Site icon Sukces jest kobietą!

Kreator Kultury dla Doroty Masłowskiej

Dorota Mas³owska 2023 fot. Leszek Zych/Polityka

Dorotę Masłowską nagrodzono za zrewolucjonizowanie języka polskiej literatury, która w ostatnich 30 latach dzieli się na czas przed „Wojną…” i po „Wojnie…”. Za opowieść o Polsce, przystawianie nam lustra, zaglądanie do głów i obnażanie nadmuchanej fasady, za którą widać przaśną rzeczywistość. Wreszcie – za twórcze i odważne wchodzenie w język filmu, teatru i muzyki, by kreować nowe zjawiska.

Najmłodsza w gronie Kreatorów Kultury, ur. 1983 r. w Wejherowie. Autorka głośnej „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną”, za którą otrzymała Paszport Polityki w roku 2002, oraz nagrodzonego Nagrodą Nike „Pawia Królowej”. W 2018 r. ukazała się jej powieść „Inni ludzie”, w marcu 2021 r. wszedł do kin film w reżyserii Aleksandry Terpińskiej pod tym samym tytułem. Jest także dramatopisarką, autorką sztuk „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, „Między nami dobrze jest” oraz „Bowie w Warszawie”. A także kompozytorką, wokalistką i producentką muzyczną.

Poza nią, nagrody otrzymali Ryszard Poznakowski i Wilhelm Sasnal.

Ryszard Poznakowski otrzymał nagrodę na długi życiorys artystyczny, bez którego trudno sobie wyobrazić historię polskiej muzyki popularnej ostatnich sześciu dekad. Za karierę w zespole Czerwono-Czarni, dla którego komponował takie przeboje jak „Trzynastego” czy „Bądź dziewczyną moich marzeń”. I za współtworzenie repertuaru Trubadurów, nieprzerwanie w melodyjnym stylu, który podobał się pokoleniom Polek i Polaków.

Ur. 1946 r. w Grudziądzu. Kompozytor, autor wielu przebojów: „Mały Książę”, „Trzynastego”, „Znamy się tylko z widzenia”, „Chałupy welcome to”, „Gdzie się podziały tamte prywatki”. W latach 1965-1968 kierownik muzyczny zespołu Czerwono-Czarni, od 1968 r. członek zespołu Trubadurzy. Przez dwadzieścia lat był kierownikiem muzycznym Teatru Syrena w Warszawie, a w latach 1993-2005 pracował dla kabaretu Olgi Lipińskiej. Od 2015 r. leader zespołu „Poznakowski Band”.

Wilhelma Sasnala nagrodzono za malarstwo, które sprawiło, że całe pokolenie młodych polskich twórców uwierzyło w swoją szansę na międzynarodowy sukces artystyczny. Za narzucenie sobie i całemu środowisku tempa, za którym trudno było nadążyć nagrodom artystycznym. Ale też za pokazanie – i wielokrotne potwierdzanie – że prawdziwa kariera polega na podążaniu własną drogą.

Ur. 1972 r. w Tarnowie. Malarz światowej klasy, w 1996 r. był współzałożycielem nieistniejącej już grupy Ładnie. W 2006 r. otrzymał prestiżową Nagrodę Vincenta van Gogha. Zdobył niezwykłą popularność poza granicami kraju, jego prace znalazły się w najważniejszych kolekcjach publicznych i prywatnych, miał wiele ważnych wystaw. Jest uznawany przez krytyków za jednego z najważniejszych twórców młodego pokolenia. Jednocześnie jest reżyserem docenianych filmów krótko- i pełnometrażowych. W ostatnich latach powstało pięć filmów pełnometrażowych: “Świniopas” (2008), “Z daleka widok jest piękny” (2011), “Aleksander” (2013), “Huba” (2013), “Słońce, to słońce mnie oślepiło” (2016) i „Nie zgubiliśmy drogi”. Wszystkie powstały we współpracy z żoną, Anką. Ponadto jest rysownikiem, twórcą komiksów, autorem projektów okładek książek, plakatów i murali.

foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Exit mobile version