Site icon Sukces jest kobietą!

Kobiety się nie poddają: Ważne są codzienne, małe celebracje

Kasia Wierzbowska – Założycielka i Prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, założycielka Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, współzałożycielka funduszu VC Black Swan. Aktywna inicjatorka ekosystemu kobiecej przedsiębiorczości w Polsce. Ekspertka w obszarze wspierania kobiet i równowagi płci w biznesie. Przedsiębiorczyni społeczna, Innowatorka społeczna. Występuje na konferencjach branżowych. Jurorka konkursów biznesowych i startupowych. 

Ukończyła Cybernetykę Ekonomiczną i Informatykę na Uniwersytecie Ekonomiczym w Krakowie oraz program MBA na paryskich uczelniach m.in. SciencesPo. Absolwentka Leadership Academy for Poland (LAP’19). Prywatnie, szczęśliwa żona i matka 3 dzieci, entuzjastka zdrowego trybu życia.

Pani Katarzyno, jak zareagowała Pani oraz Państwa Klienci na wieść o epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie?

W połowie marca, zainicjowałyśmy w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet badanie ankietowe, żeby oszacować wpływ COVID na biznesy kobiece. Na początku, wyniki wskazywały, że panedemia koronawirusa miała bardzo negatywny wpływ aż na 80% biznesów. Z czasem ten odsetek zaczął nieznacznie maleć, bo niektóre firmy zaczęły sobie jakoś radzić, np. poprzez wprowadzanie innowacji, żeby przetrwać. A tylko niewielki odsetek biznesów, głównie opartych na technologii, nawet zyskał.

Podobnie, jeśli chodzi o spółki portfelowe funduszu Black Swan – wiele z nich radzi sobie, zważywszy na okoliczności, całkiem dobrze, przenosząc aktywność do internetu, dokonując szybkiej transformacji cyfrowej i wykorzystując czas zamknięcia gospodarki do dopracowania swoich strategii i komunikacji. Ale niewątpliwie mamy do czynienia z kryzysem, którego reperkusję mogą być szczególnie długotrwałe.

Czy w tej chwili umie Pani już oszacować straty, spowodowane epidemią? Jakiego rodzaju pomoc by się Pani (i pozostałym Partnerkom Fundacji Black Swan) przydała od polskiego rządu?

Znów odwołam się do naszego badania, przeszło 70% badanych firm wskazało na utratę klientów, 60% zadeklarowało spadek obrotów, wiele z badanych przedsiębiorców dokonało zwolnień pracowników i redukcji etatów. Aż 25% badanych zadeklarowało zawieszenie lub zamknięcie swoich firm! A w całej Polsce, tylko w marcu zamknęło się lub zawiesiło aż 60 tys. firm!  To pokazuje, że sytuacja jest naprawdę poważna. MŚP, tj. małe i średnie firmy tworzą polską gospodarkę, a często nie mają wystarczających zasobów, żeby przetrwać czas kryzysu. Jest wiele branż gospodarki, które szczególnie ucierpiały: m.in. gastronomia, turystyka, branża eventowa, sektor drobnych usług, handel (poza spożywczym). 

Wiemy, że wiele firm sięga po pomoc z tzw. tarczy, ale jej interpretacja rodzi wiele pytań i często potrzebna jest przedsiębiorcom pomoc w wypełnieniu stosownych dokumentów. A wsparcie uzależnione jest od spadku obrotów i przetrwania. Czyli niektóre firmy padają i nie kwalifikują się do tarczy. 

Jest Pani założycielką Sieci Przedsiębiorczych Kobiet i współtwórczynią funduszu Black Swan VC. Proszę opowiedzieć o tych przedsięwzięciach.

