Site icon Sukces jest kobietą!

Kobiety, które drżą o swoje życie

Ciąża lub utrata dziewictwa poza związkiem małżeńskim może dla tych kobiet oznaczać koniec życia. W fundamentalistycznym Iranie ciąża jest często wyrokiem śmierci. O tych trudnych kwestiach opowiada książka „Tajemnica Leilli” 

Urodzony w slumsach z ojca muzułmanina i matki żydówki, Kooshyar Karimi zdobył wykształcenie i został odnoszącym sukcesy lekarzem, nagradzanym pisarzem oraz uwielbiającym swoją córkę ojcem. Mógł prowadzić wygodne życie, ale nie pozwoliło mu na to sumienie – nie potrafił odmawiać niezamężnym kobietom, błagającym go, by uratował ich życie, dokonując zabiegu przerwania ciąży, w przeciwnym wypadku kobiety te czekała śmierć przez ukamienowanie.

Jedną z kobiet, które spotyka jest dwudziestodwuletnia Leila. Inteligentna kobieta, która jest pełna życia i w przyszłości chciałaby studiować na uniwersytecie. Jej rodzina nie wyraża jednak na to zgody. Wracając pewnego dnia z biblioteki – każde wyjście z domu wymaga specjalnego pozwolenia – Leila zakochuje się w przystojnym właścicielu butiku…

Kooshyar pomógł już wielu kobietom. Prośba, którą przedstawia mu jednak Leila jest jednak zupełnie inna. Udzielenie jej pomocy może go jednak dręczyć przez lata, ale i pozwoli podjąć misję, dzięki której będzie mógł zmienić losy wielu ludzi. Aby to się jednak stało musi uciec z Iranu i osiąść w odległej Australii.

„Tajemnica Leili” to książka fascynująca i wzruszająca, przedstawia codzienne życie kobiet w kraju, gdzie miłość może być przestępstwem. Jednakże pomimo całego swego tragizmu ta niezapomniana lektura paradoksalnie podnosi czytelników na duchu, autor przekazuje nam bowiem nadzieję, że my sami – i opowiadane przez nas historie – możemy przeciwstawić się złu.

Autor książki Kooshyar Karimi urodził się w Teheranie, obecnie mieszka w Sydney. Jest autorem bestselerów: „Tajemnica Leili”, „Journey Of A Thousand Storms”, kilku książek na temat Iranu, Chin i asyryjskich mitów i historii, z których jeden został wycofany z publikacji przez rząd irański.

Źródło: Prószyński Media

Exit mobile version