdecyduje, że chce coś osiągnąć to nic nie jest w stane jej powstrzymać. Cel staje się najważniejszy, a wszystko inne traci znaczenie, nawet więzy rodzinne i budowane przez lata relacje

Nic zatem dziwnego, że konflikt dwóch kobiet – Katarzyny Medycejskiej i królowej Margot – był w stanie tak bardzo wpłynąć na historię XVI-wiecznej Europy. Konflikt też stał się pretekstem do napisania książki pt. „Królowe rywalki. Katarzyna Medycejska i królowa Margot”.

Pochodząca z możnego florentyńskiego rodu Medyceuszy Katarzyna słynęła z makiawelicznej polityki i bezwzględnych ambicji. Dominowała na tronie Francji przez trzydzieści lat, podczas których królestwo było rozdzierane przez starcia polityczne i religijne. Jej najmłodsza córka Małgorzata, powszechnie podziwiana jako jedna z najpiękniejszych kobiet Europy, była upartym, wolnym duchem i jedyną przeciwniczką, której matce nie udało się zastraszyć ani ujarzmić.

Przebiegła i żądna własny Katarzyna postanowiła zaaranżować małżeństwo żarliwej katoliczki Małgorzaty i jej kuzyna Henryka z Nawarry, przywódcy stronnictwa protestantów. To jednak nie koniec jej działań. Już pięć dni po ceremonii zainicjowała również brutalną rzeź. W trakcie niej życie stracili wszyscy ślubni goście pana młodego oraz przeszło pięć tysięcy protestantów w całej Francji. W tej sytuacji inteligentna i wielkoduszna Małgorzata stanęła w obliczu przejmującej decyzji, od której zależne były losy całego królestwa.

Napisana przez Nancy Goldstone książka „Królowe rywalki” obfitująca w wiele szczegółów opowieść zarówno o władzy czy polityce, jak i o miłości, zdradach, intrygach, a także licznych skandalach renesansowej Francji.

Nancy Goldstone studiowała historię na Cornell University. Jest również absolwentką Columbia University. Jej zainteresowania skupiają się głównie wokół wybitnych kobiecych postaci średniowiecznej Europy. Wśród napisanych przez nią biografii znajdują się m.in. „Four Queens: The Provençal Sisters Who Ruled Europe”, „The Lady Queen: The Notorious Reign of Joanna I, Queen of Naples, Jerusalem, and Sicily” oraz „The Maid and the Queen: The Secret History of Joan of Arc”.

Źródło: Prószyński Media

Exit mobile version