Fundacja i Sieć Przedsiębiorczych Kobiet (SPK) to działalność misyjna, nastawiona na wspieranie przedsiębiorczości kobiet poprzez tworzenie społeczności zawodowej (liczy przeszło 30 tys. fanów na FB), organizowanie licznych programów akceleracyjnych i biznesowych (jak choćby Biznes w Kobiecych rękach i Next) i edukację finansową. Chcemy, żeby kobiety w Polsce były niezależne finansowa, samorządne i samostanowiące. Promujemy sieciowanie, mentoring biznesowy, stymulujemy solidarność kobiecą i to świetnie działa i sprawdza się szczególnie w czasach trudności i kryzysu tak, jak teraz. Natomiast Fundusz Black Swan, powstały w ramach PFR Biznest, inwestuje w spółki na początkowym etapie rozwoju, czyli w startupy. Współinwestorami są osoby fizyczne, tzw. aniołowie biznesu. A nam zależy, żeby wśród nich wzrósł odsetek kobiet, dlatego w SPK stworzyłyśmy specjalną inicjatywę, tzw. Klub Black Swan Prestige, w którym edukujemy z zakresie inwestowania anielskiego w ramach zawodowej społeczności kobiet liderek.   

Jak wygląda obecnie Pani dzień pracy? Co się zmieniło w funkcjonowaniu Fundacji i Funduszu?

W obu organizacjach, przestawiłyśmy się na pracę zdalną, pracując w rozproszonych zespołach. Nie zwolniłyśmy tempa, tylko dalej realizujemy nasze programy i działania. W fundacji zainicjowałyśmy kampanię społeczną #wspieramywsieci, aby promować polskie marki, lokalnych producentów i małych przedsiębiorców, a także aby stymulować przedsiębiorcze grupy wsparcia. 

W funduszu prowadzimy dalej przegląd projektów i dokonujemy transakcji inwestycyjnych. W tym tygodniu np. odbędzie się sesja pitchingowa, na której zaprezentujemy 3 projekty inwestycyjne naszym inwestorom, poprzedzona spotkaniem Klubu Black Swan Prestige. Wszystko zdalnie, on line!

Jak zachować równowagę i pogodę ducha w czasie epidemii i przymusowej izolacji? Jak dba Pani o zdrowie własne i najbliższych?

To bardzo ważny element naszej nowej codzienności, cieszę się, że Pani o to pyta. Wszystkie badania pokazują, że pracując z domu, w tzw. home office, często pracujemy bardzo intensywnie, nie tracąc czasu na zbędne przejazdy czy spotkania i pogawędki, ale też nie wykorzystując okazji na przerwy czy spacer. I taka praca przed komputerem męczy nas i nasz mózg. Spada nasza efektywność i skupienie.

Ta sytuacja obciąża nas, kobiety szczególnie, bo poza obowiązkami zawodowymi, dochodzi nam troska o organizację domu, posiłki, porządki i dzieci, które często w przymusowej edukacji domowej wymagają pomocy czy nawet zdyscyplinowania. I jeszcze potrzeba zadbania o innych domowników i wspieranie się przy spadku formy i humoru. Rośnie stres, napięcie, znudzenie, zmęczenie. Warto zaplanować relaks i odpoczynek. Zredukować czas spędzany przed ekranem, może kosztem filmów, wiadomości czy śledzenia portali społecznościowych.

Warto zaplanować sport – tak wiele aktywności da się rozbić zdalnie, ale także spacery, sen, zadbać o zdrową dietę wzmacniającą odporność. Wartościową lekturę. Gry i zabawy z rodziną. Małe celebracje. Kryzys się przecież kiedyś skończmy. Wyjdźmy z niego wzmocnieni, mamy szansę na poprawę lub wzmocnienie naszych relacji z najbliższymi. Cieszmy się tym, co mamy! Wspierajmy się nawzajem!

Po więcej informacji o działalności naszej Bohaterki zapraszamy tu:

https://siecprzedsiebiorczychkobiet.pl/

https://blackswanfund.pl/

Fot. materiały własne Bohaterki

Exit mobile version