Site icon Sukces jest kobietą!

Kobieta będąca częścią Mezoameryki

Ponad 100 wywiadów z rdzennymi mieszkańcami gór Zongolica w Meksyku przeprowadził na potrzeby publikacji jej autor – dr Piotr G. Michalik. Książka rzuca nowe światło na niektóre powszechnie przyjęte w tradycji akademickiej aspekty wierzeń dawnych i obecnych społeczności Mezoameryki

Podtytuł jest jednocześnie kluczem do tematyki książki – „Postać kobiety w wierzeniach Indian z gór Zongolica w Meksyku”. Dzięki analizom materiałów archiwalnych, jak i własnym badaniom, autor poddał w wątpliwość dotychczasowe poglądy naukowców. Postaci kobiece kojarzone były zazwyczaj z płodnością i symboliką ziemi, wody i księżyca.

Jego zdaniem obraz ten jest zdecydowanie bardziej złożony, nie tylko na obszarze Sierra Zongolica, ale również innych rejonach Meksyku. Jak się okazuje, płodność w wierzeniach nie jest domeną tylko kobiecą, ale raczej, jak to określa badacz, dubletów, czyli par bóstw, czasem wraz z ich dziećmi. Naukowiec zauważył również, że niesłusznie deprecjonowano rolę kobiety w kontekście mitycznej postaci strażniczki – wojowniczki.

„Często postać ta spychana jest na margines, a nawet całkowicie ignorowana przez autorów opracowań podejmujących problem mitologemu kobiety w wierzeniach rdzennych mieszkańców Mezoameryki” – pisze dr Michalik. Zdaniem naukowca, funkcje żeńskiej postaci mitycznej we wierzeniach dawnych i obecnych społeczności na omawianym obszarze często pokrywają się z obszarami działalności postaci męskich. Stąd dziwią go opinie klasycznych i feminizujących badaczy, którzy uparcie wtłaczają kobiety w schemat matki – żywicielki.

„Piotr Michalik pisze w sposób prosty, klarowny i rzeczowy. Choć książka jest adresowana przede wszystkim do specjalistów (mezoamerykanistów, antropologów, religioznawców), może łatwo wzbudzić zainteresowanie w szerszych kręgach czytelniczych” – stwierdziła prof. Kazimiera Mikoś, jedna z recenzentek pracy. Natomiast zdaniem prof. Magdaleny Śniadeckiej – Kotarskiej, książka wpisuje się w lukę na polskim rynku wydawniczym dotyczącą gender studies w Ameryce Łacińskiej.

Źródło: Nauka w Polsce

Exit mobile version